ürün inceleme

Konusu 'Akıllı Telefonlar' forumundadır ve salihsat tarafından 28 Haziran 2007 başlatılmıştır.

1. salihsat Well-Known Member

KUTU İÇERİĞİ
    •SonyEricsson P990i cep telefonu
    •CST-75 standart şarj cihazı
    •64 Mbyte Memory Stick Pro Duo bellek
    •Stereo kulaklık
    •Memory Stick Prou Duo – Memory Stick Adaptörü
    •Ön tuş takımını çıkartmak için tornavida
    •Ön tuş takımı çıkarıldığında kullanılmak üzere kapak
    •Yedek vida seti (2 adet)
    •Bilekte taşımak için askı
    •Yazılım ve sürücü CD’si
    •USB kablosu
    GENEL ÖZELLİKLER
    •GSM 90, 1800, 1900 desteği
    •3G (UMTS) desteği
    •240x320 piksel, 262.144 renk ekran
    •Dahili bellek 60 Mbyte
    •Memory Stick (Pro) Duo bellek yuvası
    •2 Megapiksel otomatik netlikli kamera
    •FM Radyo (RDS Destekli)
    •WLAN 802.11b desteği
    •Symbian 9.1 (UIQ) işletim sistemi
    •RSS desteği
    •Ofis dökümanları açabilme fonksiyonu
    •USB, kızılotesi, Bluetooth, GPRS desteği

2. salihsat Well-Known Member

GENEL GÖRÜNÜM
    Gümüş renkli plastik dış gövde kaplamasına sahip olan P990i, benzerlerinde olduğu gibi biraz iri bir telefon. Bu iriliğinde ön yüzde katlanabilir şekilde tasarlanmış kapağın da etkisi var. Bu kapak açıldığında ekran biraz daha genişliyor ve kapağın gizlediği standart Q klavye ortaya çıkıyor.

Bu Q klavye ön yüzü kaplayan LCD ekranın hemen altına yerleştirilmiş. Ön yüzde ekranın üstünde solda 3G için kullanılan ikinci kamera bulunuyor. Sağda ise telefonun açık olduğunu (normal modda) gösteren LED yerleştirilmiş.

Üstten bakıldığında sağ yan yüzde uç kısımda @ işareti ile tanımlanan internet tuşu, onun altında memory stick yuvası, onun altında da kamera tuşu yerleştirilmiş.

Sol yan yüzde ise müzik çalar tuşu, sonsuz dönebilen dial tuşu, geri tuşu ve tuş kilidi düğmesi bulunuyor.

Üst yan yüzde ise kızılötesi yuvası ve AÇMA/KAPMA tuşu bulunuyor. Arka yüzde döndürülebilir bir kapak ile korunan kamera, LED flaş, reset yuvası ve dokunmatik ekran ile kullanılan plastik kalemin yuvası bulunuyor. Alt yan yüzde ise USB ve şarj için kullanılan yuva yerleştirilmiş.

3. salihsat Well-Known Member

KULLANIM
    Symbian işletim sistemine sahip olan P990i, ele oturan iri bir telefon. Telefonun tuş takımı ön yüzde bulunuyor ve kapak sistemi ve bir menteşe yardımı ile öne doğru açılabiliyor. Kapak kapalı iken normal bir telefon gibi tuş takımı üzerinden kumanda edilen cihaz asıl marifetlerini kapak açıldığında gösteriyor. Kapağı açtığınızda ekran otomatik olarak dokunmatik moduna geçiyor. İster elinizde (ki pek tavsiye etmem) isterseniz ürünle beraber verilen ve arka yüzde bulunan bir yuvada gizli olarak duran plastik kalemle cihazı kullanabiliyorsunuz. Ürünün kapağı kapalı iken (yani sadece tuş takımından kullanırken) menüler daha sınırlı. Sadece belli temel özellikler aktif hale geliyor. Kapağı açtığınızda dokunmatik moda geçtiğinde ise bütün özellikleri ve fonksiyonları menülerde görüp kullanabiliyorsunuz. Yani tam anlamıyla kullanım için mutlaka dokunmatik moda geçmek gerekiyor.

