Vektörlerin Günlük Hayatta Kullanımı

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 10 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. RüzGaR Super Moderator

Vektörlerin Günlük Hayatta Kullanım Alanları
    Hem sayısal hemde yön özelliklerine sahip olan fiziksel nicelikler, vektörlerle
    temsil edilir.
    Vektörlerin fizikte çok önemli bir rol oynamalarının iki nedeni vardır.

1. Vektörler ifadelerin yazımını basitleştirir. Bir fiziksel kuramın vektörler cinsinden ifadesi o kuramı daha iyi anlamamızı sağlar ve matematiksel işlemleri basitleştirir.
    2. Gemilerde yön bulmakta ve ne kadar hareket edildiğinin hesaplanmasında kullanılır.
    3. fiziksel kuramlar, kendilerinin ifade edildiği koordinat sistemlerine bağlı
    değillerdir.

Vektörler, bilgisayar grafik programları, haritalar, uzaktan algılama, koordinat saptama gibi mühendislik alanlarında kullanılır. Harita mühendisliğinin temel konusudur.

Askeri alanda kullanılır. gps:global position system, gıs:geographic information system, coğrafik bilgi sistemleri, bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli imalatta kullanılır.

2. _alev_ New Member

Paylaşım için sağol bu konu bana lazım da daha ayrıntılı bir bilgi varsa koyar mısın?

3. boguz95 New Member

Arkadaşlar bana bundan daha fazla ayrıntı gerekiyo dönem dersi aldım bu konudan varsa bilgi koyar mısınız

4. EmRe Well-Known Member

5. sadafa1 New Member

Kuram ne demek ??

6. EmRe Well-Known Member

Kuram veya teori, sistemli bir biçimde düzenlenmiş birçok olayı açıklayan ve bir bilime temel olan kurallar, yasalar bütünüdür.

kuram kavramlaştırmaya yönelik olarak, değişkenler arasındaki ilişkiyi basit ve anlaşılır bir biçimde ifade etmek amacıyla birleştirilimiş tanımlar, örgütlendirilmiş gözlemler, koşullar ve ilkeler bütünüdür.

bilimde kullanıldığı anlamıyla kuram, çok sayıda doğal gözlemi birbirine bağlayan bir gerçekler ve açıklamalar bütünüdür. bir tahmin veya hipotez değildir. kuantum kuramı, görelilik kuramı, evrim kuramı gibi birçok kuram, günümüz bilim çevrelerinde yaygın olarak kabul gören, az sayıda prensiple çok sayıda gözlemi birleştiren ve açıklayan kavramlar ve açıklamalar bütünüdür. şu an deneme aşamasında olan, ve bir gün yeteri kadar denendiklerinde kanun konumuna yükselecek olan tahminler.

Kaynak: Nedir - kuram

7. boguz95 New Member

vektörlerin kullanım alanlarına bi şeyler daha ekliyebilir misiniz

8. OrKuN Well-Known Member

Rüzgar arkadaşımız ana başlıklarıyla kullanım alalnlarının hemen hemen hepsini yazmış ama istersen bu başlıklardan bir kısmını açıp genişletebilirsin.

Elektromanyetik dalgaların yönünü göstermede vektörler kullanılır. Ve bu nedenle elektromanyetik dalganın kullanıldığı her alanda vektörlerde kullanılır. Mesela radyo, uydu sistemleri, çanak antenler, normal dipol antenler, cep telefonları, kablosuz haberleşme sistemleri vs..

Sayfayı Paylaş