Yunus Emrenin Sözleri

Konusu 'Dini Sözler' forumundadır ve EmRe tarafından 2 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Alfabetik olarak Yunus Emrenin en güzel sözleri;

• Aklı olan korkmak gerek. Nefs elinden, hırs elinden. Nefstir seni yolda koyan, Yolda kalır nefse uyan.

• Aşık olamayan adem benzer yemişsiz ağaca.

• Aşk aşıkı sır eder, aslanı zencir eder, katı taşı mum eder.

• Ben gelmedim kavga için, benim işim sevgi için..

• Beni bende demen bende değilem, Bir ben vardır bende benden içeri.

• Benim bir karıncaya ulu nazarim vardır.

• Benlik davasını bırak muhabbetten olma ırak sevgi ile dolsun yürek hoşgörülü olmaya bak..

• Bir bahçeye giremezsen, durup seyran eyleme. Bir gönül yapamazsan, yıkıp viran eyleme.

• Biz gelmedik dava için, bizim işimiz sevda için, dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldik.

• Bu dünyaya gelen gider. Yürü fani dünya, sana gelende gülmüş var mıdır?

• Bütün âlemi bir şahsiyette toplamak, Cenab-ı Hakka zor gelmez.. turkeyarena

• Cennet cennet dedikleri, birkaç köşkle birkaç huri. İsteyene ver onları, bana seni gerek seni.

• Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

• Çok mal haramsız, çok söz yalansız olmaz.

• Dağlar nice yüksek ise, yol anın üstünden geçer.

• Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi vardır..

• Dervişlik baştadır, tacda değildir, Kızdırmak addadır, saçta değildir.

• Dünyada dertsiz baş olmaz. Derdi olanın ahı dinmez.

• Dünya yalan kardeşim, dünya yalan! Var mı yalan dünyada bakî kalan. Mal da yalan, mülk de yalan. Var biraz da sen oyalan.

• Elif okuduk ötürü Pazar eyledik götürü Yaratılmışı hoş gördük Yaratandan ötürü.

• Eğer bir müminin kalbin kırarsan Hak'ka eylediğin secde değildir.

• Eğer hor eğer hürmet. Kişiye sözden gelir. Zehr ile pişen aşı, Yemeğe kim gelir.

• Ey hayat ırmağından su içenler! Gelin soralım canlara ki güzelliği ne oldu da gidiyor. Ben hep seninim diyordu, şimdi neyi buldu da gidiyor?

• Gönül kitabından okur, eline kalem almadı. Bundan dahı virdün bize, ol huriyi çüft ü halâl.

• Hoştur bana senden gelen. Ya gonca gül, yahut diken. Ya hayattır, yahut kefen. Nârin da hoş, nurun da hoş. kahrın da hoş, lütfun da hoş.

• İlim, kendini bilmektir.

• İyi sözün aslın bilen derdi bu söz nerden gelir, Söz aslını anlamayan sanır bu söz benden gelir.

• Kalem eğri dilli, mürekkep siyah yüzlü, kağıt iki yüzlü! Şimdi kalkıp arzuhalimi yazmaya kimi mahrem kılayım?

• Kasdım budur şehre varam Feryâd u figan koparam!

• Kırk küpü yerden göğe dizseler, ortadan birini çekeler, var sen seyreyle gümbürtüyü.

• Kırma dostun kalbini; onaracak ustası yok. Soldurma gönül çiçeğini; sulamaya ibrik yok.

• Mevlana Hüdavendigar bize nazar kılalı, Anun görklü nazarı gönlümüz aynasıdır.

• Ne elif okudum ne cim, varlığındadır kelecim

• Ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim. Aşkın ile avunurum; bana seni gerek seni.

• Sabah mezarlığa vardım, Baktım herkes ölmüş yatar, Her biri çâresiz olup, Ömrünü yitirmiş yatar.

• Sabır saadeti ebedi kalır. Sabır kimde ise o nasib alır.

• Seni sigaya çeken bir molla kasım gelir.

• Sevelim, sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz.

• Türlü türlü cefanın adını aşk koymuşlar.

• Ya Rabbena hayreyle, Muhammed'e yâr eyle, Kabrimizi nur eyle, Kabre vardığım gece.

• Zehirle pişmiş aşı, kim yemeye gelir.

• Zulum ile abad olanin akibeti berbad olur.

Sayfayı Paylaş