Zeytin ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  1. elif Moderator


    Zeytin ve Faydaları
    Zeytin: Zeytingiller familyasından; Akdeniz havzasında, makilerde yabani olarak yetişen, fakat bütün Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen, yaprak dökmeyen, eğri, büyük gövdeli, sık dallı, 5-20 m yüksekliğinde uzun ömürlü bir ağaçtır. Yaprakları yeşil renkli olup, derimsi ve karşılıklı dizilişlidir. Çiçekleri beyazımsı sarı renkli olup, salkım durumundadır. Meyve önceleri yeşil, olgunlaştığı zaman parlak siyah renklidir. Meyvelerinde zeytinyağı çıkarılır. Zeytinyağının içeriğinde olein, palmitrik, steraik ve linolik asitlerin gliseritleri, hidrokarbonlar ve E vitamini vardır. Ev ilaçlarında zeytin tanesi, yaprakları, kabukları ve yağı kullanılır.

    Besleyici değeri çok yüksek bir besindir. Zeytinde bol miktarda protein, yağ, A, C, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, kükürt, klor, magnezyum mineralleri vardır.

    Zeytinin Faydaları: İştah açar. Enerji verir. Damarları açar. Sarılığa iyi gelir. Karaciğeri çalıştırır. Cinsel gücü arttırır. Mideyi kuvvetlendirir. Zeytinyağı tok tutar. Taneleri de besleyicidir. Zeytinyağı, safrayı artırır. Karaciğer ve baş ağrısını giderir. Bebek ve çocuk gelişimini destekler. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardım eder. Böbreklerde kum ve taş oluşumunu engeller. Cildi besler, güzelleştirir ve kırışıklıkları azaltır. Beynin ve kemiklerin gelişip güçlenmesini sağlar. Kandaki şeker miktarını düşürür. Yaprakları ve kabukları, yüksek tansiyonu düşürür.turkeyarena.net Zeytinyağı kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Hücrelerin yenilenmesini sağlar ve yaşlanmayı geciktirir. Zeytinyağı ile gargara yapılırsa dişleri beyazlatır ve dişetlerini güçlendirir. Yanık ve deri hastalıkları ile rahim iltihaplarına sürülürse faydası görülür.
    [​IMG]
       2. elif Moderator

    Zeytin, Zeytinyağı ve Zeytin Yaprağı Nasıl Kullanılır? Zeytinin meyvesi, zeytinin sıkılmasıyla elde edilen zeytinyağı dışında zeytin ağacının kurutulmuş yaprakları ve kabukları da kullanılır. Zeytinin yaprakları kaynatılarak elde edilen zeytin yaprağı çayı ile gargara yapılırsa diş ağrılarını hafifletir ve diş etlerini kuvvetlendirir. Zeytinyağı yemeklerden önce içilirse mide ülserine karşı korur. İdrar yollarını kayganlaştıran zeytinyağı lifli gıdalarla birlikte tüketilirse basur şikâyetlerini azaltır.

    Kurutulmuş, ince kıyılmış zeytin yapraklarından 3-4kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 150-200ml kaynar su ilave edilerek 8-10dk demlenmeye bırakılır ve sonra süzülerek içilir.
     
  3. stormahmet Well-Known Member

    zeytin üretim aşamaları hakkında bilgi lazım lütfen yardımcı olun
     
  4. elif Moderator

    Aşağıdaki linkten bakabilirsin
    Zeytin Üretim Aşamaları
     

Sayfayı Paylaş