1.8 milyar Euro’ya yenilenip 1000 farklı kişiliğe büründü

Konusu 'Mercedes' forumundadır ve OrKuN tarafından 9 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Lüks binek otomobil modelleriyle tanınan Mercedes-Benz hafif ticari araç pazarında da iddialı modelleriyle rekabet ediyor. 1.8 milyar Euro’luk bir yatırımla tamamen yenilenip 2007 yılında Türkiye yollarına çıkan Mercedes-Benz Sprinter, sahip olduğu versiyon sayısıyla dikkat çekiyor..

  [​IMG]


  Sprinter’in farklı uzunluk, yükseklik, ağırlık, karoseri, dingil mesafesi ve motor seçenekleri sayesinde yaklaşık 1000 farklı versiyonu bulunuyor. Örneğin, Sprinter’de 3 farklı dingil mesafesi (3 bin 250, 3 bin 665, 4 bin 325 milimetre), 5 bin 243’den 7 bin 343 milimetreye 4 farklı uzunluk seçeneklerinin yanı sıra ’standard’, ’yüksek’ ve ’süper yüksek’ olmak üzere 3 farklı tavan seçeneği bulunuyor.

  Büyük sürgülü kapısı sayesinde sınıfındaki en geniş yükleme alanına sehip olan Sprinter, minibüs, panelvan ve şasi kamyonet tiplerinden oluşan zengin model yelpazesi sayesinde her türlü ihtiyaca cevap veriyor. Sprinter panelvan, 7 ile 17 metreküp arası yükleme alanı ve 3 ile 5 ton arası azami yükleme ağırlığıyla öne çıkıyor. Ayrıca kasalı ve kasasız seçenekleriyle Sprinter kamyonetler, 18 metreküpe kadar yüklme alanı sunuyor. Sprinter’in minibüs versiyonu ise okul, turizm, servis ve şehiriçi taşımacılık sektörlerinin tercih ettiği modeller arısında önemli bir yere sahip.

  Aktif ve pasif güvenlik önlemleri Sprinter için büyük önem taşıyor. Sınıfının en güvenli modellerinden biri olan Sprinter, yeni nesil Elektronik Dengeleme Programı (ESP) olan ADAPTIVE ESP sistemini standart olarak sunuyor. Değişken yük ağırlığını dikkate alarak aracın ağırlık noktasını hesaplayan bu sistem, araç güvenliğini büyük ölçüde arttırıyor. ADAPTIVE ESP, BAS fren destek sistemini, ASR anti patinaj sistemini, ABS anti blokaj sistemini ve EBV elektronik güç dağıtım fonksiyonlarını da içinde barındıyor.
  Zengin donanımıyla da dikkat çeken araçta, sürücü hava yastığı, 6 ileri vites şanzıman, geniş açı aynalar standart donanım kapsamında bulunuyor. Yine standart olan yeni rampa kalkış sistemi ve otomatik yanan farlar ile opsiyonel sunulan yol bilgisayarı ve dış aynalara entegre parktronik, kullanım konforunu artıran özellikler arazında yer alıyor. Sprinter’de 4 farklı dizel motor seçeneği bulunuyor. Güçleri 88 beygir ile 150 beygir arasında değişen bu CDI turbo-dizel motorlar, standart donanım kapsamında partikül filtresine ve Euro 3 düşük emisyon değerlerine sahip.

  Vito,1.14 tonu taşıyabiliyor

  Sürüş konforu ve tasarımıyla dikkat çeken Mercedes-Benz Vito’nun belirgin profil çizgileri, bu aracın dinamik ve güçlü görünümünü öne çıkarıyor. Mercedes ürün ailesini anımsatan farlar, ön ızgara ve dik olarak yerleştirilen arka stop lambaları Vito’nun ilk bakışta dikkat çeken diğer tasarım özellikleri arasında yer alıyor. Vito, üç kullanım tipi (panelvan, kombivan ve camlıvan), iki farklı aks ile üç farklı araç uzunluğunda ve iki farklı tavan yüksekliği seçeneğine sahip. 3 CDI dizel, 2 benzin motoru alternatifi bulunan Vito, modeline göre 4.7 ile 6.3 metreküp arasında değişen geniş iç hacmin yanı sıra 1.14 tona kadar çıkabilen yük kapasitesi sunuyor..

  [​IMG]
  [​IMG]

  09.07.2008, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş