Vergi borcumu azaltmak için eğitim veya ulaşım ve yaşam masraflarımı

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 28 Eylül 2008 başlatılmıştır.

1. EjjeNNa Administrator

4. Vergi borcumu azaltmak için eğitim veya ulaşım ve yaşam masraflarımı gelirimden düşebilir miyim?
    Birçok öğrencinin bu soruya cevabı "Hayır" olmakla beraber, belirli kriterlere uymanız halinde bu masrafları gelirinizden düşmeniz mümkün olabilir.

• Eğitim masraflarınızı gelirinizden düşebilmeniz için eğitim görmekte olduğunuz alanda daha önceden çalışmış olmanız, ve bu eğitimin sizi daha öncekinden farklı bir çalışma alanına hazırlamıyor olması gerekmektedir. Örneğin, üniversite eğitiminizi mimarlık alanında tamamlamış, mimar olarak çalışmış ve mimarlık master'ı yapıyorsanız, eğitim masraflarınızı gelirinizden düşmeniz büyük bir olasılıkla mümkün olacaktır. Kendi alanlarında daha önceden çalışmış olan ve hukuk, işletme, eğitim ve benzeri alanlarda master yapmakta olan öğrenciler de genellikle eğitim masraflarını gerlirlerinden düşebilmektedir. Ancak eğitim görmekte olduğunuz alanda daha önceden çalışmamışsanız eğitim masraflarınızı gelirinizden düşmeniz kesinlikle mümkün olmayacaktır.
      Eğitim masraflarınızı gelirinizden düşebileceğinizi düşünüyorsanız IRS'in (Internal Revenue Service) 508 numaralı yayınını dikkate almanız ya da okulunuzdaki yabancı öğrenciler ile ilgili ofise (International Students Office, Office of International Programs vb.) danışmanız yerinde olacaktır.
    • Ulaşım ve yaşam masraflarınızı gelirinizden düşebilmeniz için federal vergi açısından 'non-resident' statüsünde olmanız ve Amerika'daki eğitiminizin 365 günden az sürmesi gerekmektedir. Bu kriterlere uymanız halinde Amerika'daki kalışınızı "iş seyahati" olarak göstermeniz, ve uçak, kira, taşınma masraflarınızı ve 46 USD olarak varsayılan günlük yemek masrafınızın bir kısmını gelirinizden düşmeniz mümkün olabilir.
    Tüm soruları cevapladıysanız lütfen tıklayınız.

Sayfayı Paylaş