1974 Kıbrıs Çıkartması ve Haber Analizi

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 29 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  1974 Kıbrıs Çıkartması ve Haber Analizi
  Kıbrıs’ta 308 yıllık Türk döneminde farklı toplumlara ait insanlar arasında ırk,dil ve din ayrımı nedeniyle kavga ve çatışma çıktığı görülmüş ve duyulmuş bir olay değildir. İngilizler ada yönetimini devraldıkları tarihten kısa bir süre sonra olaylar çıkmaya başlamıştır.

  Yunanlıların en büyük hayali Enosis’ti.Yani Kıbrıs’ın Yunanistan’a katılması ve bütün adayı yunanlaştırmak amacını güdüyordu. 1931 yılında Enosis’in ilk başlama hareketi olarak isyan çıkıyor. 1947 yılında Başpiskoposluk seçimleri oluyor. Leonidis seçiliyor ama iki ay sonra tifüsten ölüyor. Onun yerine de Girne Başpiskoposu Miri Antheus seçimi kazanıyor. Makaryos adıyla Başpiskopos oluyor ve olaylar bundan sonra şiddetlenmeye başlıyor.
  15 Temmuz 1974’te Yunanlı subayların yönetimindeki RMMO ve EOKA-B Makaryos’a karşı bir darbe gerçekleştirirler.Darbecilerin amacı Enosis’i ilan etmek ve buna karşı çıkacak Türkleri yok etmektir. Bu amaçla cumhurbaşkanlığına Sampson gibi eli kanlı birini getirirler. Makaryos’a göre bu darbe Yunanistan tarafından planlanmış çünkü o sırada mutlak güç kendisiymiş.

  Yunan cuntası tek yanlı olarak statükoyu değiştirmişti. Makaryos’un yerine Sampson’u getirmişlerdi. Üçlü antlaşmaya göre statüko değişince taraflardan biri müdahale edebiliyordu.

  Zaten Yunan darbesi üzerine ada Enosis’in eşiğine gelmişti ve adada yaşayan Türk halkı için çok ciddi bir tehlike oluşmuştu.turkeyarena.com Bütün bu gelişmelerin üzerine Türkiye, 1960 Garanti Antlaşmasının verdiği yetkilere dayanarak ve Garantör devlet olarak adaya müdahale eder.

  Sonuç olarak yıllardır Kıbrıslı Türklere Rumlar tarafından yapılan soykırımını önlemek amacıyla ve adada yaşayan Türklerin çektiği acılara son vermek amacıyla Türkiye, 1964 yılında gerçekleştiremediği harekatı, 10 yıl gecikme ile 1974 yılında gerçekleştirmiştir.
   


 2. Beta722 Well-Known Member

  kaç gündür kardeşim için bu konuyu arıyordum sayenizde buldum çok teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş