2012 Cumhurbaşkanlığı Seçimi

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 5 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Cumhurbaşkanı ne zaman seçilecek
  2012 cumhurbaşkanı seçimi

  2012 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin dolması ile başlayacak olan süreçle 12. cumhurbaşkanını belirlemiş olacağız. Abdullah Gül 28 Ağustos 2007 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turunda 339 oy alarak Türkiye Cumhuriyetinin 11. cumhurbaşkanı seçilmişti.

  Abdullah Gül, 28 Ağustos 2007 tarihinde, o zaman geçerli Anayasa’ya göre yedi yıl için cumhurbaşkanı seçildi. 21 Ekim 2007 referandumunda kabul edilen Anayasa değişikliğine göre ise cumhurbaşkanlarının süresi beş yıl.

  AYM, Cumhurbaşkanlığı seçimi 2014’te diyecek
  Cumhurbaşkanlığı seçimi yasasındaki 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer’in aday olmalarına engel olan kısmını iptal etmesi bekleniyor. Bu durumda ara verdikleri için Demirel ve Sezer tekrar aday olabilecekler. Demirel aday olursa ki sanmıyorum Başbakan Erdoğan’ın şansı artar.

  CHP, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürmüştü. Anayasa Mahkemesi’nin vereceği karara göre Cumhurbaşkanlığı seçimi ya 2012 Ağustos’unda ya da 2014 Ağustosu’nda yapılacak.

  Anayasa Mahkemesi’nin alacağı karar siyaseti de yeniden şekillendirecek. Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti’nin adayı olması kuvvetle muhtemel Başbakan Erdoğan sonrası AK Parti’de yeni Genel Başkan ve dolayısıyla yeni Başbakan seçimi gündeme gelecek.

  Cumhurbaşkanlığı seçimi 2012 Ağustos’ta olursa işler biraz daha karışık olacak. Çünkü bazılarına göre Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de aday olmak isteyecek!...

  Bu olasılık veya senaryo ne kadar tutar?
  Bana göre Başbakan Erdoğan her iki durumda da yani 2012 ve 2014’te "Adayım" derse başka aday çıkmaz. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan’a rağmen aday olmaz. Ancak anlaşırlarsa Gül tekrara aday olur ve Erdoğan Başbakanlığa devam eder.
  Haber: Tevfik DİKER Rotahaber

  'Kılıç, Cumhurbaşkanı Adayı Olabilir'
  Gazeteci Nazlı Ilıcak CNN TÜRK'te yayınlanan Dört Bir Taraf programında "Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olabilir" iddiasında bulundu.
  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın tartışma yaratan 'Siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyeceğiz ' sözlerini değerlendiren Ilıcak, Haşim Kılıç'a Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda bazı baskılar olabileceğini söyledi.

  Haşim Kılıç'ın Abdullah Gül'ün görev süresinin 5 yılla sınırlı kalması halinde, Cumhurbaşkanlığına aday olabileceğini belirten Ilıcak, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda yeni bir tartışmanın da fitilini ateşledi.

  HAŞİM KILIÇ ADAY OLABİLİR

  Fazilet Partisi'nin kapatılma davasını hatırlatan Nazlı Ilıcak, Cumhurbaşkanlığında 5 yıl gibi bir karar çıkması halinde, Haşim Kılıç'ın kendisinin de Cumhurbaşkanı adayı olabileceğini öne sürdü.

  CHP VE MHP'YE ILIMLI BİR MESAJ OLABİLİR

  Haşim Kılıç'ın CHP ve MHP'ye ılımlı mesaj vermek için bu sözleri söyleyebileceğini söyleyen Ilıcak 'Adaylık mevzuunda katı bir politika yürütürse biraz zor seçilir o kişi. Ama biraz merkez sağa, biraz da dindar kesime hitap edebilen bir ismi seçerse, acaba ben daha tarafsızım, iktidara karşı da durabiliyorum gibi şimdiden böyle bir yarışın potansiyel bir adayı mı oldu? ' sorusunu sordu.

  O KONUŞMAYA TAV OLMUŞTUK

  Necdet Sezer'in Anayasa Mahkemesi Başkanı iken yaptığı bir konuşmada son derece demokratik bir konuşma yaptığını, Fazilet Partisi döneminde o konuşmaya tav oldukları için Necdet Sezer'in Cumhurbaşkanı seçilmesine destek olduklarını söyledi.

  GÜL'ÜN GÖREV SÜRESİ 5 YILDA KALABİLİR

  Anayasa Mahkemesinin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin 5 yılla sınırlı kalması yönünde de bir karar alabileceğini söyleyen Nazlı Ilıcak '2012'de olabilecek bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde ne olabilir? ' sorusunu sorarak yeni bir tartışmanın da fitilini ateşledi.
  Haber: Milliyet
   


Sayfayı Paylaş