Yurtta Barış Dünyada Barış Sözünün Anlamı

Konusu 'Türkçe-Edebiyat' forumundadır ve RüzGaR tarafından 15 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. RüzGaR Super Moderator

Yurtta Barış Dünyada Barış Sözünün Anlamı
    "Yurtta sulh, cihanda sulh" ilk defa Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, önderi, istiklal harbi kahramanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından 20 Nisan 1931'de söylenen ve anayasada yer alan temel dış politika düsturudur.
    Dünyada olabilecek herhangi bir rahatsızlığın herkese zarar verebileceğini, bu yüzden de milletlerin diğer milletlerin sorunlarına kayıtsız kalamayacağını ifade eden Atatürkçülüğün bütünleştirici ilkelerindendir.

2. Misafir Guest

merhaba ben Selin yurtta barış dünyüdü barış sözünün bir türlü anlamını bulamıyorum. Az sonra okula gideceğim, lüfen bana doğru anlamını söyler misin?

3. EmRe Well-Known Member

sanırım bulmuşun :)
    Teşekkürler Rüzgar bu arada

4. Misafir Guest

Yurtta barış dünyada barış''cümlesi ne anlama gelir?
    Atatürkün söylediği sözlerin anlamları
    Yurtta Sulh Cihanda Sulh ne demek?
    Dünyanın saygıyla andıgı nice milletlere ilham kaynagı olan Mustafa Kemal Atatürk`ün çok güzel bir sözüdür `yurtta sulh, cihanda sulh` Barışcıl bir toplum, barışcıl bir lider oldugu çok güzel vurgulamıştır. Yanlız Atatürk`ün keskin zekası bu kelimelere şöyle bir tehtitkar anlam yüklemiştir, kelimeleri kılı kırk yararcasına irdeleyen dünya liderlerine: `eger benim yurdumda barış(sulh) olursa dünyada da barış(sulh) olur.` Bu cümleyi bugün biz anlamasakda Türkiye`İle ilgili planları olanlar bunu çok iyi anlıyor

5. Misafir Guest

teşekkurler arkadaşımm

6. Misafir Guest

Atatürk ün yurtta barış dünyada barış sözünün içerdiği evrensel değerler bakımından açıklayınız.

Sayfayı Paylaş