2012 Emlak Fiyatları Ne Olur

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 5 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  2012 Emlak Fiyatları,
  2012 Emlak Fiyatları Ne Olur,
  2012’de emlak fiyatları katlanabilir

  2012 yılında gayrımenkul sektöründe satış fiyatlarında ve kiralarda artışı beklentisi var mı?
  2012’de de elbette gayrimenkul sektöründe fiyat artışı bekleniyor. Türkiye’de yılda yaklaşık 700 bin konut ihtiyacı var.
  Özellikle sektörün kalbi olan lokasyonlarda bir arsa sıkıntısı baş göstermeye başladı. Kullandığımız çimentonun demirin de fiyat artışlarını göz önünde bulundurduğunuz zaman sektörde bir fiyat artışı olmaması mümkün değil.

  2012 yılının ilk yarısında faiz oranları nazaran yüksek kalmaya devam eder, ikinci yarısında ise sınırlı düşüş beklenebilir.

  Yıl sonunda konut kredisi aylık ortalama faiz oranlarını yüzde 1,2 olacağını, konut kredilerinin yüzde 15 büyüme ile 85 milyar liraya çıkacağını tahmin ediliyor.

  Ali Dumankaya: 2012 Konut Yatırımcısı İçin Altın Yıl Olacak
  Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, 2012 yılının konut yatırımcıları açısından uygun fiyatla konut alabilecekleri bir yıl olacağını söyledi.

  Her ne kadar ekonomideki yüzde 8,2’lik büyüme umut olsa da inşaat sektörü 2012 yılında hedeflerini küçülttü. Hükümetin aldığı tedbirlerin etkisiyle son çeyrekte biraz daralan sektör, yılı yüzde 10 büyümeyle kapatmayı bekliyor. Ancak 2012 yılında hem inşaattaki maliyet artışına paralel beklenen zamlar, hem de dışarıdaki krizin etkisiyle alınacak yeni tedbirler üreticilerin kafasını karıştırıyor. Tüm bunlara rağmen karamsar bir tablo çizmektense, tahminlerinde ‘temkinli iyimserlik’ten yana olan sektörün can simidi ise yıl içinde çıkması beklenen mütekabiliyetve kentsel dönüşüm yasaları. Sektörün 2012 büyüme hedefi ise yüzde 5-6.

  ‘Temkinli iyimserlik’
  Kötümser bakmayı sevmediklerini belirten Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, son çeyrekte hükümetin aldığı tedbirlerin etkisiyle küçük bir daralma yaşansa da, yılın genel olarak iyi geçtiğini söyledi. 2012 yılına da ‘temkinli bir iyimserlik’ içinde baktıklarını ifade eden Dumankaya, “Şu anda sektörde düz giden bir çizgi var. Ne aşağı, ne yukarı… 2012 de böyle başlar. İlk çeyrek bizim için daha yavaş bir dönem. Ancak müşteri için de daha uygun fiyata konut alması için fırsat olabilir” dedi. Sektörün 2012 için dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Dumankaya, ancak doğru planlanmış, fark yaratan projelerin her şekilde iş yapacağını ifade etti. Sektörün canlanması için ise mütekabiliyet ve kentsel dönüşüm yasalarını işaret eden Dumankaya, “Bu iki yasa çıkarsa sektör canlanır. 2012 yılı büyümesi de yüzde 10 civarında seyreder. Ancak yasalar çıkmazsa sektörün büyümesi yüzde 5’i geçemez” diye konuştu.
  Kaynak: Haber 7
   


Sayfayı Paylaş