Çocukların kaç yaşına kadar otomobilin ön koltuğuna oturması yasaktır

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 19 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

  1. EmRe

    EmRe New Member



    Trafikte çocuklar ön koltukta oturmak için en az kaç yaşında olmalıdır?
    Arabalarda kaç yaşın altındaki çocukların ön koltukta oturmaları yasaktır?

    Emniyet Kemeri Mevzuatı'nın 1. maddesinin d bendine göre "taşıtlarda sürücü yanındaki ön koltukta on (10) yaşından küçük çocukların taşınması yasaktır." denilmektedir. Bu durum dünyanın çeşitli ülkelerinde farklılıklar göstermektedir. Ülkemizde 10 yaşı altındaki çocuklar araçların ön koltuklarında yolculuk yapamayacak. Arka koltukta oturan 3 ve üzeri yaştaki çocukların, emniyet kemeri ya da çocuk bağlama sistemleri kullanması zorunlu hale getirildi.
     



Sayfayı Paylaş