1, 2, 3, 4, 5 Aylık Hamilelikte Otobüs Yolculuğu

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 26 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  6, 7, 8, 9 Aylık Hamilelikte Otobüs Yolculuğu

  Hamilelik dönemi‚ genel olarak seyahat etmeyi veya özgürlüğü kısıtlayan bir süreç değildir. Ancak bazı istisnalar hariç, kurallara uymak koşuluyla, tüm hamileler gönül rahatlığıyla seyahat edebilirler.

  Hamileler için en ideal seyahat zamanı 18 ve 24. haftalar arasıdır. Çünkü bu dönemde düşük veya erken doğum riski en azdır. Son 3 ayda evden uzaklaşmak oluşabilecek hipertansiyon ve erken doğum riskinde doktorunuza ulaşmayı zorlaştırabileceğinden çok tavsiye edilmez.

  Tren ve otobüs yolculuğunda hamileliği olumsuz bir yönde etkilecek bir durum söz konusu değildir. Tam tersine otomobilde olduğu gibi rahat ve konfor ön planda ise yolculuk keyif verici olabilir.

  Şimdiki otobüslerde televizyon izlemek ve müzik dinlemek, trenlerde restoranda oturup bir şeyler yemek yolculuğu daha da zevkli hale getirmektedir. Tren yolculuklarında yürümek, otobüsten daha geniş bir ortamda yolculuk yapmak ya da yataklı vagonlarda dinlenerek gitmek biraz daha konforludur.

  Bu iki yolculukta dikkat edilmesi gereken nokta yine mesafenin uzunluğu ve sarsıntının ne kadar hissedileceğidir. Kasılma ve sancılara neden olabilecek sarsıntılar unutulmamalıdır. Çok insanın bulunduğu ortamlarda yolculuk yapmanın bir olumsuzluğu da nefes yolu ile bulaşan hastalıklara yakalanma riski ile karşı karşı kalmaktır. Çevreden rahatsız olmak ve uyuyamamak yorucu olabilir.

  Bu yolculukları kolaylaştırmak için; bilet alırken tekerlek üstü koltuklardan almamak, otobüslerde biraz daha para vererek iki koltuk almak ya da trenlerde yataklı vagonları tercih etmek, pencere açma durumu olmadığı için bir kaç kat giyinmek, yastık almak, evde daha besleyici ve hafif yiyecekler hazırlamak, rahat kıyafetler giymek ve kolay çıkarılıp giyilebilen ayakkabılar tercih etmek olabilir.
   


Sayfayı Paylaş