19 Eylül Gaziler Günü 2010

Konusu 'Önemli Gün ve Haftalar' forumundadır ve ot-gu tarafından 2 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  [​IMG][​IMG]
  Gaziler Günü
  13 Eylül 1921' de kazanılan Sakarya Zaferi'nin hemen ardından, 14/15 Eylül gecesi, Batı Cephesiş Kumandanı İsmet Paşa ile Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa, Edirne ve Kozan Milletvekilleri sıfatıyla Büyük Millet Meclisi Reisliği'ne cepheden telgrafla şu önergeyi gönderdi:

  " Bizzat muharebe meydanındaki tedabiriyle muzafferiyetin amil ve müessiri olmuş Başkumandan Musatafa Kemal Paşa Hazretlerine müşirlik rütbesi ile gazilik ünvanı tevcihini teklif ve istirham ederiz. Büyük Millet Meclisi'nin bu teveccühünün milletimiz tarafından doğrudan doğruya bütün orduya müteveccih bir eser-i takdir ve taltif olacağı kanaaatinde bulunduğumuzu arz eyleriz."

  Sakarya Meydan Muhaberesi’nin kazanılmasından sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM’since Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e, “MAREŞAL” rütbesi ile “GAZİ” ünvanı verilmiştir.

  19 Eylül, “GAZİLER GÜNÜ” olarak kutlanmaktadır. Gaziler gününde yapılacak törenler, Başbakanlığın 24 Ağustos 2004 tarih ve 25209 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmeliği esaslarına göre düzenlenir.

  Gazi Kimdir? Kısaca Tanıyalım

  Muharip Gazi: Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından harbe fiilen katılanları, ifade eder.

  Malul Gazi: Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından; Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarını korumak ve güvenliğini sağlamak görevi ile harpte veya Devletin bekasını hedef alan terör örgütlerine karşı yurtiçi ve yurtdışı mucadelede her çeşit düşman veya terörist silahlarının tesiriyle veya harp bölgesindeki harekat ve hizmetler sırasında, bu harekat ve hizmetlerin sebep ve tesiriyle yaralanarak tedavileri sonucunda sakatlığı rapor ile kesinleşenleri ifade eder.

  GAZİ, bir Kahramandır.
  Cumhuriyetimizin en büyük Gazisi, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün, yaşayan canlı temsilcisidir.
  Asildir, vakarlıdır, yüksek şeref, ahlak ve fazilet sahibidir.
  Canını ve gençliğini, devleti için feda etmek üzere muharebe meydanına karşılıksız süren Gazi, daima devletin emrindedir.
  Devletine her zaman şükran borçludur. Onu sever, ona asla küsmez ve devlet düşmanlarıyla aynı safta bulunmaz.
  Bütün gazi arkadaşlarını candan sever, kusurlarını hoş görür, onları incitmez ve onlara kızmaz.
  Derneğine küsmez, onu her şart altında yüceltir, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına, dernek tüzüğüne herkesten çok saygılıdır.
  Çevresinde geçimlidir, sayılır sevilir.
  Kendi menfaatinin; vatanının, devletinin, derneğinin ve Gazi arkadaşlarının menfaatinden sonra geldiğini bilir.
  Kendisinden yaşlı gazilere derin bir saygı gösterir.
  Gazilik şanını kullanarak kendisine menfaat sağlamaya çalışmaz, kimseden birşey istemez, kimseye el açmaz, yalvarmaz.
  Derneğinin hiçbir derneğin yan kuruluşu olmadığını bilir, bu gibi derneklerle aynı safta bulunmaz.
  Her gazinin bir siyasi tercihi olabilir. Ancak hiçbir Gazi, Gaziliği ve derneği siyasete alet edemez, siyasi parti yürüyüş ve toplantılarına Gazilik adına katılamaz. Dernek içinde siyasi tartışma yapamaz.
  ATATÜRK sevdası, vatan ve ayyıldızlı bayrak sevgisi, Cumhuriyet aşkı ve Türklük tutkusu her Gazinin kalbinde daima kaynayan bir volkan gibidir.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş