TurkeyArena

Geri git   TurkeyArena > TurkArena > Serbest Bölge > Sosyal Konular

Trafik Kazalarının Sonuçları

Sosyal Konular icinde Trafik Kazalarının Sonuçları konusu , Trafik kazalarının sonuçları nedir Trafik kazalarının psikolojik ve sosyolojik sonuçları nelerdir trafik kazalarının sonuçları nelerdir Trafik Kazalarının Psikolojik Sonuçları Trafik kazaları neticesinde mağdur ve ailelerinde meydana gelen psikolojik fiziki ve ...

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17-04-2012, 02:27 PM   #1 (permalink)
Arena Üyesi
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Yaş: 29
Mesajlar: 1.548
Sponsor Bağlantılar
Standart Trafik Kazalarının Sonuçları


Sponsor Bağlantılar


Trafik kazalarının sonuçları nedir
Trafik kazalarının psikolojik ve sosyolojik sonuçları nelerdir

trafik kazalarının sonuçları nelerdir

Trafik Kazalarının Psikolojik Sonuçları
Trafik kazaları neticesinde mağdur ve ailelerinde meydana gelen psikolojik fiziki ve maddi zararlar konusunda yapılan bir araştırma neticesinde; ölenlerin ailelerinin %90'ı sakat kalanların ailelerinin %85'i yaşam düzeylerinde kalıcı ve belirgin düşüş olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca hayatını kaybedenlerin ailelerinin %60'ı uzun süreli olarak hayat şartlarında düşüş olduğunu beyan etmişlerdir.

Trafik kazalarından dolayı meydana gelen fiziki ve ruhi sakatlıklar uzun sürelidir. Bu sonuç pek bilinmemektedir. Bu durumda olan mağdurların, yaşam seviyelerinin kaza öncesine getirilmesi hususunda herhangi bir garantileri de yoktur.

Kaza neticesinde başından yaralanan mağdurlar aşağıdaki psikolojik elementlerden rahatsızlık duymaktadırlar.
%57'si uykusuzluk
%61'i kâbus görme
%55'i baş ağrısı
%57'si genel sağlık problemleri

Ölen ve sakat kalanların yakınları ile sakat kalanların bizzat kendilerinin büyük bir oranı psikolojik rahatsızlıktan şikâyetçidirler. Bu konuda en fazla rahatız olanlar ölenlerin yakınlarıdır. Kazadan sonraki ilk 3 ayda;
%70'i araç sürmede güçlük çekme,
%49'u kendine güvenini kaybetme,
%46'sı kaygı (korku) krizleri,
%37'si intihar etme hissine kapılma,
%64'ü bedeni ve ruhi olarak düşüklüğe uğrama,
%35'i yemek yemede sorunlar ( hazımsızlık )
%78'i çabuk sinirlenme,
%71'i hınç alma duygusuna kapılmaktadırlar.

Araştırma gösteriyor ki, kazadan 3 yıl sonra bu duygular ( rahatsızlıklar ) yaklaşık %10 oranında azalma gösteriyor. Bundan da anlaşılacağı üzere, Trafik kazası sonucu zarar görenler ve yakınları üzerindeki psikolojik rahatsızlıklar uzun süreli veya kalıcı olabiliyor.

İnsanlarla ilişkilerde problemler, konuşma güçlükleri, cinsel problemler konusunda da en fazla trafik kazalarında ölenlerin yakınları mağdur olmaktadır. İnsani ilişkiler, konuşma güçlükleri ve cinsel problemler konusunda ölenlerin yakınları %70 oranında mağdur olmaktadırlar.
Söz konusu problemlerde yaralıların yakınları %40 oranında ve sakat kalanların da %50 oranında mağdur olmaktadırlar.

Kazanın, Mağdurların Yaşamları Üzerindeki Etkisi
Trafik Kazası mağdurlarının kendileri ve yakınların yaklaşık %50'si kaza olmadan önceki duruma göre daha fazla sakinleştiriciler, uyku ilaçları, alkol, sigara ve uyuşturucu madde gibi psikotropik maddeleri tükettiklerini ifade etmektedirler. Gerçek tehlike bir de bu aşamada başlıyor ki, şayet bu maddeleri alarak otomobil kullanılırsa, kullananlar halinde felaketler yenilenecektir. Ümit ediyoruz ki bu tür olumsuzluklar daha az yaşanır. Sürücülerimiz psikolojikmen daha sağlıklı olurlar, daha az kazalar meydana gelir.

