"1040NR-EZ" formunu nasıl dolduracağım?

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 28 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  "1040NR-EZ" formunu nasıl dolduracağım?

  Bu bölümde 1040NR-EZ formunu nasıl doldurmanız gerektiğini madde madde bulabilirsiniz. Bu formu doldurmanız için F-1 ya da J-1 vizesi taşıyor olmanız aşağıdaki 3 kritere de uymanız gerekmektedir:

  1. Amerikan vergi sistemine göre 'non-resident' statüsünde olmanız,
  2. Amerika kaynaklı burs alıyor olmanız, (asistanlıklar dahil olmak üzere) kampüs içi ya da dışında çalışıyor olmanız , ya da vergiye tabi olmamakla beraber banka faizi geliriniz olması,
  3. 'Amerikan Gelir Vergisi' (U.S. income tax) bölümünde sağladığımız bilgilere dayanarak, 1040NR-EZ formu kullanabilecek durumda olmanız.
  Tüm bu kriterlere uyduğunuza emin olduktan sonra toplam iki sayfa olan 1040NR-EZ formunuzu doldurabilirsiniz:


  1. Formun birinci sayfasını nasıl dolduracağınızı öğrenmek için tıklayınız.
  2. Formun ikinci sayfasını nasıl dolduracağınızı öğrenmek için tıklayınız.
  3. Doldurulmuş örnek formu incelemek için tıklayınız. (Bu formu bilgisayarınızda 'Adobe Acrobat Reader' programı varsa görebilirsiniz. Bu programı yüklemek için tıklayınız.)
  Önemli bir tavsiye: Formlarınızı tamamladıktan sonra 'IRS' e postalamadan önce, sizde kalmak üzere fotokopilerini çekmeyi unutmayın. Geçmiş yıllarda doldurmuş olduğunuz vergi formları, vergi yükümlülüklerinizi yerine getirdiğinizin ispatı olarak kullanılmak üzere veya sonraki formlarınızı doldururken yardımcı olması amacıyla ileriki yıllarda işinize yarayabilir. Vergi formlarınızın kopyalarını en az yedi sene boyunca saklamalısınız.
   


Sayfayı Paylaş