TurkeyArena

Geri git   TurkeyArena > Sorun Cevaplayalım > Soru-Cevap

Soru-Cevap Göndereceğiniz mesaj ortalama 5-10 dk içinde onaylanıp cevaplanacaktır. Lütfen bu süre içinde Soru-Cevap Forumu sayfasını birkaç kez yenileyiniz...

Röportaj nasıl yapılır, kısa örnek röportaj verir misiniz

Soru-Cevap icinde Röportaj nasıl yapılır, kısa örnek röportaj verir misiniz konusu , Röportaj Örnekleri, Kısa Röportaj Soruları röportaj örnekleri doktor ile röportaj Röportaj'da sorulan sorular 1. Adınız soyadınız 2. Yaşınız 3. Mesleğiniz 4. Okuduğunuz okullar 5. Bu meslek için gerekli yetenekler 6. ...

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15-04-2012, 09:12 PM   #1 (permalink)
Genel Sorumlu
 
ot-gu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Nerden: TurkeyArena
Mesajlar: 6.650
Sponsor Bağlantılar
Standart Röportaj nasıl yapılır, kısa örnek röportaj verir misiniz


Sponsor Bağlantılar


Röportaj Örnekleri, Kısa Röportaj Soruları
röportaj örnekleri doktor ile röportaj

Röportaj'da sorulan sorular
1. Adınız soyadınız
2. Yaşınız
3. Mesleğiniz
4. Okuduğunuz okullar
5. Bu meslek için gerekli yetenekler
6. Bu mesleğin zorlukları
7. Elde ettiğiniz miktar ve size yetip yetmediği
8. Mesleğinizi seviyor musunuz
9. Kaç senedir bu mesleği yapıyorsunuz
10. Bu mesleği siz mi seçtiniz yoksa ailenizin baskısı oldu mu
11. Şimdi bir mesleği seçme hakkınız olsa aynı mesleği mi seçerdiniz
değiştirirseniz hangi mesleği seçerdiniz
12. Bu mesleğe kaç yaşında başladınız

Bir doktorla yapılmış röportaj örneği

Dr. Levent Yücetin, koltuğunun altında taşıdığı dosyalarda, aslında binlerce insanın yeni bir hayat umudunu da taşıyor. Organ nakli bekleyen hastaların bulunduğu listeden sildiği her isimde ise yeni bir hayatın başlamasını sağlıyor...

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Koordinasyon Birimi Sorumlusu Dr. Levent Yücetin, insanları organ nakline davet eden ekibin ilk parçası. O, listede bulunan binlerce insanın sorumluluğunu taşıyor. Listeleri azaltıp, yeni organlarıyla yeni bir hayata başlamaları için insanları organ nakline çağırıyor.

* Listenizde kadavradan organ bekleyen kaç kişi bulunuyor?
Yaklaşık 2 bin 200 kişi bulunuyor.

* Bunların ne kadarına organ bulunabiliyor?
Bir yıl içinde kadavradan nakil yapabildiğimiz böbrek hastası sayısı n5 ile 50 arasında değişiyor. Antalya'da Türkiye genelinin 10 katı organ bağışı yapılıyor. Bizim oranlarımız İstanbul'da olsaydı bu rakam n50-500 kişiye ulaşacaktı. Avrupa ortalaması da 1n-15 civarında. Antalya, organ bağışı konusunda, il olarak, pek çok Avrupa ülkesinden iyi durumda.

* Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yalnızca Antalya ve civarında yaşayan hastalar mı organ bağışı listelerine girebilir?
Organ beklemek için Türkiye'nin dört bir yanından Almanya'dan, Avusturya'dan hatta Kanada'dan bile bize gelen Türk hastalar var. Almanya'da yaşayan bir hastamız kadavra listesindeydi, çağrılınca Ankara'da yaşayan birinden daha çabuk geldi. Türkiye'nin dört bir köşesinden kadavra bekleme listesi için buraya geliyorlar.

* Öncelik Antalya'da yaşayan hastaların mı?
Sağlık Bakanlığı Ulusal Koordinasyon sistemi var, karaciğer ve kalp hastaları için acil bekleme listesi var. Türkiye'nin neresinden bir organ bağışı yapılırsa, tüm bilgiler Sağlık Bakanlığı'na bildiriliyor. Böbrek içinse kendi listenizdeki kayıtlı hastalar içinden doku uyumu en fazla olanlar seçiliyor. Bir kadavradaki bir böbrek için 6 hasta çağırıyoruz. Organların kadavradan çıkarıldıktan sonra en kısa sürede nakil yapılması gerekiyor. Bir hastada tıbbi sorun çıktığı zaman onu gönderip diğerini çağırırken vakit kaybına yol açmaması için 6 hastayı çağırıyoruz. 6 hastaya tüm testler yapıldıktan sonra en uygun olan iki kişi seçiliyor. Buradaki öncelikli kriterler; doku grubu kriterinin en fazla olması, bekleme süresinin uzun olması, verici ile yakın yaşlarda olması. Genç bir hasta ise genç, daha ileri yaşlara ise kendi yaşına yakın vefat edenin organlarını veriyoruz.

