2012 Ticaret Kanunu

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 21 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  2012 yeni Ticaret Kanunu
  yeni Ticaret Kanunu 2012
  Ticaret Kanununda değişiklik

  Yeni Ticaret Kanunu 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek ve bu defa şirketlerini hortumlayanların hortumları kesilecek. Artık zengin patron içi boş şirket dönemi kapanacak. Böylece Türkiye'de kayıt dışı işlemler azaltılacak. Ama bundan hoşlanmayanlar var.

  Bazı kesimler, yeni Ticaret Kanunu'nun daha yürürlüğe girmeden değiştirilmesini hatta ertelenmesini istiyorlar. Bunun için de bazı korku senaryoları uyduruyorlar. Yeni Ticaret Kanunu uygulanırsa, şirkete borçlanan dede, nine ve teyzenin hapishaneye gireceğini ileri sürüyorlar. Oysa hortumcunun dedesi, ninesi, oğlu, torunu olmaz. Hortumcu hortumcudur.

  Eğer bir şirket yönetim kurulu üyesi, dedeye borç verir ve dede bu borcu ödemeyip şirketi batırıp kaçarsa, şirketin çalışanları ücretlerini, şirkete kredi verenler alacaklarını almak için adalete başvururlar. Ve adalet tabii ki hortumcu dedenin peşine düşer.

  Bundan niye rahatsız olunuyor anlamak mümkün değil. Kaldı ki yeni kanun, hortumcuların ileri sürdüğü gibi 395/2'ye göre borçlananlara hapis cezası değil, 562/5.d maddesinde adli para cezası getiriyor. Bu hapis yalanını da böylece düzeltmiş olalım.

  Gelelim yeni Ticaret Kanunu'na göre kâğıt ve belgelere sicil numarası ve internet sitesinde isim yazılmasına...

  Ayıplı bir mal satmayan tacir, kullandığı belgelere ismini yazmaktan çekinmez. Sattığı buzdolabı, ütü, masa ayıplı değilse tüccar bundan niye çekinsin? Hatta internet sitesinde niye ismini yazmaktan kaçınsın? Ama gelin görün ki hortumcular buna da karşı çıkıyorlar. İsim yazılmasın istiyorlar.

  Oysa Alman Ticaret Kanunu'nun 15/3, İsviçre Borçlar Kanunu'nun 944'üncü maddelerinde aynı hüküm var. O halde bu endişe de çok yersiz.

  Süleyman Yaşar

  2012 Ticaret Kanunu hakkında bilgi
   


Sayfayı Paylaş