US Robotics Modem Kullanıcı Arayüzüne Bağlanamıyorum

Konusu 'ADSL Modem' forumundadır ve OrKuN tarafından 28 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Slm Arkadaşlar, bi sorum olacak yardımlarınız için şimdiden teşekkurler,

Us Robotics 819112 USB-Ethernet girişli bir modem kullanıyorum.Modemin kullanıcı kontrol panelinde gezerken birden bire modemin üzerindeki bağlantı sinyalini gösteren ışıklar söndü ve kullanıcı arayüzü sayfası sayfa görüntülenemiyor hatası verdi.

Şuan modem üzerinde sadece güç adaptörünün takılı olduğuna dair ışık yanıyor başka ışık yanmıyor.Usb girişini çıkarıp Ethernet kablosunu taktım modem onada hiçbir tepki vermedi.Şuan modem ne Usb-Ethernet girişlerini tanıyor ne Kullanıcı arayüzüne bağlanıyor ne de İnternete bağlanıyor. Modemin arkasındaki Reset tuşunada bastım ama yine değişen bir şey olmadı.Bu sorun hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

2. OrKuN Well-Known Member

Modemin arkasındaki RESET tuşu değildir,ON/OFF tuşudur.
    Eğer modem bir bilgisayarın ethernetinden çıkan kablo kendisine takıldığında lan ışıklarından birisini yakmıyorsa (bilgisayardaki ethernet kartının driverının doğru kurulu olması ve yerel ağ bağlantısının açık olması kaydıyla) modem arızalı demektir.

reset olayına gelince modemlerin fabrika ayarlarina geri donmesi reset tusuna 12-15 sn basili tutmayla olur.

40 sn kadar basili tutarsaniz hard reset dedigimiz flash i kurtarmak icin yapilan reset islemidir. bundan fazla tutarsanizda modeminizin çöpte aksesuar olarak kullanma anlamina gelir.

eger bu yaptiklarinizdan hic birine tepki vermiyorsa modem in ethernet kartinda ariza var demektir.

3. gelweri New Member

Robotics 9106 kablosuz modemime wireless'e şifre koyacaktım. kullanıcı adı ve şifreye admin, admin yazdım ama. şifreyi kabul etmedi. ben de kitapçıktan okudum ve modemin arkasındaki "reset" düğmesine bastım. Böylelikle şifre tekrar "admin" olacaktı.
    Gelgelelim sonrasına Adsl ışığı yanmaz oldu. tüm yolları denedim olmadı. başka bir modem taktığımda Adsl ışığı yanıyor ve nete giriyor.
    Aceba modemi kaldırıp tekrar mı yüklemek gerekiyor. Normal şartlarda Adsl ışığı yanması gerekiyor.
    Yardımcı olursanız sevinirim.

4. ot-gu Genel Sorumlu

Usr robotics adsl modeminizi kurmadan önce,
    telefon hattınızda DSL servisi aktif olmalıdır.Bunun gerçekleşmesi için DSL servis sözleşmesi imzalamanız gerekir.DSL servisinzi aktif edildikten sonra servis saglayıcınız size bir Kullanıcı adı ve şifre verir.Bu bilgilerle birlikte modem cofigre edildiğikten sonra internet baglantınız aktif hale gelecektir. Bilgisayar üzerinde daha önceden kurulmuş dial-up bağlantıların iptal edilmesi gereklidir. Bilgisayarın IP adresi ve DNS server adresi otomatik olarak seç konumuna alınmalıdır.

ADSL modemin bağlantı türü

Adsl modemin adaptörü takılıp modemin Power kısmı açık konumuna alınmalıdır.Ethernet “1” portuna RC45 ethernet kabolusu baglanıp Pc üzerindeki ethernet girişine takılmalıdır.Adsl hattınız modemin ilk kurulum esnasında herhangi bir ek,paralel vs.. olmadan direk olarak Adsl modem üzerindeki ADSL portuna takılmalıdır.

