Zemzem Suyu Neden Ayakta İçilir

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 27 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Zemzem suyunun ayakta içmenin hikmeti nedir?

Çünkü özel bardaklar içinde ikram edilen şifalı zemzemi bazı ziyaretçiler hemen ayağa kalkıp kıbleye yönelerek usulüne uygun şekilde:

"Rabb'im ilmimi artır, rızkımı genişlet, beni salihlere ilhak eyle." diyerek içerler.

Zemzemi ayakta kıbleye yönelerek içmek en uygun olanıdır, ama ayağa kalkmadan oturduğu yerden içmek de caizdir, günah değildir. Tıpkı suyu oturarak içmek en uygunu olmasına rağmen ayakta içmenin de caiz olup günah olmadığı gibi.

Ancak, her iki halin de caiz olmasına rağmen Peygamberimiz'in çoğunlukla uyguladığı hangisidir? Ayakta içtiği mi, yoksa oturarak içtiği mi?

Farklı tespitlerden anlaşılan odur ki, Efendimiz (sas), zemzemi çoğunlukla ayakta, suyu da çoğunlukla oturarak içmiştir. Çoğunlukla uyguladığı sünneti böyle gelmiştir. Nitekim Hanefî âlimleri, İbni Abbas Hazretleri'nin rivayet ettiği hadise dayanarak zemzemi ayakta suyu da oturarak içmenin müstehap olduğu yolunda kanaat açıklamışlardır.

Bir defasında da Hazreti Alî (ra) Kûfe Mescidi'nin kapısına gelmiş ve orada ayakta su içmiş, toplanan halka da; "Bazı kimseler ayakta su içmeyi günah gibi görürler. Halbuki ben Nebî (sallallahu aleyhi ve sellem)'nin ayakta benim içtiğim gibi su içtiğini de gördüm." diyerek ayakta su içmenin de caiz olduğunu ifade etmiştir. (Buhari)

Sayfayı Paylaş