TurkeyArena

Geri git   TurkeyArena > KPSS > Sınavlar > LYS-YGS

LYS-YGS Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı, Lisans Yerleştirme Sınavı, ÖSS

YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5, YGS 6 Nedir

LYS-YGS icinde YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5, YGS 6 Nedir konusu , YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5 ve YGS 6 Nedir? YGS, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın kısaltılmışıdır. 2010 yılından itibaren yeniden iki aşamalı olarak yapılacak olan üniversiteye giriş ...

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29-11-2010, 06:54 PM   #1 (permalink)
Super Moderator
 
RüzGaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Yaş: 25
Mesajlar: 14.372
Sponsor Bağlantılar
Standart YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5, YGS 6 Nedir


Sponsor Bağlantılar


YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5 ve YGS 6 Nedir?

YGS, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın kısaltılmışıdır. 2010 yılından itibaren yeniden iki aşamalı olarak yapılacak olan üniversiteye giriş sınavların ilki YGS'dir.

2010 Nisan ayının ilk yarısında yapılması planlanan YGS'de Türkçe, temel matematik, sosyal bilimler ve fen bilimler testleri uygulanacak. YGS'deki testlerin niteliği, ortak müfredata dayalı testler olacak. Yani tüm okul türleri ve alanlarda okutulan derslerle ilgili sorular sorulacak. YGS'de tek soru kitapçığı ve tek cevap kağıdı kullanılacak.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, YGS sonucunda altı puan türü oluşturulacağını belirterek, daha önce Sayısal-1, Sözel-1, Eşit Ağırlık-1 olmak üzere üç puan türü olduğunu söyledi.

Yarımağan, YGS-1 ve YGS-2'nin Sayısal-1 yerine, YGS-3 ve YGS-4'ün Sözel-1 yerine, YGS-5 ve YGS-6'nın da Eşit Ağırlık-1 yerine kullanılacağını kaydetti.

Yeni puan türleri arasındaki farka da değinen Yarımağan, YGS-1'de temel matematiğin, YGS-2'de de fen bilimlerinin ağırlıklı olacağını ifade etti.

Yarımağan, ''2009'da Sayısal-1 ile girilen programların bir kısmına YGS-1 ile girilecek, bir kısmına da YGS-2 ile girilecek'' diye konuştu.

YGS puanlarının değer aralıklarını anlatan Yarımağan, her puan türündeki puanların en küçüğünün 100, en büyüğünün 500 olan puanlar olarak hesaplanacağını söyledi.

Bu sınavda elde edilecek puanlar sonucunda üç taban puan olacağını belirten Yarımağan, ''Bir tanesi Önlisans Taban Puanı-1... Bu taban puanını geçen adaylar önlisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebilecek, bu seneki 145'in karşılığı. İkinci bir taban puan adaylara, ikinci aşama sınavlara katılma hakkı sağlayacak. Üçüncü taban puan da lisans programlarını tercih etmek için kullanılacak'' dedi.

Yarımağan, YÖK Genel Kurulu'nun taban puanların daha sonra belirlenmesi kararını aldığını anımsatarak, taban puanların en geç sonbaharda 2010 ÖSYS Kılavuzu'nda açıklanacağını bildirdi.

YGS ve LYS'de Yeni Puan Sistemi

Üniversiteye girişte bu yıldan itibaren uygulanacak sınavda, puan türleri yükseköğretim programlarının özelliklerine göre farklılık gösteriyor. Adayların, sadece tercih etmek istedikleri bölümler için istenen soruları yanıtlamaları, yerleşmede avantaj sağlayacak.

Başvuruları 18 Ocak-12 Şubat tarihleri arasında yapılacak birinci aşama sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) kılavuzunda, hangi bölümler için hangi puan türlerinin esas alınacağı duyuruldu.

Bundan önceki uygulamada “Sözel”, “Sayısal” ve “Eşit Ağırlıklı” olarak belirlenen puan türleri, yeni sistemde YGS'de toplam 6, Lisans Yerleştirme Sınavlarında (LYS) toplam 12 ayrı alt puan türü olarak düzenlendi. Bu durumda birinci ve ikinci aşama sınavlarında toplam 18 ayrı puan türü olacak.

YGS'de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin her birinden 40'ar olmak üzere toplam 160 soru yöneltilecek. YGS puanları hesaplanırken, her bir testin ağırlığının farklı olduğu YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puan türleri hesaplanacak.

YGS'nin alt puan türleri eski sistemle karşılaştırıldığında, YGS-1 ve YGS-2 “Sayısal”, YGS-3 ve YGS-4 “Sözel”, YGS-5 ve YGS-6 da “Eşit Ağırlıklı” puan türlerine karşılık geliyor.

Puan Türleri ve Kapsadığı Testler

YGS'deki puan türleri, kapsadığı testler ve puan türünün hesaplanmasında baz alınacak test yüzdeleri şöyle:

YGS-1: Temel Matematik (% 40), Fen Bilimleri (% 30), Türkçe (% 20), Sosyal Bilimler (% 10)
YGS-2: Fen Bilimleri (% 40) ve Temel Matematik (% 30), Türkçe (% 20), Sosyal Bilimler (% 10)
YGS-3: Türkçe (% 40), Sosyal Bilimler (% 30), Temel Matematik (% 20), Fen Bilimleri (% 10)
YGS-4: Sosyal Bilimler (% 40), Türkçe (% 30), Temel Matematik (% 20), Fen Bilimleri (% 10)
YGS-5: Türkçe (% 37), Temel Matematik (% 33), Sosyal Bilimler (% 20), Fen Bilimleri (% 10)
YGS-6: Temel Matematik (% 37), Türkçe (% 33), Fen Bilimleri (% 20), Sosyal Bilimler (% 10).

YGS puan türleriyle girilebilecek ön lisans programları

YGS için belirlenen puan türlerinin her biriyle girilebilecek yükseköğretim programları farklı olacak. Örneğin;

- YGS-1 puan türüyle ön lisans programları olan Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Teknolojisi, Elektronik Teknolojisi, Harita ve Kadastro, İnşaat Teknolojisi, Makina, Mekatronik, Otomotiv Teknolojisi;
- YGS-2 ile Ağız ve Diş Sağlığı, Anestezi, Boya Teknolojisi, Çevre Sağlığı, Kağıt Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Maden Teknolojisi;
- YGS-3 ile Basın ve Yayıncılık, Adalet, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik;
- YGS-4 ile Aşçılık, Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı, Çocuk Gelişimi, Geleneksel El Sanatları, Görsel İletişim, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Turizm Animasyonu, Marka İletişimi;
- YGS-5 ile Basım ve Yayın Teknolojileri, Emlak ve Emlak Yönetimi, İkram Hizmetleri, Kooperatifçilik, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Mimari Restorasyon, Otobüs Kaptanlığı, Posta Hizmetleri, Turizm ve Seyahat Hizmetleri;
- YGS-6 ile Bankacılık ve Sigortacılık, Bilgi Yönetimi, Çay Eksperliği, Deniz ve Liman İşletmeciliği, İnsan Kaynakları Yönetimi, Tapu ve Kadastro, Ormancılık ve Orman Ürünleri, Pazarlama gibi bölümlere girilebilecek.

Ygs ile girilebilecek lisans programları

Bazı lisans programları, YGS puan türleri ile öğrenci alacak. Kimya Öğretmenliği YGS-2, Okul Öncesi Öğretmenliği programina YGS-5; Özel Eğitim Öğretmenliği, Zihin Engelliler Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, İlahiyat gibi programlara YGS-4; Üstün Zekalılar Öğretmenliği, İşletme Bilgi Yönetimi (Yüksekokul), İnsan Kaynakları Yönetimi (Yüksekokul) programlarına YGS-6 puan türüyle öğrenci yerleştirilecek.

LYS PUAN TÜRLERİ LYS'de puan türleri MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2, TM-3, TS-1, TS-2 ve DİL-1, DİL-2, DİL-3 olarak değişiyor. MF grubu eski sistemde “Sayısal”, TM grubu “Eşit Ağırlıklı”, TS grubu da “Sözel” puan türlerine karşılık geliyor. MF ile ilgili puan türlerinde, Matematik, Geometri, Fizik, Kimya ve Biyoloji sorularının ağırlığı çeşitli oranlarda değişiyor. TM ile ilgili puan türlerinde Matematik, Geometri, Türk Dili ve Edebiyat ile Coğrafya-1 testleri, TS ile ilgili puan türlerinde Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya-1, Tarih, Coğrafya-2 ve Felsefe grubu testleri yer alıyor.

DİL puan türünde ise LYS'de dil sorularının ağırlığı alt puan türlerine göre değişiyor. DİL-1'de ikinci aşama sınavındaki dil sorularının ağırlığı yüzde 65, DİL-2'de yüzde 50, DİL-3'de yüzde 20 olacak. Sınavın birinci aşaması olan YGS, DİL puanlarını, DİL-1 alt puanında yüzde 35, DİL-2 alt puanında yüzde 50, DİL-3 alt puanında ise yüzde 80 oranında etkileyecek.

LYS puanlarına göre girilebilecek lisans programları

İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Matematik, Bilgisayar Bilimleri, Astronomi ve Uzay Bilimleri programlarına MF-1, Fen Programları, Biyoloji, Biyoloji Öğretmenliği, Fizik, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Kimya programlarına MF-2; Tıp, Eczacılık, Veteriner, Ebelik (Fakülte), Hemşirelik (Fakülte), Beslenme ve Diyetetik (Fakülte), Biyokimya, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (Fakülte), Genetik ve Biyomühendislik, Moleküler Biyoloji ve Genetik programlarına MF-3, Bilgisayar Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı, Biyomedikal Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Deri Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Orman Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Nükleer Enerji Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Tekstil Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Uzay Mühendisliği programlarına MF-4 puan türü ile öğrenci yerleştirilecek.

Ekonomi, İktisat, Maliye, Muhasebe ve Finans Yönetimi, Bankacılık ve Finansman (Fakülte), Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İnsan Kaynakları Yönetimi (Fakülte) programlarına TM-1; Hukuk, Sınıf Öğretmenliği, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Avrupa Birliği İlişkileri TM-2; Arkeoloji, Antropoloji, Çocuk Gelişimi (Fakülte), Felsefe Grubu Öğretmenliği, Psikoloji, Sosyoloji programlarına TM-3 puan türüyle öğrenci kabul edilecek.

TS-1 puan türüyle Coğrafya Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Medya ve İletişim; Radyo, Sinema ve Televizyon; TS-2 puan türüyle Tarih, Tarih Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Sanat Yönetimi gibi programlara girilebilecek.

Dil puan türlerinde ise genellikle İngilizce, Almanca ve Fransızca ile ilgili bölümler DİL-1, Batı dilleri ile ilgili bölümler DİL-2, Doğu dilleri ile ilgili bölümler de DİL-3 puan türüyle öğrenci alıyor.


Konu ot-gu tarafından (31-12-2013 Saat 03:00 PM ) değiştirilmiştir..
RüzGaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links
Alt 18-02-2012, 08:16 PM   #2 (permalink)
Misafir
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart YGS konu dagılımı

