2010'da Kimsenin Tahmin Etmediği 5 Gelişme!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 6 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  1 yıl önce biri size "bunlar olacak" deseydi, eminiz gülüp geçerdiniz. Ama gerçekten "oldular"...
  Yılın bu ilk günlerdinde genellikle uzmanlar yıl içerisinde hangi gelişmeler olacağını tahmin ederler. Bilgisayar güvenliği alanında 2011'in mobil zararlılar'ın yılı olacağını, sosyal ağ güvenliğinin daha büyük bir sorun haline geleceğini duyuyoruz.
  Ancak geçmişe bakarsak 2011'de meydana gelecek şeyleri tahmin etmemiz güç olabilir zira 2010'daki bu gelişmeler kimsenin aklına gelen cinsten değildi. İşte geride bıraktığımız yılda meydana gelen ancak hiç beklenmeyen en önemli 5 gelişme.

  1. Google'ı hack'lediler
  Google, Ocak ayında hack'lendiğini itiraf ederek herkesi şaşırtmıştı. Aurora adlı saldırıda, hacker'lar Google BT'nin derinliklerine inmişler ve kritik dahili sistemlerin denetimini ele geçirmişlerdi. Aurora saldırganları Google dışında 30 diğer büyük şirketi de hedef almıştı.

  2. Bir solucan, kritik sanayi sistemlerini tehdit etti
  Güvenlik danışmanları, kritik altyapı sitemlerindeki açıklar konusunda senelerdir uyarılarda bulunuyorlar. Ancak hacker'lar masaüstü Windows PC'lerinden para kazanmakla meşgul olacak ki bu açıkları atlamışlar.
  2010'da ise bu değişti. VirusBlockAda adlı Belarus şirketi, İran'daki bilgisayarlarda keşfettiği karmaşık bir solucan, Windows sıfırıncı gün açıklarını ve SCADA programlama tekniklerini kullanarak spesifik sanayi sistemlerine sızıyor ve onları yok etmeye çalışıyordu.

  3. Rusya sonunda hacker'ları tutukladı
  Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde bilişim suçları 'yarı yasal' gibiler. Ancak bu sene Rus yetkilileri aralarında Royal Bank'ı soyan ve dünyada gönderilen spam'ların büyük bir bölümünden sorumlu olan birkaç meşhur suçluyu tutukladı.

  4. Hacker'lar paçayı kurtardılar
  Rusya'nın eylemleri ne yazık ki cezalandırıcı olmaktan çok sembolik olarak kaldı. Tarihteki en kârlı saldırıların arkasındaki beyin olan Viktor Pleshchuk, kendini sadece bir gözaltı cezasıyla kurtardı. Çaldığı parayı tabi ki geri ödeyecekti ancak 8.9 milyon dolar soyduktan sonra bile hapis cezası verilmeyecekse suçluların bir banka soymadan önce düşünmesine ne gerek var?

  5. Banka web sitelerini çökertti
  WikiLeaks'a aktarım yapmaya izin vermeyen kredi kartı şirketlerine kızan ve kendine 'Anonim' adını veren bir kişi, indirdiği DDoS yazılımıyla bankaların web sitelerini felç etti. Bunu yapan saldırgan, bazı kaynaklar tarafından "hacker" olarak adlandırılmıştı.
   


Sayfayı Paylaş