ADSL konfigrasyon 1.
    1. İnternet explorer açınız.
    2. Açılan explorer sayfasındaki adres kısmına (192.168.1.1)adresini yazıp giriniz.
    3. Belirtilen Ip adresi girildikten sonra karşınıza KULLANICI ADI ve ŞİFRE ekranı gelecektir,
      Kullanıcı adı : admin (küçük harf kullanılarak girilmelidir)
      Şifre : admin (küçük harf kullanılarak girilmelidir)
    4. Bilgiler girildikten sonra açılan konfigrasyon ekranında SERVICE PROVIDER SETTINGS menüsü seçiniz ve seçildikten sonra açılan bir alt menüdeki WAN SETUP seçenigine giriniz.
    5. Gelen gelen ekranda EDIT butonuna basınız.
    6. Bir sonraki sayfada VPI ve VCI seçenegi gelecektir.Bu seçenekleri aşagıdaki gbi belirleyiniz,
      VPI : 8
      VCI : 35
      Service category seçeneginde ( herhangi bir degişiklik yapılmamalıdır)
      (NEXT)butonuna basınız.
    7. Gelen ekranda (Connection type) Türk telekom hizmetlerinden alınmış olan ADSL abone numarnıza göre belirlenmelidir istanilen degerleride Türk telekomla irtibata geçip öğrenilmesi gereklir.[ÖRN; Prtokol degeri (PPPOA) encapsulation degeri (VC/MUX)]
      Gerekli seçenekler işaretlendikten sonra (NEXT) butonuna basınız
    8. Gelen ekranda KULLANICI ADI ve ŞİFRE sorulacaktır bu kısmı,Türk telekondan almış olunan kullanıcı adı ve şifre girilmelidir.Kulanıcı adının sonuna @ttnet eklenmelidir.
      ÖRN;
      Kullanıcı adı : XXXXXX XXXX @ ttnet
      Şifre : XXXXXX
      (NEXT) butonuna basınız.
    9. Gelen ekranda herhangi bir ayar yapılmadan (Fabrika ayarları) NEXT butonuna basınız.
    10. APPLY butonuna basınız.
    11. Açılan sayfadaki FINISH butonu basınız.
    12. Finish butonuna basıldıktan sonra internet explorer sayfasını kapatıp 3 iel 5 dakika arası bekleyiniz.Ve bu bekleme esnasında belirtilen bu süre sonucunda modem üzerindeki ADSL ışı Yeşil renkte yanıp yanıp söncektir.Işıgın yanıp sönmesinden sonra ADSL ışıgı yeşil olarak devamlı yanık duruma gelecektir ve 3 ile 5 dakika sonra WAN IP ışığıda yeşil olarak devamlı yanık duruma gelecektir. Yapılan işlemler sonucu Adsl modeminiz üzerinden internet çıkışınız hazır hale gelmiş olacaktır.
    Bağlantın kontrol edilmesi 2.
    1. İnternet explorer açınız.
    2. Açılan explorer sayfasındaki adres kısmına (192.168.1.1)adresini yazıp giriniz.
    3. Belirtilen Ip adresi girildikten sonra karşınıza KULLANICI ADI ve ŞİFRE ekranı gelecektir,
      Kullanıcı adı : admin (küçük harf kullanılarak girilmelidir)
      Şifre : admin (küçük harf kullanılarak girilmelidir)
    4. Bilgiler girildikten sonra gelen konfigrasyonda ekranındaki DEVICE CONFIGURATION seçenegini seçip açılan bir alt menüdeki ADSL LIST seçenegini seçiniz.
    5. Gelen ekranda IP kısmı ; numara almış (örn,XXXXXXXXXX) ve STATUS kısmıda (UP) olarak otomatik olarak belirlenmiş olaması gereklidir.
    6. Bu mesajlar alındıgındından ihitbaren Adsl modem üzerinden İnternet kullanımınız hazır durumdadır.
    Sık sorulan sorular ve cözümleri 3.
    • İnternet explorerın adres kısmında 192.168.1.1 yazdıgımızda sayfa görüntülenemiyor?
