Yüksek lisans denklik başvurularında istenilen belgeler

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 13 Eylül 2008 başlatılmıştır.

1. EjjeNNa Administrator

Yüksek lisans denklik başvurularında istenilen belgeler

1. Başvuru formu ve pasaport bilgi formu (Bu formlara ulaşmak için tıklayın.)
    2. Lisans diplomasının ya da mezuniyet belgesinin aslı veya onaylı sureti ve fotokopisi
    3. Yurtdışından alınan lisans diplomaları için, daha önce denklik belgesi alınmamış ise lisans diplomalarının denklik işlemleri için gerekli formun doldurularak formda belirtilen evrakların temini (ayrıntılı bilgi için tıklayın), daha önce denklik belgesi alınmış ise fotokopisi
    4. Yüksek lisans diplomasının ya da mezuniyet belgesinin aslı ile noter veya yurtdışındaki büyükelçiliklerce onaylı Türkçe tercümesi ve fotokopisi
    5. Yüksek lisans öğrenimi süresince alınmış olan tüm derslerin notlarını ve ders saatlerini gösteren not çizelgesi (official transcript) aslı ile noter veya yurtdışındaki büyükelçiliklerce onaylı Türkçe tercümesi ve fotokopisi
    6. mezun olunan yüksek öğretim kurumuna başka bir yüksek öğretim kurumundan transfer olunmuş ise, transfer olunan yüksek öğretim kurumunun transkript aslı ile noter veya yurtdışındaki büyükelçiliklerce onaylı Türkçe tercümesi ve fotokopisi
    7. Yüksek lisans tezi
    8. Nüfus cüzdanı fotokopisi
    9. Diploma sahibine ait pasaport aslı ve giriş-çıkış tarihlerinin açıkça görüleceği şekilde okunaklı fotokopisi veya noter ya da büyükelçik tarafından onaylanmış ve giriş-çıkış tarihlerinin açıkca görüleceği şekilde okunaklı pasaport örnekleri
    10. KKTC'de bulunan üniversitelerden mezun olanlar için KKTC muhaceretten ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden temin edecekleri giriş-çıkış bilgilerini gösteren belgeler
    11. KKTC'de bulunan üniversitelerden 2001 yılından itibaren mezun olanlar için LES sonuç belgesi
    12. Yabancı uyrukluların denklik belgesine neden ihtiyaç duyduklarını gösterir belge aslı ve fotokopisi
    13. 26 X 35 cm. ebatlarında bir adet zarf
    Belgeler Tamamlandıktan Sonra Müracaat Yeri

• Elden: Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Genel Evrak Birimi BİLKENT/ANKARA
    • Posta Yoluyla: Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı 06539 BİLKENT/ANKARA
    • Bilgi İçin: Tel: 0.312.2987142 - www.yok.gov.tr

Not:
    1. Belge asılları denklik işlemlerinin bitiminde formun ön yüzünde belirttiğiniz tercihiniz doğrultusunda elden ya da posta yoluyla tarafınıza iade edilecektir. Elden alınacak belgeler başvuru sahibinin bizzat kendisine ya da noter veya büyükelçiliklerce düzenlenmiş vekaletname ibrazı halinde vekiline teslim edilmektedir.
    2. Eksik belge ile müracaat halinde herhangi bir işlem yapılmaz ve ilgilinin adresine eksikleri bildiren bir yazi gönderilerek tamamlanması için süre verilir. YÖK bu nedenle postada meydana gelebilecek gecikme ve kaybolmalardan sorumlu değildir.

Sayfayı Paylaş