2009 Yazının Saç Trendleri

Konusu 'Saç Bakımı' forumundadır ve Pelin tarafından 12 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. Pelin Super Moderator


  2009 Yazının Saç Trendleri

  [​IMG]

  P&G Beauty Global Saç Güzellik Elçisi Sam McKnight’a göre 2009 ilkbahar-yaz sezonunda saçlar, yüzünü geleceğe dönüyor. Su ise belirgin biçimde görülen bir etkiye sahip. Sam McKnight, 2009 ilkbahar-yaz saç trendlerini dört önemli temaya ayırıyor; ‘yumuşak heykel, ‘yoğun doku’, ‘şelaleler’ ve ‘canlı saçlar’… Bu sezonda önemli bir moda trendi olarak saçlarda görülen akışkanlık ve hareketlilik, kıyafetlerde görülen suyu çağrıştıran renkler, tonlar, dokular ve şekillerle örtüşüyor, tıpkı ‘yumuşak heykel’ temasında olduğu gibi…

  Yoğun doku’ temasında modanın su ile olan aşk ilişkisi yansıtılıyor. Zaman zaman karşımıza çıkan yumuşak bir yapıya sahip ön tarafı kabartılarak geriye taranmış bukleler, kıyıya vuran dalgaları taklit ediyor. Ayrıca, ‘Şelaleler’ teması su görünümü yaratırken, ‘canlı saçlar’ temasında ise daha çok sağlıklı, doğal saçlar temsil ediliyor.turkeyarena.com

  İşte temalarla 2009 yazının saç trendleri Şelaleler
  Bukleler, sıkı lüleler halinde değiller. Gür ve doğal görünümlü saçlar; daha yumuşak, daha gevşek ve daha yuvarlak yapılar oluşturuyor. Şelaleler, sezonun su trendini en iyi yansıtan tema. Göz kamaştırıcı kıvrımlar, doğal görünümlü dalgalar oluşturuyor.

  CANLI SAÇLAR
  ‘Canlı saçlar’, belli bir görünümü ya da çizgileri kesin olarak belirlenmiş bir şekillendirme tarzını anlatmıyor. Aksine, saçın doğal güzelliğini öne çıkararak ve doğal olanın açığa çıkmasına izin vererek kaygısız ve güzel görünmeyi anlatıyor. Doğal kadınsılığına güvenen, aktif, enerjik bir genç kadına uyan ve fazla zorlanmamış saç modeli olarak karşımıza çıkıyor.

  YUMUŞAK HEYKEL
  Yumuşak heykel tarzı, çaba gerektirmeyen kolayca yapılmış saçları sergiliyor. Trendin önemli işaretleri; saçın geriye taranması ile temel olarak aşırı hacim oluşturulması; saçın yandan ayrılma çizgisinin düşük olması; yüze düşen saçlar; parçalara ayrılmış katmanlardan süreklilik gösteren bir şekil ile alnın ve ensenin açıkta bırakılması. Kimi zaman, saç geriye doğru toplanarak başın üst kısmında bir atkuyruğu ile tamamlanırken, kimi zaman da hacim yaratmak için puf sosis ya da simit görünümü veriliyor.

  YOĞUN DOKU
  Bu sezon tasarımcıların çoğu ilham kaynağı olarak gevşek kıvırcık saçları tercih etmiş. Belirgin dalgalar düz saçlarla bir araya getirilmiş; kısmen geriye doğru taranmış saçlar arkada karışık bir atkuyruğu ile tamamlanıyor ve katlı kesilmiş saçlarda doku köpük, vax ve jel kullanılarak sağlanıyor. Saçın alt katmanlarında saçın örülmesi ve daha sonra düzeltilmesi ya da kıvrılması da eski moda tekniklere yeni bir perspektif kazandırıyor.
   


Sayfayı Paylaş