      (Modemin baglı oldugu bilgisayarın IP ve DNS server’ı otomatik seç kısmına getirilmelidir.Bilgisayarda Dial-up baglantı var ise kaldırılmalıdır)
    • Gerekli konfigre yapıldıktan sora ADSL ışıgı yanıp sönüyor sonrasında devamlı yeşil olarak yanıyor fakat WAN IP ışıgı kırmızı veya hiç yanmıyor?
      (Modem üzerindeki ADSL ışıgı sürekli yeşil olarak yanması modemin dogru şekilde konfigre edildigi anlamına gelir burdaki sorun Türk telekom tarafından alınmış olan adsl hatta bir sorun oldugu veya Türk telekom tarafından alınmış olan kullanıcı adı ve şifrede bir yanlışlık,yanlış yazılma,eksik yazılması sebebinden kaynaklanmaktadır.)
    • Adsl Modemimizi daha önce konfigre ettik fakat kofigrede yanlışlık söz konusu nasıl düzeltiriz?
      (Modem üzerinde yapılan yanlış konfigre sonucu modemin fabrika ayarlarına geri getirilmesi için modemin arka kısmında bulunan RESET butonuna 10 sn kadar basılı tutulması gereklidir.Bu işlem yapıldıktan sonra modem fabrika ayarlarına dönüşmüş olacaktır.)
    • DEVICE CONFIGURATION menüsünden IP ve STATUS kısmına baktıgımızda her iki kısmıda boş görüyoruz fakat ADSL ışıgımız yeşil olarak aktif görünüyor?
      (Bu sorundaki problemin sebebi ise 3.2 maddeki çözümle aynıdır.Türk telekom ile irtibata geçilip gerekli bilgiler kontrol edilmeli ve adsl hattın açık oldugu netleştirilmelidir)
    • İnternet baglantımız var bazı sitelere girebiliyoruz fakat bazı sitelere giremiyoruz?
      (Kullanılmakta olunan adsl hat ile ilgi sorundan dolayı kaynaklanmaktadır Türk telekom ile irtibabat geçilip bildirilmelidir.)
    • Modem yapılan konfigrasyon ayarlarını unutuyor?
      (Modemin arızalı olabilecegi ve ithalatçı firmayla irtibata geçilmesi gereklidir)
    • Adsl üzerinden internete normal dial up baglantıdan yavaş baglanıyoruz?
      (Kullanılmakta olan Adsl oluşan sorundan kaynaklanan bir sebeptir Türk telekom tarafından kontol edilmesi gereklidir.Türk telekom tarafından yapılan testler sonucu hattın normal çalışıtıgı belirlenirse modemin arızalı olabilecegi ve ithalatçı firmayla irtibata geçilmesi gereklidir)
    • Baglantım belirli zaman aralıklarıyla kesiliyor?
      (Belirtilen sorun 3.7 maddesi ile aynıdır. Kullanılmakta olan Adsl hatta oluşan sorundan kaynaklanan bir sebeptir Türk telekom tarafından kontol edilmesi gereklidir.Türk telekom tarafından yapılan testler sonucu hattın normal çalışıtıgı belirlenirse modemin arızalı olabilecegi ve ithalatçı firmayla irtibata geçilmesi gereklidir)

5. gelweri New Member

malesef DSL işığı yanmıyor. Reset atmadan 1 dakika öncesine kadar internete girebiliyordum. ışıkta yanıyordu. ne olduysa reset attıktan sonra oldu. sanırım modem bozuldu.cry02

6. ot-gu Genel Sorumlu

reset butonuna belli bir süreden fazla uzun bastıysan cihaza komple reset çekmiş olabilirsin, enyakın servise götürmeni tavsiye ederim...

7. BaRıŞ Well-Known Member

Dsl ışığı yanmıyorsa garantiside bittiyse para harcama yeni bi tane al daha iyi derim ;)

Sayfayı Paylaş