Yunus Emre ve Mevlana'nın Hoşgörü İle İlgili Sözleri Nelerdir

Konusu 'Dini Sözler' forumundadır ve EmRe tarafından 15 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Yunus Emre'nin Ve Mevlana'nın Hoşgörü İle İlgili Sözleri Nelerdir?

Yunus Emre Hoşgörü Sözleri

• Ben gelmedim kavga için, benim işim sevgi için..

• Benlik davasını bırak muhabbetten olma ırak sevgi ile dolsun yürek hoşgörülü olmaya bak..

• Bir bahçeye giremezsen, durup seyran eyleme. Bir gönül yapamazsan, yıkıp viran eyleme.

• Biz gelmedik dava için, bizim işimiz sevda için, dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldik.

• Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

• Dervişlik baştadır, tacda değildir, Kızdırmak addadır, saçta değildir.

• Eğer bir müminin kalbin kırarsan Hak'ka eylediğin secde değildir. turkeyarena

• Eğer hor eğer hürmet. Kişiye sözden gelir. Zehr ile pişen aşı, Yemeğe kim gelir.

• Hoştur bana senden gelen. Ya gonca gül, yahut diken. Ya hayattır, yahut kefen. Nârin da hoş, nurun da hoş. kahrın da hoş, lütfun da hoş.

• Kırma dostun kalbini; onaracak ustası yok. Soldurma gönül çiçeğini; sulamaya ibrik yok.

• Ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim. Aşkın ile avunurum; bana seni gerek seni.

• Sevelim, sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz.

Mevlana Hoşgörü Sözleri

• Hadi yaramı sarmaya merhemin yok. Yalandan da olsa Gönül alamaz mısın?

• Ya kırdığın kalbi Allah seviyorsa? Bilemezsin. Bilseydin ödün kopardı, dokunamazdın.

• Elbet bizde biliriz lafı en inceden dokundurup, içini acıtmasını Lakin kıyılıyoruz ama, kıyamıyoruz sevdiklerimize işte…

• İstiyorsan Hakk’a varmayı, Meslek edin gönül almayı, Bırak saraylarda mermer olmayı, Toprak ol, bağrında güller yetişsin.

• Ağızdan çıkan söz, yaydan fırlayan oka benzer. İkisini de geri getirmek mümkün değildir. Ok atılmadan önce iyi nişan alınmalı, söz söylenilmeden önce iyi düşünülmelidir.

• Ey kendine bakmayıp, kendi kusurlarını görmeyip de, başka insanların iyisine kötüsüne bakıp kalan zavallı! Allah senin yardımcın olsun! turkeyarena

• Gel, gel, ne olursan ol yine gel İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel.

• Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

• Her gün bir yerden bir yere göçmek ne iyi. Her gün bir yere konmak ne güzel. Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş. Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.

Sayfayı Paylaş