15 bin adet az geldi, ABD'de Doblo erteledi

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 23 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  FORD Otosan'ın Transit Connect ihracatının ardından otomotivin anavatanı ABD'ye yeni Doblo göndermek için çalışmalara başlayan Tofaş, pazarda kendisine açılacak alanıküçük bulunca bu projeyi rafa kaldırdı. Tofaş CEO'su Ali Pandır, "Yeni Fiat Doblo'nun ABD'ye ihracatı için 100 milyon doların üzerinde bir yatırım gerekiyor. Yıllık sadece 15 bin adetlik satış için bu yatırım fazla" dedi.

  ABD'de krize rağmen otomotivde alışkanlıklar değişmeyince Tofaş, yeni Doblo ihracatını askıya aldı. Ford Otosan'ın Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek otomotivin anavatanı ABD'ye Gölcük'te ürettiği Transit Connect'i ihraç etmesinin ardından yeni Doblo ihracatı için harekete geçen Tofaş, yaptığı fizibilite çalışmaları sonucunda bu planından şimdilik vazgeçti. Tofaş CEO'su Ali Pandır, "ABD'deki hafif ticari araç pazarı beklediğimiz kadar büyümedi. Yıllık sadece 15 bin adetlik pazar için ihracat bize yeterli değil" dedi.

  Fizibilite çalışmaları bitti
  Fiat'ın ABD’li Chrysler'in yüzde 20'sini alarak ortak olmasının ardınan yeni Doblo'nun ABD ihracatı gündeme gelmiş, Tofaş CEO'su Ali Pandır geçen yılın sonunda, "Yeni Doblo'nun ABD'ye ihracatı için fizibilite çalışmalarını başlattık. Chrysler'in Mercedes tecrübesinden yararlanıp kısa sürede Doblo'yu Amerika’ya hazır hale getireceğiz” açıklamasını yapmıştı. Yeni Doblo'nun ABD serüveni ile ilgili gelişmeleri aktaran Pandır, fizibilite çalışmasını tamamladıklarını ama ABD'de hafif ticari araç segmentinin gelişiminin düşündükleri gibi çıkmadığı için şu an beklemede olduklarını söyledi.

  100 milyon dolar yatırım
  Pandır, şunları söyledi: "ABD'nin kendi pazarına ilişkin özel şartları var. Yeni Fiat Doblo'nun ABD'ye ihracatı için 100 milyon doların üzerinde bir yatırım gerekiyor. Bunu yapmak için de pazarda yüksek adetlerde satış yapmak lazım. ABD'de şu anda hafif ticari araç pazarı için konuşacak olursak yıllık sadece 15 bin adetlik bir pazar var. Bu ölçekte bir pazar için bu yatırım fazla. ABD'de pazar beklediğimiz kadar büyümedi. Bu nedenle biraz daha oradaki pazarın gelişimini görmek durumundayız."

  29 bin Connect ihraç edildi
  Tofaş, ABD ihracatını şimdilik ertelerken ABD'ye geçen yıl 30 bine yakın Transit Connect ihraç eden Ford Otosan ise bu yıl da benzer bir rakam hedefliyor. Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, "Geçen yıl ABD'ye 15 bin civarında ihracat planlanırken, bayi ağı sisteminin de doldurulmasıyla 29 bin satış gerçekleşti. Bu yılki talebin de benzer ölçülerde olmasını bekliyoruz" dedi.

  Tofaş, Avrupa'da teşvikler bitince Türkiye'ye geri döndü
  TOFAŞ CEO'su Ali Pandır, 2010 yılının ilk 3 ayında Avrupa’daki bitme aşamasında olan teşvik fırsatlarını değerlendirmek için ihracata ağırlık verdiklerini belirterek, "Bu dönemde iç pazara yeterince yönelemedik. Artık Avrupa’da teşviklerin bitmesiyle iç pazarda atağa geçmemezin zamanı geldi. Yılın geri kalan zamanında iç pazara daha fazla ağırlık vereceğiz" dedi. Ali Pandır, geçen yıl Tofaş olarak Türkiye otomotiv pazarında yüzde 15.4 pazar payına ulaştıklarını ve yılı lider olarak kapattıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Bu yıl da pazar payımızı en az yüzde 15.4'te tutmak ve yine pazar lideri olmak istiyoruz. Pazarın büyüklüğüne göre bizim adet hedeflerimiz de değişiyor. Ancak bizim için önemli olan pazar liderliğimizi devam ettirebilmek. Tofaş fabrikası şu anda iki vardiya ile çalışıyor ve kapasitesinin üst sınırlarını zorluyor. Fazla mesai ile cumartesi günleri de çalışılıyor. Şu anda fabrikada 3 vardiyaya çıkılacak kadar Türkiye otomotiv pazarı büyümedi.Biz de yılın ikinci çeyreğinde Türkiye hedefli bir üretim planı yapıyoruz."
  19.04.2010, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş