2008 Yılı Trafik Para Cezaları

Konusu 'Trafik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 3 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  2008 Yılı Trafik Para Cezaları

  Türkiye 2008’e yeni ceza artışlarıyla girdi. Trafikten vergiye birçok alanda cezalar artırılırken, sigara içen ve gürültü yapanlara 62 YTL ceza kesilecek. Alkollü araç kullananlar ise 480 YTL ödeyecek

  İSTANBUL - Kırmızı ışıkta geçen sürücülere 115 YTL, kurallara uymayan yayalara 55 YTL, çöpleri gününde dışarı bırakmayanlara 62 YTL ceza kesilecek.

  2008 yılında, duraklamanın yasaklandığı yerlerde duraklama yapan, park eden sürücüler 55 YTL, trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştiren, gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli işgal eden sürücülerden de 115 YTL alınacak.

  EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANANA HAPİS CEZASI
  Sürücü belgesi almak için yanlış bilgi veya sahte belge vermenin cezası 601, araç kullanırken sürücü belgesini yanında bulundurmamanın cezası 115, sürücü belgesiz araç kullanmak ve sürülmesine izin vermenin cezası da 237 YTL ve 1-2 ay, tekrarında ise 2-3 ay hapis cezası olarak belirlendi. Kamyon, otobüs ve çekicilerde takograf, taksilerde ise taksimetre kullanmamak ve kullanılır durumda bulundurmamanın cezası da 237 YTL olarak tespit edildi.

  Takograf veya taksimetre cihazlarını bozuk imal eden veya bozulmasına vasıta olan ve bu durumdaki cihazları araçlarında kullananlar da 3 bin 626 YTL para ve 3 ile 6 ay arasında hapis cezasıyla cezalandırılacak.

  Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan trafiğe çıkaranlar 480 YTL ile cezalandırılırken, araçları tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakaları araç üzerinde ve uygun durumda bulundurmadan trafiğe çıkanlar da 55 YTL ödeyecek. Tescilli araçları satan veya devir alanlara da 1 ay içerisinde kendi adlarına tescil belgesi almaları durumunda 115 YTL cezai işlem uygulanacak.

  Trafik işaretlerinin görünümlerini değiştiren, engelleyen ve güçleştirenler ile görüşü engelleyecek şekilde levha, ağaç, parmaklık, direk koyanlar da 2 bin 415 YTL para ceza alacak. Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemelerine uymayan, trafik güvenliğiyle ilgili kural, yasak ve zorunlulukları yerine getirmeyenler de 55 YTL ceza ödeyecek.

  Kırmızı ışık kurallarına ve sesli işaretlere uymayan sürücüler de 115 YTL ödeyecek. Toplu taşıma araçlarında sigara içenlere 62 YTL, trafiğe alkollü çıkanlara 1. defada 480 YTL, 2. defada 601 YTL, 3 ve 3’ncüden sonra 963 YTL ceza verilecek. Uyuşturucu ve keyif verici madde alarak araç kullananlar da aynı miktardaki para cezasıyla karşılaşacak.turkeyarena.com

  HIZ SINIRINI AŞANLAR
  Hız sınırlarını yüzde ondan yüzde 30’a kadar aşanlar (yüzde 30 dahil) 115 YTL, yüzde 30’dan fazla aşanlar 237 YTL ödeyecek. Cezanın peşin olarak ödenmesi durumunda yüzde 30’a kadar aşanlar 86 YTL 25 YKr, yüzde otuzdan fazla aşanlar ise 177 YTL 75 YKr ceza verecek.

  Hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları imal veya ithal edenler bin 449 YTL ile 2 bin 415 YTL para ve 6-8 ay arası hapisle, bu cihazları araçlarında bulunduranlar da 963 YTL ile bin 449 YTL para ve 4-6 ay arası hapisle cezalandırılacak.

  Gerekli yerlerde hızını azaltmayan, öndeki aracı güvenli bir mesafeden takip etmeyen, sağa ve sola dönüş ve geçme kurallarına uymayan, araç kullanırken cep telefonuyla konuşan, emniyet kemeri takmayan, muayene süresini geçiren ve yaptırmayan sürücüler de 55 YTL para cezasıyla karşılaşacak.

  Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletleri kurallara uygun sürmeyenler de 115 YTL ceza ödeyecek. Yayalara uygulanan trafik cezaları da 1 Ocak itibariyle 55 YTL’ye çıkarıldı. Taşıma sınırı üzerinde yolcu alanlara da 56 YTL ceza kesilecek.

  Anlaşma hali dışında maddi hazarlı, ölümlü veya yaralanmalı trafik kazalarında polisten izin almadan olay yerinden ayrılanlar 237 YTL ceza ödeyecek.

