1 ay içinde muayene tekrarı ücretsiz

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 5 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Araçlar muayenene sonuçlarına göre ’kusursuz’, ’hafif kusurlu’, ’ağır kusurlu’ ve ’emniyetsiz’ olarak sınıflanıyor. Bu 4 kriter ne anlama geliyor?


  Kusursuz: Muayene edilen araçta herhangi bir eksikliğin bulunmaması hali. Bu durumda aracın ön plakasına ve muayene raporuna muayenenin geçerlilik süresini içeren etiket yapıştırılır. Ruhsat onaylanır, hologram yapıştırılır ve bir sonraki muayene tarihi yazılır. Muayene raporunun geçerlilik süresince saklanması gerekmektedir. Sonraki muayeneye raporla gelinmesi gerekiyor.

  [​IMG]

  Hafif Kusur: Aracın yapılan muayenesi sonrasında, yeniden muayenesine gerek duyulmayan bir eksikliğin bulunması hali... Bu durumda araç muayeneden geçmiş sayılır. Aracın ön plakasına ve muayene raporuna muayenenin geçerlilik süresini içeren etiket yapıştırılır. Ruhsat onaylanır, hologram yapıştırılır ve bir sonraki muayene tarihi yazılır, detaylı muayene raporu verilir ama raporda belirtilen eksikliklerin tamamlanması gerekmektedir.

  Ağır Kusur: Aracın muayenesi sonucunda, tamirine ihtiyaç duyulacak derecede eksiklikler tespit edilmesi hali... Bu eksikliklerin giderilerek bir ay içinde aracın yeniden muayeneye gelmesi gerekir. Aracın muayene raporuna geçici kusurlu araç etiketi yapıştırılır. Bir ay içinde raporda bulunan kusurlar tamir ettirilir ve raporla birlikte aynı istasyona gelinir. 1 ay içinde gelen araçlarda bir muayene tekrarı ücretsiz.

  Emniyetsiz: Aracın; can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlikeli bulunması. Aracın durumu en yakın trafik zabıtasına bildirilir, ’emniyetsiz’ raporu verilir. Bir ay içinde raporda bulunan kusurlar tamir ettirilir.

  Janttan frenlere kadar araçlar muayeneden geçecek yollar daha güvenli olacak
  2004 yılında yapılan ’araç muayene istasyonları özelleştirme ihalesi’ni 613.5 milyon dolar vererek kazanan Doğuş Otomotiv-Akfen-TÜV SÜD konsorsiyumunun kurduğu TÜVTURK, AB standartlarında araç muayenesi hedefi için muayene istasyonları açmıyor. Bugüne kadar 11 ilde muayene istasyonu açıldı. TÜVTURK, yıl sonuna kadar 189’u sabit, 81’i gezici olmak üzere 270 adet araç muayene istasyonu açacak. Araç muayene istasyonları, önümüzdeki haftalarda İstanbullu araç sahiplerinin de gündemine girecek.

  ARAÇ muayene istasyonlarının 20 yıl süreyle devrine ilişkin imtiyaz sözleşmesi, TÜVTURK ile Özelleştirme idaresi Başkanlığı arasında, 15 Ağustos 2007’de imzalanmıştı. Özelleştirme şartnamesiyle TÜVTURK’un; imza tarihinden itibaren 18 ay içinde 270 noktada hizmet verecek hale gelmesi hedeflenmişti. TÜVTURK, 2008 yılı sonuna kadar Türkiye çapında 189’u sabit, 81’i gezici araç muayene istasyonu açacak. Bugüne kadar 11 ilde muayene istasyonu açıldı. Yıl sonuna kadar tüm illerde muayene istasyonları açılmış olacak.

  4 kritere göre sınıflama

  Tüvturk Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdürü Nurhayat Kılıç, TÜVTURK olarak yaptıkları tespitleri açıklarken, "Türkiye’de her 10 araçtan 3’ü muayenesiz" ifadelerini kullanmıştı. Uluslararası kriterlerde 4 ayrı değerlendirme sistemiyle araç muayenesi gerçekleşiyor. Nurhayat Kılıç, "Türkiye’de 12 milyon motorlu araç bulunuyor. Her 10 araçtan 3’ü muayenesiz. Muayenesiz araçların önemli bir bölümü tarlada ya da köyde. Bizim amacımız nerede olursa olsun araç muayenesinde yüzde 100’e ulaşabilmek. Değerlendirme kriterleri ’kusursuz’, ’hafif kusurlu’, ’ağır kusurlu’ ve ’emniyetsiz’ olarak sıralanıyor. Muayeneden geçirilen araçlarla ilgili hiçbir tavizde bulunulmuyor. İstasyona gelmeden araç muayenesi gerçekleştirmek mümkün değil" diyor.

