2009 Güneş Gözlükleri

Konusu 'Moda' forumundadır ve Pelin tarafından 27 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. Pelin Super Moderator


  2009 Güneş Gözlükleri

  [​IMG]


  Ozon tabakası herkesin de bildiği gibi atmosferdeki zararlı ışınları filtre etmekte. Ancak[​IMG] bu katman şimdilerde inceldiğinden ya da söylendiği gibi yırtıldığından[​IMG] koruma özelliği eski yıllara oranla daha az. Bu nedenle günümüzde güneşin zararlı etkileri üzerinde her zamankinden daha fazla durulmakta.


  [​IMG]

  Güneşin gözlere en çok zarar veren ışını olan morötesi ışınlar[​IMG] insan gözü tarafından algılanmaz. Bu nedenle[​IMG] gözlük camlarının ultraviyole ışınlarını blokaj derecesi çok önemlidir. Normalde her gözlük camı ultraviyoleyi değişik oranlarda bloke edebilir ancak[​IMG] etkili ultraviyole blokajı için özel kaplamalar kullanılmalıdır.


  Toplumda[​IMG] koyu renkli camların daha iyi koruduğuna dair bir yanılgı vardır. Halbu ki[​IMG] gözlük camının koyu renk olması değil[​IMG] ultraviyole ışınlara karşı koruyucu özelliğinin olması önemlidir.

  [​IMG]

  Güneş gözlükleri[​IMG] elbette göz sağlığı için çok önemli ancak[​IMG] kişinin tarzı üzerindeki etkisi de yatsınamaz bir gerçek. Sezonun trendleri arasında özellikle iri çerçeveli gözlükler yer almakta. Bunun yanında renkli çerçeveler ve kahverengi camlarda sezonun öne çıkan ayrıntıları arasında.
  Taşlı işlemeler[​IMG] rengarenk camlar[​IMG] kalın çerçeveler[​IMG] pırıltılı şekiller... Bu yaz adeta[​IMG] moda güneş gözlüklerinde yeniden canlandı. Modeller birbirinden güzel[​IMG] göz alıcı ve şık. Her birinin bir mücevher gibi ayrıntılarla zenginleştirilmiş olması trendi bu yönde etkilemekte. Çerçeveleri[​IMG] camları derken[​IMG] saplarındaki farklı şekillerle de bu modaya ayrı bir yön vermekte.

  [​IMG]

  Ayrıca[​IMG] bu sezon 70'li yılların pembe[​IMG] mavi[​IMG] beyaz renkteki iri kemik çerçeveli gözlükleride oldukça moda. Bu şık modellerin yanısıra sıradışı olmaktan hoşlananlar için yüzü saran farklı modellerde söz konusu. ​


  Güneş gözlüğü seçerken yüzünüzün şekline en çok yakışan modelleri denemelisiniz. Eğer yüzünüz kare ise kavisli[​IMG] uzunsa iri çerçeveli gözlükleri tercih etmelisiniz. Yüzünüz oval ise; o zaman çerçeveleriniz mutlaka yüz büyüklüğüne orantılı olmalı...


  Ve unutulmaması gereken bir ayrıntı; numaralı gözlük kullananlar[​IMG] güneş gözlüğü almadan önce mutlaka göz hekimlerine danışmalılar
   


Sayfayı Paylaş