Yunus Emre'den Molla Kasımlara

Konusu 'Dini Şiirler' forumundadır ve OrKuN tarafından 12 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Bir Molla Kasım gelir, kimdir Molla Kasım? İşte Yunus Emre'den Molla Kasımlara

Yunus Emre ölümünden yıllar, yıllar sonra Molla Kasım adında, tabir yerinde ise eğer ham bir yobazın eline Yunus Emre’nin şiirleri geçer. Eline geçen kitap, Yunus Emre’nin üç bin sayfalık bütün şiirlerini kapsayan bir kitaptır ve dahası bu kitaptan başka bir tane daha yoktur. Molla Kasım oturur bir derenin kenarına, başlar okumaya…Yok bu dine aykırı, yok bu haram, yok bunu beğenmedim deyim bir kısmını yakıyor bir kısmını dereye atıyordu…

Üçbin sayfalık kitaptan geriye bin kadar sayfa kalmıştır ki Molla Kasım şu beyit ile kaşılaşır:

Derviş Yunus bu sözü,
    eğri büğrü söyleme
    Seni sigaya çeken
    bir Molla kasım gelir

Sigaya çekmek; sorgulamak, hesaba çekmek anlamındadır.

Molla Kasım, anlar ki Yunus Emre bir Allah dostudur. Birkaç asır öncesinden Yunus’un eylediği bu keramete şaşışır ve telaşla dereye atlayıp sayfaları toplamaya çalışır. Pişmanlık, üzerinden mürekkebin inci gibi durduğu sayfaları geri getirmeyecektir elbette. Derviş Yunus…Allah (c.c.) Rahmet Eyleye…

Molla Kasım elinde yırtılmadan duran son sayfadaki şiirin tamamı şu şekildedir;

Ben dervişim diyene, bir ün edesim gelir
    Seğirdüben sesine, varıp yetesim gelir

Sırat kıldan incedir, kılıçtan keskincedir
    Varıp anın üstüne, evler yapasım gelir

Altında gayya vardır, içi nar ile pürdür
    Varuben ol gölgede, biraz yatasım gelir

Oda gölgedir deyu, ta’n eylemen hocalar
    Hatırınız hoş olsun, biraz yanasım gelir

Ben günahımca yanam, rahmet suyunda yunam
    İki kanat takınam, biraz uçasım gelir

Andan Cennete varam, Cennette huriler görem
    Huri gılmanı, bir bir koşasım gelir