Yetim çocukları gözetmek...

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 14 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

1. abdulkadir Well-Known Member

Enes bin Malik(r.a) Hazretlerinden rivayet olundu.Peygamber Efendimiz(s.av) bayram namazını kılmak için hânei saâdetlerinden çıktılar.Hemen gördüler ki,bir çok çocuk toplanmışlar oynuyorlar.Onlarla beraber olup da oyuna katılmayan ve ağlayan bir çocuk gördü.Elbisesi eski idi.Peygamber Efendimiz(s.a.v):
    -Ey oğul! Sen niçin onlarla beraber oynamazsın? diye sual buyurdular.
    Sabi,Resulullah efendimizi tanımadığından:
    -Babam falan gazada Resulullah ile beraberken şehid oldu.Annem başka biri ile evlendi.Annemin kocası benim malımı yedi ve evimden de çıkardı.Şu anda yiyecek,içecek ve kalacak bir şeyim olmadığından babamın yokluğunu hatırladım,babası olan şu çocuklara bakarken ağladım,dedi.
    Peygamber Efendimiz(s.a.V) o sabinin elinden tutup:
    -Râzı olur musun ben sana,peder olsam ve (hazreti) Aişe validen olsa,(Hazreti) Ali amcan olsa,Hasanla Hüseyin sana kardeş olsa,Fatıma sana kız kardeş olsa?buyurdu.
    -Niçin râzı olmam yâ Resulallah!dedi.
    Bunun üzerine Nebi Aleyhisselam o çocuğu alıp hanei saadetlerine götürdüler.Güzel elbiseler giydirip karnını doyurdular.Güzel kokular sürdüler.Çocuk dışarı sevinçle çıktığında,diğerleri:
    -Biraz önce ağlıyordun,şimdi ise sevinçlisin.Buna sebep nedir acaba?dediler.
    Sabi:
    -Ben biraz önce açtım şimdi doydum.Biraz önce çıplaktım,şimdi giyindim.Biraz önce benim babam yoktu şimdi ise benim babam Nebi Aleyhisselatu Vesselamdır.Hazreti Aişe validem,Hazreti Hasan ve Hüsetin kardeşlerim,Hazreti Fatıma benim kız kardeşimdir.Hiç ben sevinmez miyim?dedi.
    O zaman o çocuklar:
    -Keşke bizim babalarımız da gazada şehid olaydılar ve biz de bu çocuk gibi olaydık,dediler.
    Sonra Nebi aleyhisselamın vefatıında o sabi dışarı çıkarak:
    -İşte ben şimdi yetimim!dedi.
    Bunu duyan Hazreti Ebubekir,onu kendi hanesine getirp evlat edindi...

Sayfayı Paylaş