İlerleyen satırlarda detaylarına gireceğimiz kablosuz ağlara bağlanma özelliği P990i’de bulunan yeni bir fonksiyon. Son günlerin moda teknolojisi olan WLAN ağlara bağlanabilme fonksiyonu yardımı ile telefonu bilgisayar gibi kullanabiliyorsunuz.

Ürünün ilginç bir özelliği de isterseniz tuş takımını çıkartabiliyor olmanız. Kutusundan çıkan tornavida (evet minik bir tornavida kutusundan çıkıyor), yedek vida ve kapak yardımı ile tuş takımını yuvasından söküp, düz yuvayı takdığınızda sadece dokunmatik ekranla kullanabileceğiniz farklı bir telefon sahibi oluyorsunuz. Açıkçası ben dokunmatik ekran olayını çok sevmedim, çünkü el bilgisayarı gibi sürekli iki elinizi kullanmak zorunda kalıyorsunuz (biri telefonu tutmak ötekisi plastik kalemle seçim yapmak için). Yine de tercih sizin, hangi şekli severseniz öyle kullanabilirsiniz.

Bu arada arzu eden kullanıcılar cihazı yan yüzde bulunan ‘Jog Dial’ düğmesinden de kullanabiliyorlar. Bu düğme sağa ve sola sonsuz hareket edebildiği gibi ortasına bastırdığında seçim yapma yeteğine de sahip. Böylece menülerde gezinebildiğiniz gibi seçim yaparak içlerine girip de bakmanız mümkün hale geliyor.

Symbian işletim sistemine sahip olduğundan telefonu uyumlu olmak kaydıyla istediğiniz yazılımları yükleyebiliyorsunuz. Bu tip telefonlarda normalde cihazın o özelliği olmasa bile yazılım yardımı ile bazı fonksiyonlar kazandırılabiliyor. Bu da Symbian işletim sisteminin artısı. Örneğin istemediğiniz bir numaranın sizi aramasını istemiyorsunuz. Bir yazılım yardımı ile belli bir numara aradığında hattı otomatik olarak meşgule düşürebiliyorsunuz. Bu ve bunun gibi yüzlerce fonksiyonu yüklenebilir yazılımlarla kullanmak mümkün. Bu yazılımların bazıları ücretsiz olduğu gibi bazıları da para ile satılıyor. Telefonla uyumlu yazılımları Sony Ericsson’un internet sitesinde bulabilirsiniz.

Symbian UIQ 3.0 ile ilgili eklemek istediğim son bir bilgi bulunuyor: Bu sistem esnek ve genişleyebilir olmasına rağmen geriye doğru fazla uyumlu değil. Yani eldeki yazılımların mutlaka bu sistem için optimize edilmiş olması gerekiyor. Aksi takdirde yazılım çalışmıyor. İnceleme sırasında karşımıza çıkan bu sorun ilerleyen günlerde yeni yazılımların çıkmasıyla aşılabilse de kullanıcıları biraz sıkıntılı günler bekliyor diyebiliriz.

Telefon bütünleşik olarak 60 Mbyte belleğe sahip (kullanılabilir bellek). Tabi bu cihaz ilk geldiğinde görünen rakam. Üzerine yeni yazılımlar yükledikçe bu değer azalıyor. Telefonla beraber 64 Mbyte Memory Stick Pro Duo bellek kartı veriliyor. Bu kartı telefonun üzerindeki yuvaya takarak kullanıyorsunuz. Arzu ederseniz daha büyük kapasiteli bellek kartları ile genişletme yapmak mümkün. Ürün 4 Gbyte’a kadar bellek kartlarını destekliyor. Zaten şu anda piyasada bu değerden daha büyüğünü bulmak mümkün değil.

4. salihsat Well-Known Member

Güncelleme: 27.10.2006 09:36

Sony Ericsson P990i

Bu haftaki inceleme konuğumuz Sony Ericsson’un en üst modellerinden olan P990i. Symbian işletim sistemi, 2 Megapiksel kamera ve gelişmiş özelliklere sahip olan ürünü sizler için inceliyoruz.

Çağımızın iletişim aracı olan cep telefonları artık sadece iletişim görevini yerine getiren cihazlar olmaktan çıktılar. Aynı zamanda müzik çalar, video oynatıcı, internet gezgini, fotoğraf makinesi, ses kayıt cihazı, saat, ajanda vs. birçok özellik ucuz bir telefonda bile bulunur hale geldi.