* Hastalar için geri dönmek hayal kırıklığı yaratmıyor mu?
Çok zor oluyor, çok büyük bir hayal kırıklığı ama başka şansımız yok. Beş kez altı kez gelip geri dönen hastalar var. Bazıları 'bir kere gelip geri döneyim' bile diyor. O şansa yakın olduğunu hissetmek istiyor.

* Neden hastaları genellikle gece yarısı çağırırsınız?
Genellikle gece yarısı arıyoruz; çünkü beyin ölümü testleri akşam üstü tekrarlanır ve bize bildirim akşam üstü yapılır. Biz de aileleri akşam üstü arıyoruz ve gece 11.00-12.00 gibi de görüşüyoruz. Kadavrada beklemenin belli bir standart süresi yok. Tamamen zamana karşı yarış.

* Kadavradan mı, canlıdan mı organ istemek daha kolay?
Kendi adıma söyleyeyim; kadavradan istemek daha kolay. Çünkü orada hayatını kaybetmiş bir insan var ve doğanın tek bir kuralı var; her doğan canlı ölecek. Eğer organ bağışı yapılmazsa toprak olacak. Ama canlı vericide hiçbir sağlık sorunu olmayan birini riske atıyorsunuz. Diyalizde hastayı bırakırsanız yaşam şansını ve kalitesini üç kat azaltıyorsunuz. Kadavradan herkese organ bağışlama şansınız yok, dolayısıyla canlı nakilleri de önermek zorunda kalıyorsunuz.

* Bunu ailenin yakınlarına siz mi teklif ediyorsunuz?
Canlı için her iki tarafla da görüşüyoruz. Bazen onlar gelerek vermek istiyorlar, bazen biz aileyle konuşup, durumu anlatıyoruz.

* Nasıl tepkiler veriyorlar?
Çok değişken bir tepki, net bir şey söylemek zor. Genelde anne babalar çocukları söz konusu olduğu zaman hemen kabul ediyorlar. Ama anne babalar, çocuklarından almayı kabul etmiyorlar. Eşlerin bir kısmı organlarını vermeyi kabul ederken bir kısmı ayrılmayı bile düşünüyor. Kardeşler de bekarsa verme olayı daha kolay, evliyse eşlerin tepkileri ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla bir yığın değişken tepki var.

* Kimler daha kolay organ bağışlıyor?
En çok anneler çocuklarına. Daha sonra babalar, kardeşler ve eşler geliyor. Eşlerde de kadınların kocalarına organ verme oranı, erkeklerin verici olma oranlarından ciddi oranda yüksek.

* Son anda organ bağışlamaktan vazgeçenler oluyor mu?
Oluyor. Genellikle kardeşler ya da biraz daha uzak akrabalar son anda vazgeçebiliyorlar. O sırada yaptıkları sohbetler sırasında duydukları 'sakat olursun', 'yarım kalırsın' gibi söylentilere bağlı olarak vazgeçebiliyorlar. Ameliyata giderken dönenleri gördük. Servisten sedyeye koyup ameliyathaneye giderken vazgeçene şahit olduk.

* Ne yaptınız?
Yapacağımız bir şey yok. Kişinin kendi takdiri. Kardeştiler, yapacak bir şey yok. Çantasını topladı gitti.

* Bu durum o insanlar arasında bir küskünlüğe yol açıyor mu?
Açıyordur ama bu konuda birini suçlamak, yargılamak doğru değil; çünkü çok zor bir karar.

* Siz olsanız verir miydiniz?
Organlarımı bağışlardım. Canlı verici anlamında sorduğunuz zaman da çocuğum için hiç düşünmeden evet. Diğer aile yakınları içinse o an çok önemli. Çocuğunuz varsa ve ilerde onda da bu sorunun olup yardım edememe düşüncesi insanı zorlar. Ama aile yakınlarını diyalizde yaşatmaktansa, kesinlikle verirdim.

