19 Mayıs Hakkında Bilgi

Konusu 'Önemli Gün ve Haftalar' forumundadır ve EmRe tarafından 8 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  19 Mayıs Hakkında Bilgi
  19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Hakkında Bilgi
  Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ulusal bayramdır. 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bu gün Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

  Tarihçe
  20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" olarak değiştirildi.

  Kutlamalar
  Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve "Sevgi Bayrağı" olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun'dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra, 19 Mayıs törenlerinde, Ankara'da Cumhurbaşkanına sunulur.
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  Tüm Türk halkının bayramını kutlarım.
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Atalarımızın verdiği bu zorlu mücadele sayesinde bu ülkede başı dik ve refah içinde yaşıyoruz. Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez. Hepsinin mekanı cennet olsun.
   

Sayfayı Paylaş