2 nci el kredisine uygun olmayan oto, tüketici kredisi ile alınıyor

Konusu 'Oto Kredi' forumundadır ve OrKuN tarafından 5 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Tüketiciler ve şirketler, belirsizlik dönemlerinde nakit tutuyor, alımları krediyle yapıyor. Konut satışlarında olduğu gibi, otomobilde de işlemlerin büyük çoğunluğu banka kredisiyle yapılıyor. İkinci el otomobil kredisi, çoğu zaman bireysel krediden avantajlı oluyor. Fakat alınacak aracın yaşı ikinci el otomobil kredisine uymadığında, bireysel kredi kullanılıyor.

  [​IMG]


  Yaşanan krizler ve belirsizlik dönemlerinde tüketici kredisi kullanımı da azalıyor. Fakat yine de, bu dönemlerde yapılan işlemlerin hemen hemen tamamının banka kredisiyle yapılması dikkat çekiyor. Emlakçılar, konut alım-satımında, işlemlerin büyük çoğunluğunun banka kredisiyle yapıldığını belirtiyor. Peki, sıfır ve ikinci el otomobil satışlarında durum nasıl?
  Oğuşlar Grup Merkez Plaza Satış Müdürü Abdullah Cambaz, "Belirsizlik çok etkiliyor ama satışların büyük bölümü banka kredisiyle yapılıyor" ifadelerini kullanmıştı.

  Hyundai As Otomotiv ve Kiralama Hizmetleri A.Ş.’nin ikinci el satış müdürü Turgay Yaprak da, neredeyse tüm işlemlerin banka kredisiyle yapıldığını belirterek, "Tüketiciler öncelike aracın banka kredisine uygun olup olmadığına bakıyor. Elbette, parasını cebine koyup gelen de çıkıyor ama bunların sayısı çok azaldı. Hatta, ikinci el otomobil kredisine uygun olmayan otomobiller için, bankadan bireysel tüketici kredisi çekenler çıkabiliyor" dedi.
  Yaklaşık 1-1.5 yıldır bu eğilimin oluştuğunu bildiren Turgay Yaprak şunları kaydetti: "Sıfır araçlarda bile, toplam tutarın tamamına kredi isteniyor. Bankalar önceden araç tutarının yüzde 80’inden yukarısına kredi vermiyordu. Artık bankalar da bu oranı yüzde 100’e kadar çıkardı. Tüketici için en önemli kriter, kredi kullanıp kullanamayacağı... Fiyat aralığına da bakılıyor ama öncelikle krediye uygun olmasını istiyorlar. Fakat, krediye uygun otomobilleri 15 bin YTL’nin altında bulmak pek mümkün olmuyor. Tüketici önce 12-15 bin YTL aralığındaki otomobillere bakıyor. Zaten 20 bin YTL’ye sıfır araç da alabilir... Fakat 12-15 bin YTL’lik ikinci el bulamazsa krediye uygun olan, daha yüksek fiyatlılara yönelebiliyor."

  Filo kiralayanlar için yine dizel modeller gözde

  2000’li yıllarda filo kiralama yöntemini daha çok tercih etmeye başlayan firmalar, akaryakıt fiyatlarındaki artışa ve motorinin benzin fiyatına yaklaşmasına rağmen dizel araçlardan vazgeçmiyor. Hyundai As Plaza İkinci El Satış Müdürü Turgay Yaprak, "Dizel otomobiller bir depo yakıtla daha yüksek menzile ulaşabiliyor. Firmalar daha çok pazarlama departmanları için filo kiralıyor. Bu araçlarla yılda en az 35-40 bin kilometre yol yapılıyor. Bu kadar yol yapıldığı zaman, zaten dizel kullanmak hálá avantajlı" ifadelerini kullanıyor. Küçük ölçekli firmalardan büyük bir pazarlama ağına sahip firmalara kadar herkes filo kiralamayı daha çok tercih ediyor fakat son dönemde kiralama yerine satın alımı tercih edenler de çıkmaya başladı.

  Takasla oto alanlar yüzde 40-45’i bulur

  HYUNDAİ As Plaza İkinci El Satış Müdürü Turgay Yaprak, firma olarak aylık ortalama 20-25 adet ikinci el otomobil satışı yaptıklarını ifade ediyor. Sadece Hyundai’ler değil, farklı markalara ait araçlar da satılıyor. Turgay Yaprak, "Orantısal olarak Hyundai’ler bizde daha fazla. Genelde sıfır odaklı çalıştığımız için, sıfır otomobil almak için gelen tüketiciler, kendi araclarını takasta kullanıyor. Bu araçlar da farklı marka ve modellerde olabiliyor. Sıfırda bir durgunluk var, bu durgunluk ikinci ele de yansıyor. Takasla sıfır oto alanların oranı yüzde 40-45’i bulur" dedi. Bu arada Merkez Bankası verilerine göre, tüketici kredileri 6 Haziran itibarıyla 75 milyar 236,8 milyon YTL seviyesine çıktı. Söz konusu krediler 30 Mayıs tarihinde 74 milyar 847,4 milyon YTL düzeyindeydi. Tüketici kredileri kapsamında konut kredileri 35 milyar 511,9 milyon YTL’ye ulaşırken, taşıt kredilerinin tutarı da 5 milyar 797,4 milyon YTL oldu. Diğer krediler ise 33 milyar 927,5 milyon YTL olarak hesaplandı. Tüketici kredilerinin 22,9 milyar YTL’si kamu bankaları, 34,8 milyar YTL’si özel bankalar, 17,5 milyar YTL’si de yabancı bankaları içeriyor.


  Filo kiralama büyüyor
  FİLO kiralama gözde bir sektör olduktan sonra, bazı firmalar binlerce araçlık parka ulaştı. Filo kiralama ve otomobil kiralama şirketleriyle de çalıştıklarını aktaran Hyundai As Plaza İkinci El Satış Müdürü Turgay Yaprak, "Biz, bu araçların servis bakımını yapıyoruz. Kasko, sigorta kiracıya değil, kiralayana ait. Firmalar sadece yakıt harcamasını karşılıyor, gerisi, aracları kiraya veren firmalar tarafından karşılanıyor. As Oto olarak biz, Hyundai’nin sıfır satışlarını yapıyoruz. Hyundai’de Accent Era ve Getz’ler filo kiralamada daha çok tercih ediliyor. Sonata da özellikle üst düzey yöneticiler için kiralanan bir araç. Hatta bazı firmalar 4x4 araçlar da kiralıyor" ifadelerini kullandı..

  04.07.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş