1.Sınıf Atatürkün Hayatı

Konusu 'Sosyal Bilgiler' forumundadır ve Nysa tarafından 9 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  1.Sınıf Atatürk'ün Hayatı Performans Görevi

  Atatürk 1881de Selanikte doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendidir. Sırasıyla, Mahalle Mektebi, Şemsi Efendi Okulu, Selanik Mülkiye Rüştiyesi, Selanik Askeri Rüştiyesi, Selanik Askeri İdadisi, Harp Okulu ve Harp Akademisine gitti. 1893 yılında Askeri Rüştiyede okurken matematik öğretmeni tarafından adına “Kemal ilave edilerek Mustafa Kemal adını aldı. Harp Akademisinden yüzbaşı rütbesiyle mezun olarak Şamda göreve başladı.

  Osmanlı Devleti zamanında Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşına katıldı. Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşından yenik ayrılınca Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma uyarınca vatan topraklarının işgalinin başlaması üzerine Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919da Samsuna çıkarak milli mücadeleyi başlattı.

  Havza ve Amasya Genelgelerini yayınladıktan sonra, Erzurum ve Sivas Kongrelerini topladı. Sivas Kongresi ile bütün milli cemiyetleri tek çatı altında birleştirerek Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Cemiyetini kurdu. Sivas Kongresinin ardından İstanbul Hükümeti ile Amasya Görüşmesini yaptı. Böylece İstanbul Hükümeti, Temsil Heyetinin varlığını resmen tanımış oldu.

  Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920de TBMMnin açılması ile Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. 5 Ağustos 1921de kendisine Meclis tarafından Başkomutanlık görevi verildi. Sakarya Savaşının kazanılmasının ardından, Gazilik ünvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı. Büyük Taarruzu yöneten ve düşmanın tamamen yurttan atılmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal, 29 Ekim 1923de Cumhuriyetin ilan edilmesi ile beraber Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

  1934 yılında Gazi Mustafa Kemale meclis tarafından “Atatürk soyadı verildi. Atatürk, gerçekleştirmiş olduğu inkılaplar ile Türkiye Cumhuriyetinin medeni ülkeler seviyesine çıkmasını sağladı. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938de Dolmabahçe Sarayında hayata gözlerini yumdu.
   


Sayfayı Paylaş