1 Eylül Dünya Barış Günü 01.09.2007

Konusu 'Yönetim Odası' forumundadır ve ShaDow_19 tarafından 1 Eylül 2007 başlatılmıştır.

 1. ShaDow_19 Well-Known Member


  Yıllardır kan ve gözyaşının dinmediği Irak'ta 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde halkın beklentisi ülkede bir an önce barış ve huzurun sağlanması.

  ABD liderliğinde koalisyon güçlerince işgal edilen Irak yaklaşık 5 yıldır her gün barışı arıyor. 1 Eylül Dünya Barış Günü'nü hüzünle kutladıklarını dile getiren Irak halkı, barışın kardeşlik olduğunu ama bunun Irak'ta çok uzak bir duygu olduğunu düşünüyor. Iraklılar, barışın sağlanması için komşu ülkelerin sınırlarını iyi koruması ve tüm Irak halkının tek bir el olup bu yolda yürümesi ile barışın sağlanacağını vurguluyor. Mahir İbrahim adlı Iraklı, "Tüm dünya Irak halkına yardım etmelidir. Koalisyon


  güçlerinin buradan ayrılmasının Irak halkını barışa ve huzura kavuşturacağını düşünüyorum" dedi. Sahir El Nofi adlı bir başka Iraklı ise, "Irak'ta barışın sağlanmasının komşu ülkelerin yardımı ile sağlanabileceğine inanıyorum. Sınırlarını düzgün bir şekilde yönetmeleri güvenliği bir nebze de olsa arttıracaktır. Bana göre Irak'a barış gelmesi için koalisyon güçlerinin buradan çekilmesi gerekir. Savaş içinde yaşayanlar olarak barışın değeri en iyi bizler biliriz. ABD askerlerinin ülkemizden çıkması bizi

  barışa kavuşturacak" diye konuştu.

  Öte yandan, koalisyon güçlerinin ülkeyi terk etmesinin Irak'ın aleyhine olacağını dile getiren Ebu Ali ise, "Elimde sihirli bir değnek olsa, şu anda Irak'ı barışa kavuştururdum. Bence bugün Irak için çok kıymetli bir gündür. Ayrıca koalisyon güçlerinin buradan ayrılması bana göre bu tarihten sonra Irak'ın aleyhine olur" dedi.

  Kan ve gözyaşlarının dinmediği 2003 yılından bu yana Irak'ta yaşanan savaşta her gün 10 çocuktan 8'i hayatını kaybediyor.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   


 2. YaRaLi CoCuQ Well-Known Member

  1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

  İkinci Dünya Savaşı diye bilinen İkinci Büyük Emperyalist Paylaşım Savaşı, 1 Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya'yı işgaliyle başladı. Ardında elliikimilyon ölü, milyonlarca yaralı, sakat ve moloz yığını haline gelmiş kentler ile acı ve gözyaşı bıraktı. Mayıs 1945’de son buldu. İnsanlık tarihinin bu en acımasız, en kanlı ve en kirli savaşının başladığı gün, yani 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edildi.

  DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

  İnsanlık aleminin geleceği için en önemli ve anlamlı günlerden biri olan "1 Eylül Dünya Barış Günü"nde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, "Yurtta barış, dünyada barış" ilkesini bir kere daha hatırlatmak istiyoruz.

  Demokrasiye, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne inanan ve yıllardır terörün acısını yüreğinde hisseden Türk Anneler Derneği, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, dünyanın değişik coğrafi bölgelerinde, farklı isimler altında insanlık suçu işlemeyi sürdüren ve dünya barışını tehdit eden bütün terör örgütlerini lanetlemektedir.

  Bilginin ve teknolojinin hızla yaygınlaştığı, özgürlükçü demokrasinin giderek önem kazandığı globalleşen dünyamızda, insanların huzur, güven ve mutluluk içinde yaşamasının temel koşulunun, "şiddet ve terör örgütlerine karşı işbirliği ve dayanışma yaparak, barış ve dostluk ortamının sürekliliğini sağlamak" olduğunu düşünüyoruz.

  Türkiye, Atatürk’ün ortaya koyduğu ve tüm milletimizce de benimsenen "Yurtta barış, dünyada barış" ilkesini, temel ve vazgeçilmez bir ilke olarak, her platformda savunmuş ve bu barışçı tutumuyla, dünya ülkeleri arasındaki saygın yerini de almıştır.

  Kafkaslar, Balkanlar ve Ortadoğu gibi dünyanın en yoğun sorunlarının ve çatışmalarının yaşandığı bir bölgede yer alan Türkiye, barış ve huzurun korunması, demokrasinin yerleşip, kökleşmesi için çaba sarf ederken, terör örgütleri, bölge barışını tehdit etmeye ve kaos yaratmaya çalışmaktadırlar. Terörle mücadele sırasında uygulamada bazı aksaklıklar yaşansa da, Türkiye, bu tür olumsuzlukları, demokratik bir yaklaşımla ve hukukun üstünlüğü ilkeleri çerçevesinde aşmaya çalışmaktadır.

  Cumhuriyetle beraber 70 yılı aşkın bir süredir, tüm anlaşmazlıkların karşılıklı saygı ve hoşgörü çerçevesi içinde, diyalogla çözümlenmesinden yana olan Türkiye, bölgede barış ve istikrarın sağlanması için, ırk, dil, din, kültür farkı gözetmeksizin tüm insanlığı işbirliği ve dayanışmaya çağırmaktadır.

  Bu nedenle, barış ve istikrar ortamını bozucu bölgesel anlaşmazlıkların, şiddet ve terör hareketlerinin önlenmesi, açlıkla mücadele, çevre sorunlarına çözüm bulma gibi konularda sağduyu sahibi herkesin, üzerine düşen görev ve sorumluluğun bilinciyle hareket etmesi gerekmektedir.

  1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, terörden arınmış bir dünyada, mutluluğa, huzura, sevgiye, hoşgörüye, kardeşliğe ve evrensel barışa hep beraber kucak açalım!…


   

Sayfayı Paylaş