2012 Diyanet Takvimi

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 8 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Diyanet Takvimi 2012,
  2012 Diyanet Takvimi fiyatı,
  2012 Diyanet Takvimi nereden alınıyor,
  Diyanet takvimine göre ISTANBUL - Türkiye namaz vakitleri. ISTANBUL için diyanet takvimi namaz vakitleri

  2012 Diyanet Takvimi
  Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak tirajı 3 milyona ulaşan 2012 Yılı Diyanet Takvimi’nin dağıtımına başlandı.

  İnanç, ibadet ve ahlak konularının yer aldığı 2012 Diyanet Takvimi’nde ayrıca farklı takvimler arasında yer alan zaman farklılıkları hakkında da önemli bir açıklama yer alıyor. “Namaz Vakitlerinde Temkin Konusunda Zaruri Bir Açıklama” başlığını taşıyan bilgi notunda şu ifadeler bulunuyor:

  “Bilindiği üzere, beş vakit namaz ve orucun eda edileceği vakitlerin başlama ve son bulma sınırları, Kur’an-ı Kerim’in ilgili ayet-i kerimeleri ile Hz. Peygamber (sav) Efendimiz’in kavlî, fiilî ve takrirî sünnetlerinde yer alan ölçütlere göre, İslam müctehid ve fakihleri tarafından tespit edilmektedir. Diyanet Takvimi’nde gösterilen namaz vakitleri, bu ölçülere göre hesap edilmektedir.”

  “Diyanet Takvimi ile diğer bazı takvimlerin namaz vakitleri arasında görülen farklar, bu takvimlerde temkin sürelerinin gereğinden çok tutulmuş olmasından kaynaklanmaktadır. Fıkhen belirlenmiş olan ölçülere göre, vakit girdiği andan itibaren, o vakte ait namazın edası için temkin olarak bir süre bekleme mecburiyeti yoktur. Şüphesiz, başından sonuna kadar, vaktin herhangi bir cüzünde namazın edası caiz olduğuna göre, ister temkin, ister başka bir sebeple olsun, namazı vaktin girmesinden bir süre geçtikten sonra kılmak da mümkündür. Ancak mutlaka gerekli ve zarurî değildir.

  Konu ile ilgili hadis-i şeriflerde ve bunların şerhlerinde, temkin ile ilgili bir husus yer almadığı gibi; ilgili ayet-i kerime ve hadis-i şerifler ışığında, beş vakit namaz ve orucun eda edileceği, vakitlerin başlama ve sona erme sınırlarını, bütün ayrıntılarıyla inceleyip tespit eden İslam müctehid ve fakihleri de, fıkıh kitaplarında temkinden tek kelime ile de olsa söz etmemişlerdir.”

  Okuyucusunun yıl boyunca inanç, ibadet, ahlak, siyer ve gündelik hayata ilişkin bilgileri edinebileceği 2012 Diyanet Takvimi il ve ilçe müftülüklerinden, camilerden ve satış bürolarından 3 TL karşılığında temin edilebilecek.

  [​IMG]
  [​IMG]
  Kaynak: Diyanet.gov.tr
   


Sayfayı Paylaş