2012 yılında emlak vergileri

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 10 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  2012 yılı emlak-konut vergileri
  2012 yılında emlak vergileri
  2012 yılında konut vergileri


  Vergi kanunlarında yer alan vergi, harç ve cezalar ile bazı maktu had ve tutarlar her yıl Maliye Bakanlığı tarafından bir önceki yıl için belirlenen yeniden değerleme oranına göre artırılıyor.

  Bazen de Bakanlar Kurulu yasaların kendisine verdiği yetkiyi kullanarak bu oranın üzerinde veya altında tutar belirleyebiliyor. Ancak genel olarak yeniden değerleme oranına bağlı kalınıyor. Bu yılda öyle oldu. Emlak vergisi hariç, diğer vergi, harç ve istisna tutarları, yüzde 10,26 olarak gerçekleşen 2011 yılı yeniden değerleme oranı esas alınarak ortalama yüzde 10 oranında artırıldı...

  Gayrimenkulü olanların emlak vergisi, kira geliri ve gayrimenkul satış kazancı istisna tutarlarındaki artış ise söyle gerçekleşti...

  EMLAK VERGİSİ ARTIŞI
  Yasa gereği, emlak vergileri dört yılda bir ilgili belediyeler tarafından hesaplanıyor. Hesaplamanın yapıldığı yılı izleyen yıllarda da her yıl, otomatik olarak yeniden değerleme oranının yarısı kadar artıyor. Ancak Bakanlar Kurulu'nun artış oranını sıfıra kadar indirmeye veya yeniden değerleme oranına kadar artırmaya yetkisi bulunuyor.
  Uzun bir aradan sonra Bakanlar Kurulu bu yetkisini 30 Aralık günü kullandı. Karara göre 2012 emlak vergileri yüzde 10,26 oranında artacak.
  Buna göre öteden beri emlak vergisi mükellefi olanlar, 2011 yılında ödedikleri emlak vergisinin yüzde 10,26 fazlasını 2012 yılı emlak vergisi olarak ödeyecekler. Emlak vergisi ile birlikte, emlak vergisinin yüzde 10'u kadar da 'Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı' ödenecek.

  KONUT KİRA GELİRİ İSTİSNASI 3 BİN LİRA
  2012 yılında elde edilecek konut kira gelirlerinin yıllık 3 bin lirası gelir vergisinden istisna olacak. Konut kira gelirinin 3 bin lirayı aşmaması halinde beyanname verilmeyecek ve vergi ödenmeyecek. Aşması halinde ise aşan kısımdan giderler indirildikten sonra kalan tutar üzerinden gelir vergisi ödenecek.

  Emekli, işsiz ve özürlüler 2012'de de emlak vergisi ödemeyecek
  Türkİye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konuta sahip olan; emekli, dul veya yetim aylığından başka geliri olmayan emekliler ile dul ve yetimler, kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmayan ev kadınları ve işsizler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri ile özürlülerin tek konutları için emlak vergisi oranı 2012 yılında da sıfır olarak uygulanacak ve emlak vergisi ödemeyecekler.
  23 bin lirayı aşmayan faiz, repo, hazine bonosu ve devlet tahvili faizi gibi menkul sermaye iradı gelirleri, sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından yararlanmalarına engel olmayacak.

  GÜNÜN SÖZÜ
  'Geleceğinizi tahmin edebilmenizin en iyi yolu onu kendinizin yaratmasıdır.' Stephen Covey.
  Kaynak: aksam.com.tr
   


Sayfayı Paylaş