  Sızdırmazlık raporu

  Yükselen araç muayene standartları ve muayene sırasında araçlara check-up yapılması; trafikte can ve mal güvenliğine önemli katkı sağlayacak. Muayene sırasında, fren tertibatı, direksiyon sistemi, görüş şartları, aydınlatma sistemi, aks, jant, lastik, süspansiyon sistemi, şase ve şase bağlantı parçaları ile emniyet kemeri, yangın söndürme tüpü, üçgen ikaz reflektörü, gürültü seviyesi ile egzoz emisyon kontrolü, ilk yardım çantası gibi diğer donanımlar da titizlikle kontrolden geçiriliyor. Araç muayene hizmetlerinin özelleştirilmesiyle başlayan yeni uygulamada, vergi dairesi veya bürolarından alınmış vergi borcu olmadığını belirten ’fenni muayene izin belgesi’ de isteniyor. Ancak, araç sahiplerinin önemli bir bölümü bunu bilmiyor. Bunun yanı sıra ’mali sorumluluk sigortası’ poliçesi, LPG ve CNG takılı araçları için gaz sızdırmazlık raporu ile ruhsatın mutlaka muayene sırasında görevliye teslimi isteniyor.

  Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda en az 1 adet ilk yardım çantası, yangın söndürme cihazı, stepne (motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç), taksilerde her zaman kulanılır durumda taksimetre, otobüs, kamyon ve çekicilerde 1 adet engel işareti, traktörlerde flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli, uyarı lambası, şehirlerarası yük veya yolcu nakliyatı yapan otobüs, kamyon ve çekicilerde takograf, römorklar ve kamyonlarda yeterli sayıda arka işaret levhası bulundurulması gerekiyor.

  Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre yetki belgesi almış yolcu taşımacılığında kullanılan araçlarda ise her 10 koltuk için en az 1 adet boyun korsesi, motosikletler ve motorlu bisikletlerde de kask ve koruyucu gözlük bulunması isteniyor.

  Emniyet kemerinde titiz inceleme

  Pasif güvenlik sistemlerinin en önemlilerinden biri emniyet kemeri... Bir kaza esnasında emniyet kemeri takılı olan yolcunun diğer yolculara göre hayatta kalma şansı her zaman daha yüksek. Bu sebeple ön ve arka emniyet kemerleri ve kilit karşılıklarının fonksiyonelliği titizlikle kontrol edilir. Bunların yanısıra yangın söndürme tüpü, üçgen ikaz reflektörü ve ilk yardım çantası da kontrol edilir. Trafikteki araçların oluşturduğu çevresel gürültüler ile yaydıkları egzoz gazları da insan sağlığı açısından son derece zararlı. Bu sebeple İstasyonlarda gürültü seviyesi kontrolleri ile egzoz emisyon kontrolü gerçekleştirilecek.

  Araç muayenesinde, elle tutulabilen gözle görülebilen ve ulaşılabilen aksamlar muayene edilir.

  Mesela, trafikte seyreden her türlü araç ve yayalar için hayati önem taşıyan fren tertibatının periyodik aralıklarda kontrol edilmesi ve aşınan parçaların değiştirilmesi gerekiyor.

  Araç muayenesi açısından değerlendirildiği zaman önde fren pedalından başlayarak; mekanik, hareketli, sürtünen ve esneyen her aksam elle veya gözle kontrol edilir.

  Mevzuat ve yönetmelikler çerçevesinde, fren test cihazıyla aynı aks üzerindeki tekerleklerin fren kuvveti sapma yüzdesi ile toplam araç ağırlığına göre fren verim yüzdesi hesaplanır.

  Araçların yol ve seyir kontrolüyle istenilen yöne yönlendirmesini sağlayan direksiyon sisteminin kontrollerinde; direksiyon simidinden başlayarak sırasıyla; direksiyon mili, direksiyon kutusu ve bağlantı elemanlarıyla sistemi tekerleklere bağlayan direksiyon rot kollarının boşluk ve sağlamlıkları; elle, gözle ve boşluk test cihazlarıyla kapsamlı olarak kontrolden geçirilir.
  Tüm dış camlar, cam yıkama tertibatları, cam silecekleri, iç ve dış aynalar kontrol edilir.

  Araçların gece ve kötü yol şartlarında güvenle seyredebilmeleri için aydınlatma sistemlerinin faal olması gerekiyor. Bu sebeple tüm iç-dış aydınlatma, fren, gösterge, sinyal, geri vites, plaka ve sınır lambaları titizlikle kontrol edilir.

  İyi yol tutuşu ve güvenli seyir için yürüyen aksam ve süspansiyon elemanları özel bir göreve sahip. Yay, amortisör gibi süspansiyon elemanlarının, aracın jant, aks ve lastikleriyle tam uyumlu çalışması sürüş güvenliği açısından son derece önemli.
  Şaseye bağlanmış birçok parçanın da sağlam ve çalışır durumda olması gerekmektedir..

  04.07.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş