2012 Borsa Ne Olur

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 6 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  2012 Borsa Tahminleri,
  2012 Borsanın durumu ne olur,

  2012 yılının da dalgalanmanın yüksek olacağı düşünülüyor.

  2012 İMKB Yorumu – Gedik Yatırım

  Önemli gelişmelerin piyasaları etkileyebileceği bir yıl olacağını düşünüyoruz. Yılın ilk iki çeyreğinde sert hareketlerin olabileceği piyasalarda, endeksin 48000-55000 bandında seyredeceğini tahmin ediyoruz.

  2012’nin ilk çeyreğini kapsayan süreç;

  Yunanistan “hazmedilir” lokmaydı. İtalya ve Ispanya değil. Aşağıdaki grafikler net gösteriyor. Ispanya ve Italya’nın borçlanma faizleri artık kontrolden cıktı. Üstelik ECB’nin tahvil alımlarına ragmen borçlanma faizlerindeki bu yükseliş kaygı verici. 2012’de İspanya ve Italya’nın piyasalardan borçlanması gereken tutar çok ama çok büyük. Bu faizlerle bu değirmen dönmez.

  Avrupa’nın sorunlu ve sabıkalı ekonomilerindeki borç krizi “çekirdek Avrupa’ya” da sıçramaya başladı. Geçen hafta Almanya’nın tahvillerine gelen zayıf talep bunun en önemli göstergesi.

  Kamu borç krizi “sabıkalı Avrupa’dan” “çekirdek Avrupa’ya” yayılmakla da kalmıyor. Kamunun krizi özel sektörün krizine dönüşmeye başlıyor. Tıpkı 2008’deki özel sektör krizinin sonradan kamu krizine dönüşmesi gibi. Piyasalardaki türbülans ve geleceğe yönelik belirsizlikler tüketici ve yatırımcı güvenini kırdı. Zorunlu harcama ve yatırımlar dısına çıkılmamaya başlandı. Üstelik gelişmiş ülkelerdeki bankaların çektiği sıkıntılar kredi genişlemesine de set çekti. Haliyle onumuzdeki dönemde ekonomik aktivitede daralma beklenmeli. Bir başka ifadeyle “ikinci dip”.

  İkinci dip bizce artık kaçınılmaz. Eli kulagında. İkinci dip başta borsalar olmak üzere birçok piyasa tarafından henüz fiyatlanmış değil. Haliyle borsalar üzerinde yansıması da beklenmeli. Resesyon fiyatlamasına ek olarak türbülans da yaşanabilir. Finansal türbülansın bir büyük finansal kuruluşun “batması” kadar uzak oldugu da unutulmamalı.

  Piyasalar da halen çelişkili fiyatlamalar söz konusu. Resesyonu fiyatlayan tek piyasa “ABD hazine” piyasası diyebiliriz. Hazine faizleri aşağıda. Hazineciler işi bilir. Kokuyu almışlar. Resesyonu fiyatlıyorlar.

  Çelişkili nokta ABD hazine piyasalarında resesyon fiyatlaması doğrultusunda faizler düşerken resesyondan nasibini alacak olan Avrupa’da Hazine faizleri yükseliyor. Bu aslında çok anormal bir durum. Ama mevcut şartları dusununce o kadar da sürpriz gelmiyor. Avrupa’daki kamu borc krizi Hazine faizlerinin yükselmesine neden oluyor. Yükselmeye devam etmesini bekliyoruz. Önümüzdeki aylarda yüzde 7 civarındaki Italyan Hazine faizlerini dahi mumla arayabiliriz.

  Gelelim emtia ve borsalarda. Bu diyarlarda sadece “resesyon korkusu” fiyatlanıyor. O da kısmen. Haliyle bu iki piyasa sert düşüşlere gebe kanımızca. Üstelik resesyon türbülansıyla gelirse düşüşler beklenenin ötesinde olabilir.

  Parite. Evet 1.15-1.20 bölgesi tahmin ediyoruz ki hedef. “Kötü Avrupa-daha az kötü Amerika” faktörüyle azalan risk iştahının getirdiği dolar talebi (dolar fonlamada oldugu icin) pariteyi asağı zorlamaya devam eder diye dusunuyoruz.

  TL sepet bazında deger kaybı yaşamaya devam eder diye tahmin ediyoruz. Ama parite etkisinden dolayı TL’nin dolara karşı daha fazla değer kaybetmesini bekliyoruz euroya kıyasla.

  Ayrışma da beklenmemeli. Bunu soyleyebilmek için “bir gecede 7 UFO gorebilecek” noktaya gelinmiş olmalı. Dünya göbekten bağlı birbirine. ABD’yi Çin finanse ediyor. Çin her yerde ticaret yapıyor. Ortadoğu petrolle yaşıyor. Sermaye akımları tüm ülkeleri akraba yapmış durumda. Franzız bankaları gırtlagına kadar Italya riski taşıyor. Keza bu ilişkiler zincirine Turkiye de dahil. Haliyle ABD ayrışır mı Avrupa’dan ya da Türkiye az mı etkilenir diye sormak bile bizce abesle iştigal. Bu dalga herkesi vurur.

  Erkin Şahinöz,
  Erste Securities Genel Müdürü
  Ekonomi Haber Yorum
   


Sayfayı Paylaş