Durum böyle iken üst seviye olarak tanımlanan cep telefonlarının tabir yerindeyse ‘ağzıyla kuş tutması’ gerekiyor. Yukarıdaki özelliklere ek olarak kablosuz ağlara bağlanabilme, 3G desteği, kızılötesi bağlantı, program yükleyebilme ve hatta VPN gibi gelişmiş fonksiyonlara da sahip olmaları bekleniyor.

Yukarıda saydığımız bütün bu özelliklere sahip olan ve aynen bir bilgisayar gibi işletim sistemine sahip olan cep telefonu sayısı çok fazla değil. Bu kategorideki ürünlere ilgi duyanlar ise iyi derecede bilgisayar kullananlar (power user tabir edilen kesim) ve genelde hareket halinde bulunan kişiler. Üst seviyedeki telefonlar genelde iki tip işletim sistemi kullanıyorlar: Symbian ya da Windows Mobile. Ayrıca Palm işletim sistemi kullanan ürünler de var ancak konumuz telefon olduğu için daha çok cep bilgisayarı olarak tabir edilen bu cihazlardan fazla bahsetmiyoruz.

Bu telefonlarlarda sıklıkla kullanılan işletim sistemi Symbian. Çeşitli markaların kendi ürünleri için özel ürettikleri ve geliştirdikleri Symbian versiyonları bulunuyor. Sony Ericsson, Benq, Motorola ve Arima tarafından ortak geliştirilen ve Symbian tabanlı bir işletim sistemi olan UIQ’da son yıllarda kullanılan bir işletim sistemi. Temel olarak Symbian’ın geliştirilmesine dayanan bu işletim sistemini kullanan en son telefonlardan biri Sony Ericsson P990i (UIQ 3.0). Özellikle ‘sıkı kullanıcıların’ ilgisini çekecek olan bu model, sürekli online kalmak isteyenlerin hemen hemen bütün ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmış. Türkiye’nin en geniş kapsamlı P990i incelemesini siz uruninceleme.com okurları için hazırladık:

KUTU İÇERİĞİ
    •Stereo kulaklık
    •Yazılım ve sürücü CD’si
    •USB kablosu

GENEL ÖZELLİKLER
    •3G (UMTS) desteği
    •Dahili bellek 60 Mbyte
    •FM Radyo (RDS Destekli)
    •WLAN 802.11b desteği
    •RSS desteği

GENEL GÖRÜNÜM
    Gümüş renkli plastik dış gövde kaplamasına sahip olan P990i, benzerlerinde olduğu gibi biraz iri bir telefon. Bu iriliğinde ön yüzde katlanabilir şekilde tasarlanmış kapağın da etkisi var. Bu kapak açıldığında ekran biraz daha genişliyor ve kapağın gizlediği standart Q klavye ortaya çıkıyor.

Bu Q klavye ön yüzü kaplayan LCD ekranın hemen altına yerleştirilmiş. Ön yüzde ekranın üstünde solda 3G için kullanılan ikinci kamera bulunuyor. Sağda ise telefonun açık olduğunu (normal modda) gösteren LED yerleştirilmiş.

Üstten bakıldığında sağ yan yüzde uç kısımda @ işareti ile tanımlanan internet tuşu, onun altında memory stick yuvası, onun altında da kamera tuşu yerleştirilmiş.

Sol yan yüzde ise müzik çalar tuşu, sonsuz dönebilen dial tuşu, geri tuşu ve tuş kilidi düğmesi bulunuyor.

Üst yan yüzde ise kızılötesi yuvası ve AÇMA/KAPMA tuşu bulunuyor. Arka yüzde döndürülebilir bir kapak ile korunan kamera, LED flaş, reset yuvası ve dokunmatik ekran ile kullanılan plastik kalemin yuvası bulunuyor. Alt yan yüzde ise USB ve şarj için kullanılan yuva yerleştirilmiş.

