Yunus Emre'nin Etkileyici Sözleri

Konusu 'Diğer Mesajlar' forumundadır ve Seçkin tarafından 6 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. Seçkin Well-Known Member

Yunus Emre'nin En Ünlü Etkileyici Sözleri

* Aklı olan korkmak gerek. Nefs elinden, hırs elinden. Nefstir seni yolda koyan, Yolda kalır nefse uyan.

* Aşık olamayan adem benzer yemişsiz ağaca.

* Aşk aşıkı sır eder, aslanı zencir eder, katı taşı mum eder.

* Az söz erin yüküdür, çok söz hayvan yüküdür.

* Ben gelmedim kavga için, benim işim sevgi için..

* Beni bende demen bende değilem, Bir ben vardır bende benden içeri.

* Benim bir karıncaya ulu nazarim vardır.

* Benlik davasını bırak muhabbetten olma ırak sevgi ile dolsun yürek hoşgörülü olmaya bak..

* Bir bahçeye giremezsen, durup seyran eyleme. Bir gönül yapamazsan, yıkıp viran eyleme.

* Bir kez gönül yıktın ise Bu kıldığın namaz değil Yetmiş iki millet dahi Elin' yüzün' yumaz değil.

* Biz gelmedik dava için, Bizim işimiz sevda için, Dostun evi gönüllerdir, Gönüller yapmaya geldik.

* Bu dünyaya gelen gider. Yürü fani dünya, sana gelende gülmüş var mıdır?

* Bütün âlemi bir şahsiyette toplamak, Cenab-ı Hakka zor gelmez.. turkeyarena

* Cennet cennet dedikleri, birkaç köşkle birkaç huri. İsteyene ver onları, bana seni gerek seni.

* Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

* Çok mal haramsız, çok söz yalansız olmaz.

* Dağlar nice yüksek ise, yol anın üstünden geçer.

* Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi vardır..

* Dervişlik baştadır, tacda değildir, Kızdırmak addadır, saçta değildir.

* Dervişlik olsaydı tâc ile hırka Biz dahi alırdık otuza kırka...

* Dünya yalan kardeşim, dünya yalan! Var mı yalan dünyada bakî kalan. Mal da yalan, mülk de yalan. Var biraz da sen oyalan.

* Dünyada dertsiz baş olmaz. Derdi olanın ahı dinmez.

* Eğer bir müminin kalbin kırarsan Hak'ka eylediğin secde değildir.

* Eğer hor eğer hürmet. Kişiye sözden gelir. Zehr ile pişen aşı, Yemeğe kim gelir.

* Eğer, İlerde Birgün KEŞKE Demek İstemiyorsan, 3 Şeyi Doğru Seç! eşini, işini, arkadaşını

* Elif okuduk ötürü Pazar eyledik götürü Yaratılmışı hoş gördük Yaratandan ötürü.

* Ey hayat ırmağından su içenler! Gelin soralım canlara ki güzelliği ne oldu da gidiyor. Ben hep seninim diyordu, şimdi neyi buldu da gidiyor?

* Gönül kitabından okur, eline kalem almadı. Bundan dahı virdün bize, ol huriyi çüft ü halâl.

* Hiç hata yapmayan insan, hiçbir şey yapmayan insandır. Ve hayatta en büyük hata, kendini hatasız sanmaktır.

* Hoştur bana senden gelen. Ya gonca gül, yahut diken. Ya hayattır, yahut kefen. Nârin da hoş, nurun da hoş. kahrın da hoş, lütfun da hoş.

* İlim, kendini bilmektir.

* İyi sözün aslın bilen derdi bu söz nerden gelir, Söz aslını anlamayan sanır bu söz benden gelir.

* Kalem eğri dilli, mürekkep siyah yüzlü, kağıt iki yüzlü! Şimdi kalkıp arzuhalimi yazmaya kimi mahrem kılayım?

* Kasdım budur şehre varam Feryâd u figan koparam!

* Kırk küpü yerden göğe dizseler, ortadan birini çekeler, var sen seyreyle gümbürtüyü.

* Kırma dostun kalbini; Onaracak ustası yok. Soldurma gönül çiçeğini; Sulamaya ibrik yok.

* Maharet güzeli görebilmektir,Sevmenin sırrına erebilmektir. Cihan, Alem herkes bilsin ki şunu; En büyük ibadet SEVEBİLMEKTİR...

* Mevlana Hüdavendigar bize nazar kılalı, Anun görklü nazarı gönlümüz aynasıdır.

* Ne elif okudum ne cim, varlığındadır kelecim

* Ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim. Aşkın ile avunurum; bana seni gerek seni.

* Olsun be aldırma Yaradan yardır...Sanmaki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR...

* Ölümden ne korkarsın, korkma ebedi varsın.

* Sabah mezarlığa vardım, Baktım herkes ölmüş yatar, Her biri çâresiz olup, Ömrünü yitirmiş yatar.

* Sabır saadeti ebedi kalır. Sabır kimde ise o nasib alır.

* Seni sigaya çeken bir molla kasım gelir.

* Sevelim, sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz.

* Türlü türlü cefanın adını aşk koymuşlar.

* Ya elim al kaldır beni. Ya vaslına erdir beni. Çok ağlattın güldür beni. Gel gör beni aşk neyledi.

* Ya Rabbena hayreyle, Muhammed'e yâr eyle, Kabrimizi nur eyle, Kabre vardığım gece.

* Yaratılanı hoş gör, Yaradan'dan ötürü.

* Zehirle pişmiş aşı, kim yemeye gelir.

* Zulum ile abad olanin akibeti berbad olur.

Sayfayı Paylaş