10 yıl içinde hafif ticari üretimi gidecek yerini B ve C sınıfı alacak

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 10 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) Başkanı Erkut Özerman, 10 yıl içinde hafif ticari araç üretiminin Türkiye’den gideceğini belirterek, "B ve C sınıfında üretim artacak. Bunun sinyallerini alıyoruz" dedi..

  [​IMG]


  Otomotiv Endüstrisi Tanıtım Komitesi (OETK) tarafından düzenlenen ve otomotiv endüstrisinde katma değer konusunun ele alındığı basın toplantısında konuşan Özerman, Türkiye’nin otomobil üretim macerasının 50 yılı aştığını hatırlatarak, özellikle son 10 yıllık dönemde parlak başarılara imza atıldığını söyledi.

  1 milyon barajı
  Türkiye’nin küresel endüstri içinde önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Özerman, sektörün başarısına karşın, kamuoyunda endüstri hakkında yanlış bilgilerin bulunduğunu, sektörün katma değer yaratmadığına dair iddiaların olduğunu anlattı. Türkiye’de 1960’lı yıllarda montaj sanayi olarak başlayan otomotiv sanayinin geçen yıl 1 milyon adet üretim barajını aştığını anımsatan Özerman, sektörün 2007 yılında 20,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, bu yılın 4 aylık döneminde ise ihracatın 11,6 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Yılın 4 aylık döneminde sektörün kapasite kullanımının yüzde 103 olduğunu, ana ve yan sanayinin tam kapasite ile çalıştığını belirten Özerman, bu yıl sonunda 1,3 milyon adet üretime ulaşılacağını, bunun 1 milyonunun ihraç edileceğini, 25 milyar dolarlık da ihracat geliri beklendiğini kaydetti..

  10.06.2008, Salı
   


Sayfayı Paylaş