KULLANIM
    Symbian işletim sistemine sahip olan P990i, ele oturan iri bir telefon. Telefonun tuş takımı ön yüzde bulunuyor ve kapak sistemi ve bir menteşe yardımı ile öne doğru açılabiliyor. Kapak kapalı iken normal bir telefon gibi tuş takımı üzerinden kumanda edilen cihaz asıl marifetlerini kapak açıldığında gösteriyor. Kapağı açtığınızda ekran otomatik olarak dokunmatik moduna geçiyor. İster elinizde (ki pek tavsiye etmem) isterseniz ürünle beraber verilen ve arka yüzde bulunan bir yuvada gizli olarak duran plastik kalemle cihazı kullanabiliyorsunuz. Ürünün kapağı kapalı iken (yani sadece tuş takımından kullanırken) menüler daha sınırlı. Sadece belli temel özellikler aktif hale geliyor. Kapağı açtığınızda dokunmatik moda geçtiğinde ise bütün özellikleri ve fonksiyonları menülerde görüp kullanabiliyorsunuz. Yani tam anlamıyla kullanım için mutlaka dokunmatik moda geçmek gerekiyor.

İlerleyen satırlarda detaylarına gireceğimiz kablosuz ağlara bağlanma özelliği P990i’de bulunan yeni bir fonksiyon. Son günlerin moda teknolojisi olan WLAN ağlara bağlanabilme fonksiyonu yardımı ile telefonu bilgisayar gibi kullanabiliyorsunuz.

Ürünün ilginç bir özelliği de isterseniz tuş takımını çıkartabiliyor olmanız. Kutusundan çıkan tornavida (evet minik bir tornavida kutusundan çıkıyor), yedek vida ve kapak yardımı ile tuş takımını yuvasından söküp, düz yuvayı takdığınızda sadece dokunmatik ekranla kullanabileceğiniz farklı bir telefon sahibi oluyorsunuz. Açıkçası ben dokunmatik ekran olayını çok sevmedim, çünkü el bilgisayarı gibi sürekli iki elinizi kullanmak zorunda kalıyorsunuz (biri telefonu tutmak ötekisi plastik kalemle seçim yapmak için). Yine de tercih sizin, hangi şekli severseniz öyle kullanabilirsiniz.

Bu arada arzu eden kullanıcılar cihazı yan yüzde bulunan ‘Jog Dial’ düğmesinden de kullanabiliyorlar. Bu düğme sağa ve sola sonsuz hareket edebildiği gibi ortasına bastırdığında seçim yapma yeteğine de sahip. Böylece menülerde gezinebildiğiniz gibi seçim yaparak içlerine girip de bakmanız mümkün hale geliyor.

Symbian işletim sistemine sahip olduğundan telefonu uyumlu olmak kaydıyla istediğiniz yazılımları yükleyebiliyorsunuz. Bu tip telefonlarda normalde cihazın o özelliği olmasa bile yazılım yardımı ile bazı fonksiyonlar kazandırılabiliyor. Bu da Symbian işletim sisteminin artısı. Örneğin istemediğiniz bir numaranın sizi aramasını istemiyorsunuz. Bir yazılım yardımı ile belli bir numara aradığında hattı otomatik olarak meşgule düşürebiliyorsunuz. Bu ve bunun gibi yüzlerce fonksiyonu yüklenebilir yazılımlarla kullanmak mümkün. Bu yazılımların bazıları ücretsiz olduğu gibi bazıları da para ile satılıyor. Telefonla uyumlu yazılımları Sony Ericsson’un internet sitesinde bulabilirsiniz.

Symbian UIQ 3.0 ile ilgili eklemek istediğim son bir bilgi bulunuyor: Bu sistem esnek ve genişleyebilir olmasına rağmen geriye doğru fazla uyumlu değil. Yani eldeki yazılımların mutlaka bu sistem için optimize edilmiş olması gerekiyor. Aksi takdirde yazılım çalışmıyor. İnceleme sırasında karşımıza çıkan bu sorun ilerleyen günlerde yeni yazılımların çıkmasıyla aşılabilse de kullanıcıları biraz sıkıntılı günler bekliyor diyebiliriz.

