Windows Xp Açılırken Hangi Dosyaları Kullanıyor

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 13 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Merhaba arkadaşlar iyi forumlar herkese.
    Benim sorun şu;WinXp açılırken Xp logosunun geldiği ekran altta cubukların hareket ettiği ekrandan sonra masaüstünü görüntülerken o arada sistem windows/system32 klasörünün içindeki hangi dosyayı yada dosyaları kullanıyor? Asıl sorun şu pc açılırken xp logosunun geldiği ekrandan sonra masa üstünü gösterecekken ekran kararıyor ve reset atıyor. Ben sorunun neden kaynaklandığını kendimce çözdüm system32 klasörü içindeki dosyalardan birinde bi sorun var. HDD'nin bir bölümüne ikinci winxp'yi kurdum bozuk yada eksik dosyayı ordan tamamlamayı düşünüyorum.

2. EmRe Well-Known Member

Sorun system32 içindeki dosyalardan kaynaklı değil, kullanıcı profilin bozulmuş. Pc de sorunlu sürücü/donanım ve zararlı yazılım olmadığını varsayarak yazıyorum.

Çözüm;
    Yeni yüklediğn Windows'u açarak sorunlu Windows içindeki C:\WINDOWS\repair klasöründen ntuser.dat dosyasını, sorunlu olan Windows'daki C:\Documents and Settings\kullanıcı adın\ içine at ve yeniden başlat. Hatta autoexec.nt ve config.nt dosyalarını da system32 içine atmanda fayda var.

Sorun düzelmediyse;
    Sorunlu Windows içindeki C:\WINDOWS\repair klasöründen üstte yazdıklarımın haricinde kalanları sorunlu Windows'daki C:\WINDOWS\system32\config içine attığın taktirde pc açılır. (Virüs problemin yoksa tabi)

Yalnız;
    Mevcut tüm ayarların ve program lisansların sıfırlanacağı için bunları yeniden ayarlaman gerekir. Şayet bu şekilde pc açılırsa ki açılacaktır, sistem geri yükleme yaparak temiz olan önceki bir tarihe geri dönebilirsin. Gerçi geri yükleme yapmadan da halledilir ama uzun hikaye ve tecrübe gerektirir. O nedenle bu seçeneği pas geçiyorum.

Bir diğer yol da cd den F6 ile onarım seçeneğinden yapabilirsin. Fakat onarımdan kastım yükleme değil. MS-DOS komut satırından yapılan işlemi kastediyorum. (Forumda açıklamasını bulabilirsin)

3. BaRıŞ Well-Known Member

Buna benzer bir sorunu sorunsuz xp deki system32 klasörünün içindeki dosyaları deneme yanılma yöntemiyle sorunlu xp ye kopyala yapıştır yaparak çözmüştüm.

Sayfayı Paylaş