13 bin TLye yeni Çinli geldi

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 19 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  [​IMG]
  OTOMOTİVDE hızla büyüyen ve bugün dünyada en çok otomobil satılan ülke ünvanını alan Çin, kendi markaları ile Avrupa'ya Türkiye'den açılmaya devam ediyor. Chery, Geely ve DFM'den sonra Türkiye'ye Komsan Otomotiv'in distribütörlüğünde giren FAW, ilk olarak hafif ticari modellerini 13 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sundu. Komsan Otomotiv CEO’su Süheyl Baybalı, Çinli FAW markasının Avrupa kapısını açabilecek batıdaki tek distribütör olarak faaliyetlerine başladıklarını beyirterek, "FAW, binek otomobil modellerinde AB’de kullanılabilecek tip onaylarını aldıktan sonra Avrupa’ya Türkiye üzerinden açılacak" dedi.

  Türkiye üs olacak
  Baybalı, FAW hafif ticari araçlarının Türkiye'de satışa sunulmasıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, FAW’ın hedefinin batıya dönük olduğunu ve bu noktada Türkiye'nin önemli bir üs olacağını belirtti. Kendi segmentinde yüzde 50 pazar payı beklediklerini belirten Baybalı, “2011 yılında MPV platformu üzerinde dizayn edilmiş SUV ve CDV modellerle de Türkiye pazarında olacağız” dedi. FAW Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü Mr. Qingxi Zhao ise “Türkiye’deki müşterilerimize Komsan Otomotiv işbirliğiyle iyi kalite ve iyi hizmet sunmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

  İlk aşamada 4 model
  Çinli FAW'ın Türkiye distribütörlüğü için 2008 yılında girişimlere başladıklarını ve bu dönemde yetki belgesi imzaladıklarını belirterek şöyle konuştu: " İlk aşamada 4 model olarak Türkiye pazarında yer alacağız. Satışa sunduğumuz hafif ticari araçlar kendi segmentindeki mevcut pazarı geliştirmeye çok açık. Mini ticari diye tabir ettiğimiz bu araçlarla ilgili bugün bilinen satışların çok daha üzerinde bir satış performansı yakalayabileceğimizi öngörüyoruz. Bu yıl 750 adet, gelecek yıl ise 1500 adet satış hedefimiz var.”

  12 bin 990 TL'den başlıyor
  Baybalı, Türkiye'de tek kabin Pick-Up, Çift Kabin Pick-Up, Panel Van ve City Van'dan oluşan 4 model ile pazarda yer alacak olan Komsan Otomotiv'in, bu araçları 12 bin 990 lira ile 15 bin 800 lira arasında değişecek fiyatlarla satışa sunulduğunu ifade etti.Komsan Otomotiv'in FAW ile 10 yıllık bir distribütörlük anlaşması olduğunu ifade eden Baybalı, FAW'ın bu anlaşmayla birlikte distribütör olarak anlaştığı en batıdaki ülkenin Türkiye olduğunu anlattı.

  Devlerle ortaklık yaptı üretimi 2 milyona ulaştı
  FAW, Çin'in devlet politikası gereğince globalleşme çerçevesinde dünyaya açılma ve ülke pazarı için ortak üretim gerçekleştirme stratejileri geliştirerek, 1991 yılında Volkswagen ve Audi, 2002 yılında Toyota ve 2003 yılında Mazda ile ortaklıklar gerçekleştirdi. 2010 yılının ilk çeyreğinde, 2009 yılının aynı dönemine göre yüzde 72.9 artış ile 630 bin 758 adet araç üreten FAW Group Corporation, bu dönemde otomobil satışlarını yüzde 65.3 artış ile 500 bin 892, orta ve ağır ticari vasıta satışlarını yüzde 226.7 artış ile 72 bin 420, hafif ticari araç satışlarını ise yüzde 79.9 artış ile 28 bin 3 adete yükseltti. 2008 yılında dünyanın ilk 500 büyük firması arasında 385'üncü sırada yer alan FAW Group Corporation, 2009 yılında bir milyon 940 bin adet araç üretimi gerçekleştirerek bu dönem cirosunu da 41.1 milyar dolara yükseltti.
  09.07.2010, Cuma
   


Sayfayı Paylaş