2. Dünya Savaşının Toplumsal Sonuçları

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 16 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  2. Dünya Savaşının Toplumsal Sonuçları
  II. Dünya Savaşı yalnız askerlerin değil cephe gerisindeki milyonlarca sivilin hayatını kaybettiği topyekun bir savaş olmuştur. Savaş sona erdiğinde SSCB savaş başındaki nüfusunun %13’ünü, Polonya %10’unu kaybetmiştir. Batı Avrupa ülkeleri ile ABD savaştan daha az etkilenmişlerdir. Savaşta 60 milyona yakın kişi yaşamını kaybetmiştir.
  Sivil kayıpların bu kadar çok olmasında,

  -Atom bombası dahil olmak üzere yıkım gücü yüksek silahların kullanılması
  -Şehirlere yoğun hava saldırıları düzenlenmesi
  -Karne uygulamasına geçilmesi
  -İşgal edilen ülkelerin yağmalanması
  -Verem gibi hastalıkların yayılması
  -Nazilerin toplama kamplarında yaptıkları zulümler etkili olmuştur.

  Savaş sonunda Avrupa ve Asya’da birçok nüfus hareketi görülmüştür. İşçiler, savaş esirleri, toplama kamplarından kurtulanlar, ordulardan kaçanlar ülkelerine dönmüş ya da yaşayabilecekleri bölgelere göç etmişlerdir.

  Savaş sırasında uluslar arası antlaşmalar ve insan hakları ihlal edilmiştir. Savaş esirlerine ve sivillere kötü muamelelerde bulunulması, yargısız infazlar yapılması, talanlar ve yakıp yıkma olaylarının yaşanması, ırk ve din ayrımından kaynaklanan insanlık dışı eylemler bunlardan bazılarıdır. Örneğin Hitler döneminde binlerce Yahudi ve Romen azınlık ölüm kamplarında yok edilmişlerdir.

  Postdam Konferansı’nda insanlık dışı bu tür olayların sorumlularının cezalandırılmasına karar verilmiştir. 2 Ağustos 1945’te ABD, İngiltere, Fransa ve SSCB yedi maddelik uluslar arası bir anayasa hazırlayarak yargılamaların nasıl gerçekleşeceğini karara bağlamışlardır. Bu kararlar 1 Ekim 1945’te yürürlüğe girmiştir.

  Kasım 1945’ten Ekim 1946’ya kadar Nürnberg’te Müttefik Devletlerin hakimlerinden oluşan uluslar arası kurul, savaş suçlularını (Reich üyeleri, Nazi Partisi liderleri, SA, SS ve SD teşkilatlarının yöneticileri gibi) yargılamıştır. Japon yöneticileri de 1946’da Japonya’da kurulan mahkemede yargılanmışlardır.

  Dünya barışını korumayı başaramayan, savaşa yol açan krizleri çözemeyen Milletler Cemiyeti’nin yerine yeni bir uluslararası teşkilat (Birleşmiş Milletler) kurulması için çalışmalar başlamıştır.
   


Sayfayı Paylaş