2012 döviz tahminleri

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 9 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  2012 döviz kuru tahminleri,
  2012 döviz tahminleri, 2012 Dolar Tahmini,

  5 kişiden oluşan Ekodiyalog jürisi dolar,
  enflasyon, büyüme ve cari açığın ne olacağına ilişkin tahminlerde bulundu. Jüriye göre dolar yine yüksek seyredecek, enflasyon ve büyüme düşüşe geçecek.

  Türkiye dalgalı geçen bir yılı daha geride bırakırken, 2012′ye ilişkin tahminler yapılıyor. Ekodiyalog jürisi enflasyon, büyüme, cari açık ve dolara ilişkin tahminlerini CNBC-e yayınında açıkladı.

  Asaf Savaş Akat, Taner Berksoy, Deniz Gökçe, Ege Cansen ve Servet Yıldırım birbirinden farklı öngörülerde bulundu. Mahfi Eğilmez ise tahmin yapmamayı tercih etti.

  En çok merak edilen konulardan biri rekor üstüne rekor kıran doların 2 TL olup olmayacağı. Akat ve Cansen’e göre dolar yeni yılı 2 TL’de tamamlayacak. Yıldırım 1,75, Berksoy 1,80, Gökçe 1,85 TL tahminini yaptı.
  Bu yılı çift hanede tamamlaması beklenen enflasyonun 2012 sonunda az da olsa düşmesi bekleniyor. En düşük enflasyon tahmini yüzde 6.5′le Akat’tan gelirken, Berksoy ve Gökçe yüzde 7.5, Yıldırım yüzde 7, Cansen yüzde 7.8 tahmininde bulundu.

  2011′de hızlı büyüyen ekonominin yeni yılda yavaşlayacağı belirtiliyor. Ekodiyalog jürisinin tahminleri yüzde 3.5 ile yüzde 5 arasında değişiyor. Ekonomideki büyümeyle birlikte hızlanan cari açığın milli gelire oranıyla ilgili tahminler ise yüzde 6 ile yüzde 8.5 arasında.

  2012 Döviz Yorumu – (Gedik Yatırım)
  Merkez Bankası’nın cari açıkta iyileşme beklentisinin gerçekleşmesi halinde TL üzerinde baskı azalabilecektir.

  Aksi takdirde cari açıkta beklenen iyileşme gerçekleşmez ise 2012 yılında Türkiye’ye fon girişinin yavaşlaması durumunda dolar/TL paritesinde tekrar 1.90 seviyeleri, euro+dolar sepetinde ise 2.25 seviyeleri ve hatta daha üstüne çıkabileceğini düşünüyoruz. Böyle bir durumda 2011 yılında kur farkı zararları nedeniyle karları erozyona uğrayan şirketlerin 2012’de de yine aynı riskle karşı karşıya kalacaklardır.

  Kaynak: Piyasa
   


Sayfayı Paylaş