2012 Yılında Android'in Yol Haritası

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 7 Aralık 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Android severler henüz Android 4.0'ı tam anlamıyla kullanamasalar bile 2012 yılında Ice Cream Sandwich'ten sonra nasıl bir güncelleme ile karşılaşacaklarını ve Android'in 2012 yılındaki yol haritasını daha şimdiden merak etmeye başladılar bile. İşte 2012 yılında Android'den beklenenler:

  Konuşma algılama özellikleri:Siri'nin sesli denetimi popüler hale getirmesinin ardından Google'ın da Android için benzer bir çalışma içerisinde olduğunu düşünebiliriz. Android 4.0 konuşmadan metne dönüştürme, ses komutları algılama gibi işlevlere sahip olsa da Siri'ye göre bazı etkileyici özelliklerden yoksun bulunuyor.

  Siri gibi bir hizmet olmasa da Google'ın uygulamalardases komutlarını daha fazla kullanmasını bekleyebiliriz.

  Daha iyi kamera yazılımı: Ice Cream Sandwich, Android'in yavaş ve hantal kamera uygulamasınıoldukça geliştirdi. Gelecekteki güncellemelerde ise yüz algılama ve tecrübeli kullanıcılara yönelik daha gelişmiş seçenekler bekleyebiliriz.

  Donanım güncellemesinden faydalanan daha fazla uygulama:Android'deki tüm uygulamalar, çift çekirdekten faydalanmayabiliyor. Ancak Ice Cream Sandwich'ten itibaren donanımsal hızlandırma açık bulunuyor ve bu sayede uygulamalar daha akıcıçalışıyor. Bu iyileştirme için eski uygulamaların güncellenmesi gerekiyor.

  Daha fazla cihaz:Android çok amaçlı bir işletim sistemi ve USB sürücülerden robotlara birçok cihaza yüklenebiliyor. Google'ın bu sene ortaya çıkardığı Android@Homeprojesi kapsamında Android'li ev cihazları planlarının olduğunu biliyoruz. Bazı otomobil üreticileri de araçlarındaki medya konsollarını Android ile güçlendirmeyi düşünüyorlar.

  Eksiksiz alışveriş deneyimi: Apple iTunes, sadece uygulama ve müzik sunmakla kalmıyor, kullanıcılara aynı zamanda film, TV şovları ve hatta kitap da sağlıyor. Google ise Google Musicile benzer bir ekosistemi Android'de meydana getirmeye çalışıyor.

  Android Market, Android'le ilgili medya için yavaş yavaş tek bir merkez halini alıyor. Google şu an Android Market'ten film kiralamaya izin veriyor ve yakın zamanda TV şovlarının ve podcast'ların da sunulmaya başlanması şaşırtıcı olmayacaktır.

  Bir sonraki güncelleme "Jelly Bean" mi:2012'de Android için en az 2 güncelleme bekleniyor. Bunların en az biri, muhtemelen Android 4.0 için küçük bir güncelleme olacak ancak bazı gözlemcilere göre büyük bir güncelleme de yapılabilir. Bazılarına göre adının "Jelly Bean" olduğu düşünülen bir sonraki Android sürümü, her şeyi değiştirebilir.
   


Sayfayı Paylaş