  Gerekli makamdan izin ve belge almadan sürücü kursu açanlar, kursları kanun ve yönetmelik şartlarına uygun duruma getirmeyen kurs sahipleri de 601 YTL ile cezalandırılacak.

  VERGİ CEZALARI DA YÜKSELDİ
  Vergi cezalarına uygulanacak zam ile de fatura, gider pusulası, müstahsil ve serbest meslek makbuzu verilmemesi ve alınmamasının cezası 139 YTL’den 149 YTL’ye çıkacak. En az ceza haddi damga vergisinde 6,80 YTL, diğer vergiler de ise 14,90 YTL olarak uygulanacak.

  Yeni yılda sermaye şirketlerinin 1. derece usulsüzlük cezası 80, birinci sınıf tüccar ve serbest meslek erbabında 50, ikinci sınıf tüccarda ise 25 YTL olacak.

  Değerli kağıtların bedellerinde yapılan artış ile de vatandaşlar yeni yılda nüfus cüzdanı için 3 YTL,pasaport için 81 YTL, sürücü belgeleri için 35 YTL ödeyecek.

  SİGARA İÇEN VE GÜRÜLTÜ YAPANA 62 YTL CEZA
  Toplum düzenini, genel ahlakı, sağlığı, çevreyi ve ekonomik düzeni korumak amacıyla çıkarılan Kabahatler Kanunu kapsamına giren idari para cezaları, Maliye Bakanlığının bu yıl için belirlediği yüzde 7.2 oranındaki yeniden değerleme oranı çerçevesinde artırıldı.

  Buna göre, dilencilik yapan, sarhoş olarak başkalarının huzurunu bozan, gürültü çıkaran, mal ve hizmet satmak için başkalarını rahatsız eden, kaldırımları işgal eden, sigara içilmesi yasak olan yerlerde tütün mamullerini tüketen ve kimlik bildirmeyenlere 62 YTL idari para cezası verilecek.

  Yetkili makamlardan ruhsat almaksızın kanuna göre yasak olmayan silahları park, meydan, cadde veya sokaklarda görünür bir şekilde taşıyan kişilere de yine 62 YTL ceza kesilecek.

  ÇÖPLERİ ZAMANINDA BIRAKMAYANLAR CEZA ÖDEYECEK
  Çevre kirliliğine neden olanlara uygulanan cezalar da yeniden belirlendi. Hayvan kesimine tahsis edilen yerler dışında kesim yapanlara, hayvan atıklarını sokağa bırakanlara, kullanılmaz hale gelen ev eşyalarını bunların toplanmasına ilişkin belirlenen günün dışında sokağa bırakanlara da 62 YTL ceza kesilecek.

  Kullanılmaz hale gelen motorlu kara ve deniz nakil araçlarını sokağa veya kamuya ait yerlere bırakan kişilere 316 YTL, evsel atık ve artıkların toplanmasına veya depolanmasına özgü yerler dışına atan kişilere ise 23 YTL idari para cezası uygulanacak.

  Çevreyi kirletenlere uygulanacak cezalar da artırılırken, inşaat atık ve artıklarını depolanma alanları dışına atan kişilere 125 ile 3805 YTL, tüzel kişilere ise 125 ile 6344 YTL, yemek pişirme ve servis yerlerinde çevre kirliliğine neden olunması halinde ise işletmelere 633 YTL ile 6344 YTL arasında ceza kesilecek.

  Kumar oynayan kişiler de 125 YTL ceza ödeyecek.

  Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan işletmelere 1268 ile 6344 YTL ceza verilecek. Kaldırımlara izni olmaksızın inşaat malzemesi yığan kişiler de 125 ile 633 YTL arasında idari para cezasıyla cezalandırılacak.

  Meydanlara veya parklara, cadde veya sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara, rızası olmaksızın özel kişilere ait alanlara bez, kağıt ve benzeri afiş ve ilan asan tüzel kişiler ile toplatma yükümlülüğüne aykırı hareket edilen kişilere 125 ile 3805 YTL arasında para ceza verilecek.

  Kırmızı ışıkta geçmek 116 YTL
  Hatalı sollama yapmak 116 YTL
  Ehliyetsiz araç kullanmak 237 YTL
  Emniyet kemerini bağlamamak 56 YTL
  Araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak 56 YTL
  Alkollü araç kullanmak 480 YTL
  Hız limitini (% 10-30 arasında) aşana 116 YTL
  Hız limitini (% 30 dan fazla) aşana 237 YTL
   


Sayfayı Paylaş