1.6 motor işe yaradı, Mercedes Türkiye de büyüme rekoru kırdı

Konusu 'Mercedes' forumundadır ve OrKuN tarafından 30 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Türkiye,
  krize bağlı olarak lüks araçların satışlarında ciddi düşüşlerin yaşandığı bir dönemde, Mercedes'in dünyada en hızlı büyüyen üç ülkesinden biri oldu. Alman otomotiv devinin C Serisi modelinde Türkiye'ye özel olarak ürettiği 1.6 litre motorlu versiyonunun satış performansı, Mercedes-Benz Türkiye’nin satışlarını geçen yıla göre yüzde 40 arttırdı. Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, düşük vergi dilimine giren 1.6 litre motorlu C Serisi'ne Türk tüketicilerin yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, "Bu sayede Türkiye, Çin ve Hindistan'la birlikte dünyada en hızlı büyüyen Mercedes ülkesi oldu" dedi.

  [​IMG]


  İlk 5 ayda lider oldu
  Süer Sülün, binek otoda ÖTV indirimi ve 15 Mart'ta satışa sundukları 1.6 litrelik C Serisi'nin son 3 ayda satışlarını önemli şekilde artırdığını söyledi. Sülün, "İlk 5 ayda toplam pazarda binek otoda satışları yüzde 10 artarken, lüks segmentte de yüzde 10'luk büyüme yaşandı. Bu büyümede Mercedes'in etkisi büyük. Mayısa göre Mercedes-Benz Türk'ün satışları yüzde 40 arttı" diye konuştu. Yılın ilk 5 ayında lüks otomobil segmentinde liderlik koltuğuna oturduklarını ifade eden Sülün, "2009'da 7 bin adetlik satışa ulaşacağız" dedi.
  Satışlar yüzde 30 düşük
  2009 yılında toplam cirolarının kamyon satışlarının ve ihracatın düşmesine paralel olarak yüzde 30 düşeceğini belirten Sülün, buna rağmen Ar-Ge, yeni model ve kapasite artırımı için 30 milyon Euro'luk yatırım yaptıklarını belirtti. Sülün, "Biz bu yıl 12 milyon Euro yatırımla otobüs kapasitemizi 4 bin adede çıkarıyoruz. Krizde en az otobüs etkilendi diyebiliriz. Bu yıl 3 bin önümüzdeki yıl ise 4 bin otobüs üretip bunun yüzde 80'ini ihraç edeceğiz" dedi.

  Otoda Euro 4'e geçişi Red Bull'la yapan var
  TÜRKİYE'de 1 Ocak 2009'dan itibaren Euro 4 normuna geçildiğini kaydeden Süer Sülün, "Bu tarihten itibaren Türkiye'de tüm araçlar Euro 4 normuna uygun üretilmeye başlandı. Euro 1’den Euro 4’e geçişle, zararlı gazlarda yüzde 56, partiküllerde ise yüzde 94 bir azalma meydana gelecek. Biz bu geçişi geliştirdiğimiz 'BleuTec' teknolojisi ile sağlıyoruz. Bunun için motorun yanına ilave ettiğimiz bir depoya 'Adblue' (katkı maddesi) ilave ediyoruz. Adblue, motordan çıkan zehirli gazları zararsız hale getiren bir karışım. Ortalama 25 litre yakıt için 1 litre Adblue tüketiliyor" diye konuştu. Bu katkı maddesi konmadığı takdirde aracın performansının ve çekişinin düştüğünü kaydeden Sülün, şunları söyledi: "Hem yakıt tüketimini azaltmak hem de çevreyi korumak için bu katkı kullanılmalı. Bugüne kadar Euro 4 normuna sahip 150 araç sattık. Bir müşterimiz, yakıt deposuna ilave edilmesi zorunlu olan 'AdBlue'yla Red Bull’u karıştırmış. AdBlue yerine depoya 5 kutu Red Bull ilave etmiş. Bunun tekrarlanmaması için hem bir taraftan eğitimlere hızla devam edip, hem de bu katkıyı Türkiye genelinde yaygın olarak satabileceğiz şirketlerle görüşüyoruz."

  Otobüs parkının yenilenmesi için 3.6 milyar dolar gerekiyor
  TÜRKİYE’de şehiriçi ve şehirlerarası olmak üzere toplam 20 bin otobüsün bulunduğunu belirten Süer Sülün, "Bu otobüslerin yüzde 90'ına yakını Euro 4 normlarına uygun olmayan 11 yaşın üzerinde otobüsler. Dolayısıyla çevreyi kirleten ve yüksek yakıt tüketen araçlar. Bu otobüslerin yenilenmesi için 3.6 milyar dolar gerekiyor. Hükümet yeni ve çevreci otobüsleri vergi ve otoyollardan imtiyazlı geçiş gibi teşviklerle desteklerse bu park 3-4 yılda yenilenir. Aksi takdirde 9 yılı bulur" diye konuştu.
  29.06.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş