TurkeyArena

Geri git   TurkeyArena > Din Bölümü > Peygamber Efendimiz(SAV)

Peygamberimizin(sav) Hayvanlar İle İlgili Mucizeleri...

Peygamber Efendimiz(SAV) icinde Peygamberimizin(sav) Hayvanlar İle İlgili Mucizeleri... konusu , Peygamber Efendimizin bu tür mucizeleri, saymakla bitmez. Bu yüzden, çok bilinenleri görmemiz yeterli olacaktır. Bilindiği gibi Efendimiz, Mekke'li putperestlerin müslümanlara karşı yaptığı zulüm üzerine ilk önce ümmetinin (kendisine bağlı olan ...

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22-03-2008, 11:18 AM   #1 (permalink)
Arena Üyesi
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nerden: Erzurum-Artvin-Bursa
Yaş: 21
Mesajlar: 3.084
Sponsor Bağlantılar
Standart Peygamberimizin(sav) Hayvanlar İle İlgili Mucizeleri...


Sponsor Bağlantılar


Peygamber Efendimizin bu tür mucizeleri, saymakla bitmez. Bu yüzden, çok bilinenleri görmemiz yeterli olacaktır.
Bilindiği gibi Efendimiz, Mekke'li putperestlerin müslümanlara karşı yaptığı zulüm üzerine ilk önce ümmetinin (kendisine bağlı olan müslümanların) Mekke'yi terketmesini istemiş, daha sonra da Medine'ye gitmek üzere, Hazreti Ebubekir'le birlikte gizlice yola çıkmıştı. (Bu hâdise "hicret" adıyla bilinir.)
Mekke'li müşrikler, durumu öğrendiklerinde onları öldürmek için peşlerine düştüler. Efendimiz ve sadık arkadaşı, bu hainlerin takibinden kurtulmak için Hira (veya Sevr) Mağarasına sığınmak zorunda kaldılar. Mekke müşrikleri, kısa bir süre sonra mağarayı buldular. Fakat onlar gelmeden biraz önce iki güvercin mağara kapısına yuva yapmış, Allah tarafından görevlendirilen bir bahçe örümceği de, mağaranın ağzını kalın bir ağ tabakasıyla örtmüştü. Kureyşliler mağaraya girmek istediklerinde, onların reislerinden olan Übeyy bin Halef (ki bu adam, Bedir Harbinde Efendimiz tarafından öldürülmüştür) şu cevabı verdi:
"Girmemize gerek yok. Ben burada, Muhammed doğmadan önce yapılmış bir ağ görüyorum. Hem içerde insan olsa, o güvercinler orada durur mu?"
Evet... Mekke'nin gururlu putperestleri, küçücük bir örümceğin oyuncağı olup, onun tuzağına düşen sineklerden farksız hâle geldiler.
Mağara kapısına yuva yapan mübarek güvercinler ise, Mekke'nin fethi sırasında, Efendimizin üzerinde gölge yaparak büyük bir şeref daha kazandılar.

* * *

Efendimizin eşi Hazreti Ayşe validemiz anlatıyor: "Evimizde "dâcin" adı verilen ve güvercine benzeyen bir kuşumuz vardı. Peygamberimiz evde bulunduğu sırada, o kuş (O'nu rahatsız etmemek için) hiç ses çıkartmadan ve kımıldamadan beklerdi. Fakat Efendimiz dışarı çıktığında, o kuş hareket etmeye başlardı, giderdi, gelirdi, hiç durmazdı."

* * *

Ebu Saidil Hudri, Hazreti Seleme, İbni Ebî Vehep ve Ebu Hureyre gibi büyük sahabilerin yanısıra, hâdiseyi bizzat yaşayan çoban Uhban tarafından da anlatılan "kurt hâdisesi", hayvanlarla ilgili mucizeler arasında çok şöhret bulmuştur.
Bir kurt, çoban Uhban'a ait keçilerden birini parçalamak üzere yakaladığında, Uhban o keçiyi kurtarmış.
Kurt, çobana dönerek şöyle demiş:
"Allah'tan korkmadın mı ki benim rızkımı (yiyeceğimi) elimden aldın."
Çoban, kurdun konuşması karşısında hayrete düşüp:
"Acayip, demiş. Kurt konuşur mu?"
Kurt cevap vermiş:
"Acayip senin hâlindir ki, şu tepenin arkasında bulunan ve sizi Cennete çağıran bir peygamberi tanımıyorsun."
Ebu Hureyre, mucizenin gerisini şöyle anlatıyor:
"Çoban kurda demiş:
— Ben, o Peygamberi görmeye gidersem, benim keçilerime kim bakacak? Kurt demiş:
— Ben bakacağım.
Çoban Uhban, kendi görevini kurda bırakmış, Efendimizin yanına gitmiş, ona îman ederek müslüman olmuş ve geri geldiğinde, kurdu sürünün başında bir çoban gibi vazife yaparken bulmuş. Sürüdeki hiç bir hayvan eksik değilmiş. Çoban, kurda bir keçi kesip ikram etmiş. Çünkü kurt, onun Allah Resulünü tanımasına ve müslüman olmasına vesile olmuş."

* * *

Bir ceylanın peşinden koşarak Harem-i Şerife (Kabe'ye) giren bir kurt, Kureyş Reislerinden Ebu Süfyan ve Safvan'ın yanına geldi ve konuşarak Efendimizin peygamberliğini haber verdi.
Ebu Süfyan, bunun üzerine Safvan'a şöyle dedi: "Bu hâdiseyi kimseye anlatmayalım. Aksi taktirde bütün Mekke'liler müslüman olur."

* * *

Ebu Hureyre (kedi babası), Hazreti Salebe, Hazreti Câbir ve Hazreti Abdullah gibi büyük sahabiler tarafından anlatılan "Cemel" (deve) Hâdisesi de çok meşhur olmuştu.
Kızgın bir deve, bir bağın altını üstüne getirip herkese hücum ediyor ve kimseyi yanına yaklaştırmıyordu. Efendimiz bunu haber alınca devenin yanına gitti. Deve, hemen Peygamberimizin yanına geldi, büyük bir hürmetle diz çöküp yanına oturdu. Peygamberimiz ona bir yular taktı. Deve, Peygamber Efendimize :
"Beni çok zor işlerde çalıştırdılar, şimdi de kesmek istiyorlar, onun için kızdım" dedi.
Peygamberimiz, deve sahibine sordu: "Böyle midir?" (devenin anlattıkları doğru mudur?) Deve sahibi, gerçeği söylemek zorunda kalarak: "Evet, doğrudur" cevabını verdi.
Peygamber Efendimizin Adba isminde bir devesi vardı. Bu deve, Efendimizin vefatından sonra üzüntüsünden hiç birşey yemedi ve içmedi. Kısa süre sonra da öldü.
Hazreti Câbir'in devesi, bir yolculuk sırasında çok yorulmuştu. Adım atacak hâli bile kalmadığı için titriyordu. Peygamberimiz, o deveye biraz dokundu. Deve, bir anda öyle bir çeviklik kazandı ki, hızından ötürü kimse ona yetişemiyordu.

* * *

Hayber Gazvesinde (harbinde) iken, bir Yahudi kadını bir keçi pişirmiş ve onu hediye olarak sahabilere göndermişti. Fakat et, son derece tesirli bir zehirle zehirlenmişti. Sahabiler onu yemeğe başlayınca, Efendimiz birden şöyle buyurdu:
"Kaldırın ellerinizi!.. O keçi bana zehirli olduğunu söylüyor."
Herkes yemeği bıraktı. Fakat Hazreti Bişr, bir lokma yemiş bulunduğu için vefat etti.
Peygamber Efendimiz, hemen o Yahudi kadını buldurarak getirtti ve ona sordu:
"Neden böyle yaptın?"
O kadın dedi ki: "Eğer peygamber isen, o zehir sana tesir etmeyecekti. Ama sadece bir padişah isen, insanlar senden kurtulmuş olacaktı."

* * *

Bir gece, Medine'nin dışından düşman askerlerinin geldiğine dair bir haber yayıldı. Bunun üzerine en cesur sahabiler, atlarına binerek keşfe (neler olup bittiğini anlamaya) gittiler. Biraz sonra o taraftan bir atlının gelmekte olduğunu gördüler. Bu, Peygamber Efendimizdi ve kendilerine şöyle dedi.
"Bir şey yok, (merak etmeyin)"
Efendimiz, o eşsiz cesaretiyle herkesten önce hareket etmiş ve Ebu Talha'nın atına binerek durumu araştırmıştı. Döndükten sonra Ebu Talha'ya şöyle dedi:
"Senin atın sarsmıyor ve çok hızlı gidiyor"
Halbuki o at, son derece yavaş yürüyen bir hayvandı. Ama o geceden sonra, yürüyüşte bütün atları geçti.

* * *

Efendimiz, bir yolculuk sırasında namaz kılmak istediğinde, atına: "Dur!" dedi.
At, Efendimizin namazı bitene kadar hiç bir yerini oynatmadı.

* * *

Hazreti Ömer haber veriyor:
"Çölde yaşayan bir göçebe, Efendimizin yanına geldi. Ve elindeki kertenkeleyi göstererek:
— Eğer bu hayvan, senin Allah Resulü olduğunu söylerse îman getiririm (müslüman olurum) yoksa getirmem, dedi.
Peygamberimiz o hayvana, kendisinin kim olduğunu sorduğunda, o kertenkele gayet anlaşılır bir dille Efendimizin peygamberliğine şehadet etti."

* * *

Değerli kardeşlerim.
Hayvanlarla ilgili mucizelere son verirken, isterseniz şu soruyu soralım kendimize:
"Kertenkele, kurt ve aslan gibi vahşî hayvanlar bile Efendimizi tanıyıp emirlerine boyun eğdiklerine göre, bizim o emirleri dinlemeyip hayvanlardan geri kalmamız canavarlık olmaz mı?"

abdulkadir isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links
Cevapla
LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.turkeyarena.net/peygamber-efendimizsav/12169-peygamberimizinsav-hayvanlar-ile-ilgili-mucizeleri.html
Konuyu Başlatan For Type Tarih
Mucizeleri saymakla bitmez! — Yandex: 5 milyon sonuç bulundu This thread Refback 21-01-2013 03:56 PM

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar son Mesaj
Hayvanlar İle İlgili Bilgiler Misafir Soru-Cevap 1 29-03-2011 12:58 AM
Peygamberimizin(sav) Kuru Direk İle İlgili Mucizesi... abdulkadir Peygamber Efendimiz(SAV) 0 22-03-2008 11:17 AM
Peygamberimizin(sav) Ağaç İle İlgili Mucizeleri... abdulkadir Peygamber Efendimiz(SAV) 0 22-03-2008 11:15 AM
Peygamberimizin(sav) Su İle İlgili Mucizeleri... abdulkadir Peygamber Efendimiz(SAV) 0 22-03-2008 11:13 AM
Peygamberimizin(sav) Bereket Mucizeleri... abdulkadir Peygamber Efendimiz(SAV) 0 22-03-2008 11:11 AM


Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:14 AM .


Powered by: vBulletin Version 3.8.8 (Türkçe)
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1
Türkçeye: ot-gu tarafından çevrilmiştir.
Copyright © 2007-2013 , TurkeyArena , All Rights Reserved

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yazan kullanıcılara aittir, yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız iletişim linki vasıtası ile bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.

Enable Top Statistics