Merhabalar,
Bu sene YGS'ye gireceğim yeni sistemdeki 1.asamadaki konularda geometri,felsefe,psikoloji gibi konu kapsamı yok oldugunu gördün kılavuzda dogru mu bu bilgi ? birde ben sayısalcıyım ve ygs-1 ile ygs-2 puan türü olarak hesaplanıcak ve bu konu açıklanırken barajı geçenler önlisansa ve açıköğretime kayıt yaptırabilecek denilmiş. barajı geçtiğimde önlisansa girmem garanti mi , okulların belirledigi puanlar dahilinde Üniversiteye kabulum esas degil mi ? ilginiz için teşekkür ederim. iyi günler...
  Alıntı ile Cevapla
Cevapla
LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.turkeyarena.net/lys-ygs/37774-ygs-1-ygs-2-ygs-3-ygs-4-ygs-5-ygs-6-nedir.html
Konuyu Başlatan For Type Tarih
YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5, YGS 6 Nedir - TurkeyArena This thread Refback 11-02-2014 10:51 PM
eşit ağırlık ygs kaç — Yandex: 200 bin sonuç bulundu This thread Refback 22-04-2013 02:23 PM
YGS-2 puanı — Yandex: 230 bin sonuç bulundu This thread Refback 15-04-2013 03:14 PM
tm2 nedir — Yandex: 59 bin sonuç bulundu This thread Refback 12-04-2013 10:04 PM
ygs 5 6 — Yandex: 20 milyon sonuç bulundu This thread Refback 05-04-2013 08:37 PM
lgs 5ve 6ile hangi okullara gide bilirim — Yandex: 33 sonuç bulundu This thread Refback 02-04-2013 06:04 PM
ygs puanlarıyla nereye gidilir ygs1 ygs2 — Yandex: 11 bin sonuç bulundu This thread Refback 02-04-2013 01:18 PM
ygs 4 nedir — Yandex: 5 milyon sonuç bulundu This thread Refback 01-04-2013 08:30 PM
ygs 3 ve 4 — Yandex: 21 milyon sonuç bulundu This thread Refback 01-04-2013 05:57 PM
ygs 1 ygs 2 yerleri bos — Yandex: 3 milyon sonuç bulundu This thread Refback 01-04-2013 05:48 PM
eşit ağırlık ygs kaç — Yandex: 179 bin sonuç bulundu This thread Refback 01-04-2013 05:26 PM
ygs1 ygs2 ygs3 ygs4 ygs5 nedir — Yandex: 80 bin sonuç bulundu This thread Refback 01-04-2013 05:21 PM
ygs1 ygs2 ygs3 ygs4 ygs5 ygs6 — Yandex: 78 bin sonuç bulundu This thread Refback 01-04-2013 05:11 PM
ygs1 ygs2 ygs3 ygs4 ygs5 nedir — Yandex: 78 bin sonuç bulundu This thread Refback 30-03-2013 09:57 AM
ygs puan sistemi net karşılığı puanlar — Yandex: 782 bin sonuç bulundu This thread Refback 25-03-2013 10:01 PM
ygs1 ygs2 ygs3 ygs4 ygs5 nedir — Yandex: 79 bin sonuç bulundu This thread Refback 25-03-2013 04:44 PM
YGS 3 — Yandex: 19 milyon sonuç bulundu This thread Refback 23-03-2013 10:10 PM
ygs 6 nedir — Yandex: 4 milyon sonuç bulundu This thread Refback 20-03-2013 07:25 PM
ygs — Yandex: 24 milyon sonuç bulundu This thread Refback 20-03-2013 05:13 PM
ygs 2 — Yandex: 19 milyon sonuç bulundu This thread Refback 19-03-2013 10:32 PM
ygs 4 ne — Yandex: 12 milyon sonuç bulundu This thread Refback 14-03-2013 10:33 PM
ygs5 nedir — Yandex: 74 bin sonuç bulundu This thread Refback 13-03-2013 10:38 AM
ygs 2 cevapları güvender — Yandex: 237 bin sonuç bulundu This thread Refback 12-03-2013 11:26 PM
ygs 3 — Yandex: 15 milyon sonuç bulundu This thread Refback 10-03-2013 01:11 PM
ygs2 nedir — Yandex: 89 bin sonuç bulundu This thread Refback 10-03-2013 03:10 AM
tm3 nedir — Yandex: 44 bin sonuç bulundu This thread Refback 08-03-2013 10:56 PM
YGS-2 puanı — Yandex: 192 bin sonuç bulundu This thread Refback 05-03-2013 11:53 PM
ygs hangi sınıfları kapsıyor — Yandex: 8260 sonuç bulundu This thread Refback 02-03-2013 11:57 PM
ygs1 ygs2 ygs3 ygs4 ygs5 nedir — Yandex: 86 bin sonuç bulundu This thread Refback 19-02-2013 01:59 PM
ygs1 barajı — Yandex: 106 bin sonuç bulundu This thread Refback 15-01-2013 03:57 PM
ygs1 ygs2 ygs3 ygs4 ygs5 nedir — Yandex: 472 bin sonuç bulundu This thread Refback 09-12-2012 07:48 PM

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar son Mesaj
Plazma Nedir Kısaca, Fizikte Plazma Nedir RüzGaR Fizik 0 15-11-2012 05:39 PM
Haksız Fiil nedir, Koşulları nedir Cezası nedir SaVaŞ Hukuk Rehberi 0 03-02-2012 11:08 AM
Kaos Teorisi Nedir, Ne Demek, Kaos Kuramı Nedir RüzGaR Fizik 0 06-12-2009 05:25 PM
Frekans Nedir, Frekans Birimi Nedir, Frekansa Örnekler RüzGaR Fizik 0 25-12-2008 04:41 PM
Din Nedir,islam Nedir? ŞEHİT Dini Sohbet 3 14-02-2008 09:59 PM


Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:42 AM .


Powered by: vBulletin Version 3.8.8 (Türkçe)
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1
Türkçeye: ot-gu tarafından çevrilmiştir.
Copyright © 2007-2013 , TurkeyArena , All Rights Reserved

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yazan kullanıcılara aittir, yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız iletişim linki vasıtası ile bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.

Enable Top Statistics