* Sizin için bile çok zor bir karar insanları organ nakline ikna etmek zor değil mi?
Beni bir garson olarak düşünün. Ben sadece restorandaki mönüleri getiriyorum. Bu mönüde, böbrek yetmezliği hastaların diyaliz ve nakil şansı vardır. Bunların risklerini anlatırım. Ama hiçbir zaman 'şunu yapın, bunu yapın' demem ya da 'siz olsaydınız ne yapardınız' sorusuna yanıt vermem. Verilen karar için tıbbi destek sağlarım. Onun yerine asla karar verici olmam, öneride, teklifte bulunmam. En azından ben kendi adıma bunu yapmıyorum. Çünkü çok zor bir süreç. Onlar bir ömrü birlikte geçirecekler, hep bu çelişkiyi kendi içlerinde yaşayacaklar; dolayısıyla zorlamak hiç uygun değil. Ama nakil, diyalize göre yaşam süresini artırıyor. Ne kadar erken nakil olurlarsa, başka bir organda hastalık çıkma riskinin azalacağını, kadavra listesinin tamamen bir şans olduğunu anlatıyorum. Bugün de çıkabileceğini, üç veya on yıl sonra çıkabileceğini hatta hiç çıkamayacağını anlatıyoruz. Ancak son kararı kendileri veriyorlar.

Röportaj soruları, Röportajlarda ne sorulur


Konu ot-gu tarafından (05-04-2014 Saat 03:44 PM ) değiştirilmiştir..
ot-gu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links
Alt 31-03-2014, 01:35 PM   #2 (permalink)
Misafir
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart Röportaj

Adınız :
Soyadınız :
Mesleğiniz :
Bu mesleğe sahip olmayı çokmu istiyordunuz :
Bu mesleği seçerken aile baskısıylamı yoksa kendi isteğinizlemi seçtiniz ?
Kendi isteğinizle seçtiyseniz ailenizin onayını aldınızmı ?:
Bu mesleği seçerken en çok kim istekli oldu?:
Bu mesleğe kaç yaşında başladınız ?:
Kaç senedir bu mesleği yapıyorsunuz?:
Bu mesleğe ilk başladığınızda mutluymuydunuz ?:
Ilk hastanızı muayene ettiğinizdeki duygularınız :
Bu mesleği yapmak nerden aklınıza geldi :
Mesleğinizin artıları :
Mesleğinizin eksileri :
Bu meslekten memnunmusunuz ?:
Bu mesleği gençlere önerirmisiniz :
Bu mesleğe sahip olmak isteyen gençlere önerileriniz:
Bu meslek için gereken yetenekler :
şimdi bir meslek seçme hakkınız olsa aynı mesleğimi seçerdiniz ?
Eğer başka bir meslek seçseydiniz ne olurdu ?:
  Alıntı ile Cevapla
Cevapla
LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.turkeyarena.net/soru-cevap/57445-roportaj-nasil-yapilir-kisa-ornek-roportaj-verir-misiniz.html
Konuyu Başlatan For Type Tarih
Yandex This thread Refback 14-05-2014 08:30 PM
röportaj nasıl yapılır — Yandex: 19 milyon sonuç bulundu This thread Refback 27-03-2013 12:59 AM
RÖPORTAJ NASIL YAPILIR — Yandex: 20 milyon sonuç bulundu This thread Refback 10-03-2013 11:28 PM
Rportaj nasl yaplr, ksa rnek rportaj verir misiniz - TurkeyArena This thread Refback 15-04-2012 10:38 PM

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar son Mesaj
Türkçe, İngilizce Röportaj Soru ve Cevap Örnekleri ot-gu Kültür Sanat 3 23-02-2014 02:03 PM
Röportaj Örnekleri Kısa isKenDeR Sosyal Konular 0 15-04-2012 09:12 PM
Temas Gerektiren Kuvvet Nedir, Buna Örnek Verir misiniz? Misafir Soru-Cevap 3 23-01-2011 07:31 PM
Türk ve Dünya Edebiyatında Röportaj Türü Tarihsel Gelişimi ve Önemli Temsilcileri RüzGaR Türkçe-Edebiyat 1 28-12-2010 04:58 PM
Maç sonu röportaj : Ahmet Akçan By_AS! Çöp Kutusu 0 23-03-2008 11:46 PM


Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:16 AM .


Powered by: vBulletin Version 3.8.8 (Türkçe)
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1
Türkçeye: ot-gu tarafından çevrilmiştir.
Copyright © 2007-2013 , TurkeyArena , All Rights Reserved

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yazan kullanıcılara aittir, yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız iletişim linki vasıtası ile bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.

Enable Top Statistics