Trafik Kazalarının Sosyolojik Sonuçları
Trafik Kazaları, Türkiye'de sosyal sorunların ilk sıralarında yer almaktadır. Ülkemizin maddi ve manevi varlığını tehdit eden kazalar, geride acısını ömür boyu yüreklerinde taşıyan yetim, öksüz ve sakat insanlar bırakmaya devam etmektedir.

Sanat, siyaset, eğitim, kültür, bayındırlık gibi, trafik de bir ülkenin gelişmişlik göstergesidir. Bu açıdan trafiğin Ülkemiz hakkında sağlıklı bir gösterge sunamadığı açıktır. Hızla gelişen Ülkemizde bir yandan köyden kente göç ve hızlı nüfus artışından kaynaklanan sorunlar, öte yandan Karayollarının yapım ve onarımının getirdiği sorunlar bulunmaktadır. Bu durum işin kültürel boyutunu oluşturmaktadır. Bir başka deyişle düzenli ve güvenli bir trafik ortamının sağlanması bir toplumun uygarlık düzeyini belirler. Uygarlığın en önemli göstergesi, trafiği ve toplumsal yaşamı uyum içinde olan kentlerdir.
Bütün bunlar karşısında trafik yalnızca Devletin bir sorunu olamaz, sürücü, yaya, görevli ve tüm vatandaşların ortaklaşa sorumluluk ve duyarlılık içinde olmaları beklenir. Trafiği, bir ölüm zinciri olmaktan çıkararak, güvenli bir ulaşım haline getirebilmek için vatandaş, toplum ve devletin işbirliği kaçınılmaz bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır.

Her şeyden önce trafik, yerleşik kültürün önemli göstergelerinden kabul edilir. Bu durumda yerleşik kültüre diğer toplumlara göre geç intikal eden toplumlarla; Köyden kente göç eden insanların böyle bir kültüre uyumlarında ortaya çıkan sorunların başında trafik olgusu yer alır.

İnsanların önceki alışkanlıklarından hızla sıyrılarak, kısa sürede kentli alışkanlıklar edinmeleri mümkün değildir. Böyle bir intibak belli bir süreç sonunda gerçekleşir. Bu süreç içinde sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Bunların başında insanların köydeki ve kırsal yaşamdaki alışkanlıklarını kente ve kent ortamina taşımaktan kaynaklanan sorunlar yer alır.

- Küçük bir dikkatsizlik bir kazaya sebep olabilir
- Bir kaza bir veya birçok kimsenin ölümüne neden olabilir
- Bir ölüm bir ailenin yıkımına, kaybolmasına sebep olabilir.
- Bir ailenin yok olması ve dağılması sağlıklı bir toplumun bozulmasına sebep olabilir.
- Sağlıksız bir toplum sağlıksız bir millet, bir devlet demektir.

Trafik kazaları, hem can hem de mal kaybı demektir. Kuşkusuz can kaybının para ile ölçülemez bir kayıp olduğu bir gerçektir. Mal kaybı ise kullanılamaz hale gelen araçların yanı sıra, kaybolan iş gücü ve zaman kayıplarını da beraberinde getirir. Bu arada ortaya çıkan önemli kayıplar ülke ekonomisinin kaybı olarak düşünülmelidir.

trafik kazalarından kimler etkilenir

isKenDeR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links
Cevapla
LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.turkeyarena.net/sosyal-konular/57556-trafik-kazalarinin-sonuclari.html
Konuyu Başlatan For Type Tarih
Yandex This thread Refback 10-07-2014 02:05 AM
Trafik Kazalarnn Sonular - TurkeyArena This thread Refback 17-04-2012 05:22 PM

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar son Mesaj
Trafik Kazalarının Etkileri gladyator Güncel Konular 0 07-06-2012 10:34 AM
Trafik Kazalarının Nedenleri gladyator Güncel Konular 0 06-06-2012 02:58 PM
Trafik Kazalarının Sebepleri gladyator Güncel Konular 0 06-06-2012 02:56 PM
Türkiyedeki Trafik Kazalarının Nedenleri ve Sonuçları ot-gu Güncel Konular 0 17-04-2012 02:32 PM
Trafik Kazalarının Nedenleri Nelerdir? Misafir Soru-Cevap 1 26-12-2010 06:15 PM


Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:29 AM .


Powered by: vBulletin Version 3.8.8 (Türkçe)
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1
Türkçeye: ot-gu tarafından çevrilmiştir.
Copyright © 2007-2013 , TurkeyArena , All Rights Reserved

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yazan kullanıcılara aittir, yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız iletişim linki vasıtası ile bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.

Enable Top Statistics