2012 Avrupa Spor Başkenti

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 27 Aralık 2011 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  2012 Avrupa Spor Başkenti Seçildi
  2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul
  Avrupa Spor Başkenti İstanbul 2012

  2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul'un Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bayrağı 2011 başkenti Valencia'dan devraldı.

  Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yanı sıra AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, eski milli futbolcu ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, eski milli basketbolcu İbrahim Kutluay ve Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Göksel Gümüşdağ, Avrupa Spor Başkentleri Federasyonu (ACES) Başkanı Gian Francesco Lupattelli, Valencialı yetkililer ve yüzlerce davetli katıldı.

  İlk kez İstanbul ile AB dışında bir kentin Avrupa Spor Başkenti seçildiğini vurgulayan Bağış, "Bugün Tahrir Meydanı'nda demokrasi çığlıkları atan insanların sembolize ettikleri halk devriminin varış noktası İstanbul'dur. Çünkü İstanbul doğunun en batılı ve batının en doğulu şehri olarak tarih boyunca yaptığı gibi bir birleşme noktası olarak ilham kaynağı olmaya devam edecektir. İstanbul'un, Avrupa spor başkentleri tarihinde en başarılılar arasına gireceğinden şüphe duymuyorum. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş ve arkadaşları da 2012 için muazzam projeler hazırladı." dedi.

  Bağış, bayrak devir teslim törenine katılan eski milli futbolcu ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, eski milli basketbolcu İbrahim Kutluay ve Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Göksel Gümüşdağ'a teşekkür etti.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise İstanbul'u 7'den 77'ye herkesin spor yapabileceği bir kent haline getirmek için büyük yatırımlar yaptıklarını belirterek, "2010 Avrupa Kültür Başkenti payesini aldık, başarıyla devam ettirdik. Şimdi 2012 Avrupa Spor Başkenti oluyoruz ve arkasından 2020 olimpiyatlarını İstanbul'da görmek istiyoruz. 2012'nin olimpiyatlar için bize yol haritası olacağına inanıyorum" ifadesini kullandı.

  Daha sonra Avrupa Spor Başkentleri Federasyonu (ACES) Başkanı Gian Francesco Lupattelli, 2012 bayrağının İstanbul'a geçtiğinin açıkladı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş bayrağı Valencialı yetkililerden devraldı.

  [​IMG]

  Kaynak: Topbaş, "2012 Avrupa Spor Başkenti" Bayrağını Valencia'dan Devraldı
   


Sayfayı Paylaş