Telefon bütünleşik olarak 60 Mbyte belleğe sahip (kullanılabilir bellek). Tabi bu cihaz ilk geldiğinde görünen rakam. Üzerine yeni yazılımlar yükledikçe bu değer azalıyor. Telefonla beraber 64 Mbyte Memory Stick Pro Duo bellek kartı veriliyor. Bu kartı telefonun üzerindeki yuvaya takarak kullanıyorsunuz. Arzu ederseniz daha büyük kapasiteli bellek kartları ile genişletme yapmak mümkün. Ürün 4 Gbyte’a kadar bellek kartlarını destekliyor. Zaten şu anda piyasada bu değerden daha büyüğünü bulmak mümkün değil.

Profesyonel kullanım için 60+64 Mbyte’ın yetmeyeceği aşikar. 15-20 MP3, birkaç da ofis dökümanı bile bu belleklerin dolması için yeter de artar bile. Bu bakımdan hafıza kartlarının fiyatlarını makul seviyelere geldiği bu günlerde en az 512 Mbyte mümkünese 1 Gbyte kapasiteli hafıza kartlarını tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Firmanın verdiği kartın kapasitesi biraz daha yüksek olsa fena olmazdı ama muhtemelen maliyet sorunlarından dolayı düşük bir kapasite tercih edilmiş.
    P990i modern telefonların bütün özelliklerine sahip. GPRS, WAP, E-mail gibi standart fonksiyonlar, adres defteri (12 farklı bilgi girebiliyor) , SMS, EMS, MMS, xHTML, HTML gibi özellikler de ürünün diğer fonksiyonları.

Cihazda aynen bilgisayar ya da avuçiçi ürünlerde olduğu gibi Görev Yöneticisi (bir nevi Task Manager) bulunuyor. O an açık olan uygulamalar arasında geçiş bu Görev Yöneticisi ile sağlanıyor.

Telefonu dokunmatik ekran modunda kullandığınızda ilk açılan sayfa değişiyor. Menü normal olsa da açılıştaki sayfa farklı görünüyor. Ayrıca bu modda istediğiniz yerlerde (mesela rehberde arama yaparken) ekrana harfleri yazarak giriş yapabiliyorsunuz. El yazı tanıma özelliğinin çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Benzer ürünlerde olduğu gibi bu modda tek tek harfleri girmeniz gerekiyor. Bu sayede kelime yazabiliyorsunuz. Genelde harfleri belirli şekillerde yazmanız gerekiyor. Ürünü kullandıkça harfleri doğru yazma ihtimaliniz de artıyor. Güzel ve aynı zamanda faydalı bir fonksiyon

5. salihsat Well-Known Member

Güncelleme: 27.10.2006 09:36

Sony Ericsson P990i

Bu haftaki inceleme konuğumuz Sony Ericsson’un en üst modellerinden olan P990i. Symbian işletim sistemi, 2 Megapiksel kamera ve gelişmiş özelliklere sahip olan ürünü sizler için inceliyoruz.

Çağımızın iletişim aracı olan cep telefonları artık sadece iletişim görevini yerine getiren cihazlar olmaktan çıktılar. Aynı zamanda müzik çalar, video oynatıcı, internet gezgini, fotoğraf makinesi, ses kayıt cihazı, saat, ajanda vs. birçok özellik ucuz bir telefonda bile bulunur hale geldi.

Durum böyle iken üst seviye olarak tanımlanan cep telefonlarının tabir yerindeyse ‘ağzıyla kuş tutması’ gerekiyor. Yukarıdaki özelliklere ek olarak kablosuz ağlara bağlanabilme, 3G desteği, kızılötesi bağlantı, program yükleyebilme ve hatta VPN gibi gelişmiş fonksiyonlara da sahip olmaları bekleniyor.

Yukarıda saydığımız bütün bu özelliklere sahip olan ve aynen bir bilgisayar gibi işletim sistemine sahip olan cep telefonu sayısı çok fazla değil. Bu kategorideki ürünlere ilgi duyanlar ise iyi derecede bilgisayar kullananlar (power user tabir edilen kesim) ve genelde hareket halinde bulunan kişiler. Üst seviyedeki telefonlar genelde iki tip işletim sistemi kullanıyorlar: Symbian ya da Windows Mobile. Ayrıca Palm işletim sistemi kullanan ürünler de var ancak konumuz telefon olduğu için daha çok cep bilgisayarı olarak tabir edilen bu cihazlardan fazla bahsetmiyoruz.

Bu telefonlarlarda sıklıkla kullanılan işletim sistemi Symbian. Çeşitli markaların kendi ürünleri için özel ürettikleri ve geliştirdikleri Symbian versiyonları bulunuyor. Sony Ericsson, Benq, Motorola ve Arima tarafından ortak geliştirilen ve Symbian tabanlı bir işletim sistemi olan UIQ’da son yıllarda kullanılan bir işletim sistemi. Temel olarak Symbian’ın geliştirilmesine dayanan bu işletim sistemini kullanan en son telefonlardan biri Sony Ericsson P990i (UIQ 3.0). Özellikle ‘sıkı kullanıcıların’ ilgisini çekecek olan bu model, sürekli online kalmak isteyenlerin hemen hemen bütün ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmış. Türkiye’nin en geniş kapsamlı P990i incelemesini siz uruninceleme.com okurları için hazırladık:

KUTU İÇERİĞİ
    •Stereo kulaklık
    •Yazılım ve sürücü CD’si
    •USB kablosu

GENEL ÖZELLİKLER
    •3G (UMTS) desteği
    •Dahili bellek 60 Mbyte
    •FM Radyo (RDS Destekli)
    •WLAN 802.11b desteği
    •RSS desteği

GENEL GÖRÜNÜM

KULLANIM

Profesyonel kullanım için 60+64 Mbyte’ın yetmeyeceği aşikar. 15-20 MP3, birkaç da ofis dökümanı bile bu belleklerin dolması için yeter de artar bile. Bu bakımdan hafıza kartlarının fiyatlarını makul seviyelere geldiği bu günlerde en az 512 Mbyte mümkünese 1 Gbyte kapasiteli hafıza kartlarını tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Firmanın verdiği kartın kapasitesi biraz daha yüksek olsa fena olmazdı ama muhtemelen maliyet sorunlarından dolayı düşük bir kapasite tercih edilmiş.

P990i modern telefonların bütün özelliklerine sahip. GPRS, WAP, E-mail gibi standart fonksiyonlar, adres defteri (12 farklı bilgi girebiliyor) , SMS, EMS, MMS, xHTML, HTML gibi özellikler de ürünün diğer fonksiyonları.

Cihazda aynen bilgisayar ya da avuçiçi ürünlerde olduğu gibi Görev Yöneticisi (bir nevi Task Manager) bulunuyor. O an açık olan uygulamalar arasında geçiş bu Görev Yöneticisi ile sağlanıyor.

Telefonu dokunmatik ekran modunda kullandığınızda ilk açılan sayfa değişiyor. Menü normal olsa da açılıştaki sayfa farklı görünüyor. Ayrıca bu modda istediğiniz yerlerde (mesela rehberde arama yaparken) ekrana harfleri yazarak giriş yapabiliyorsunuz. El yazı tanıma özelliğinin çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Benzer ürünlerde olduğu gibi bu modda tek tek harfleri girmeniz gerekiyor. Bu sayede kelime yazabiliyorsunuz. Genelde harfleri belirli şekillerde yazmanız gerekiyor. Ürünü kullandıkça harfleri doğru yazma ihtimaliniz de artıyor. Güzel ve aynı zamanda faydalı bir fonksiyon.

Ürünün el yazısı tanıma özelliği de bulunuyor

Öte yandan ‘bu el yazısı olayı beni yorar, almayayım’ diyorsanız bütünleşik Q klavye imdadınıza yetişiyor. Bu klavye ile yine alışmaya bağlı olarak zaman içinde hızlı yazmayı öğrenmek de mümkün. Herşeyi rağmen ‘küçücük klavye benim içime yaramaz’ diyorsanız sanal klavye kullanma imkanınız da var. Yani Sony Ericsson elinden gelen bütün imkanları seferber ederek kullanıcıya farklı seçenekler sunmuş. Bu da iyi olmuş. Herkes herşeyi sevmek zorunda değil. Farklı seçenekler her zaman işe yarar.

Kullanım ile ilgili son detay ise Kartvitiz Tarama fonksiyonu ile ilgili. Akıllıca bir düşünce ile cihaza eklenen bu özellik yardımı ile herhangi bir kartviziti tarayıp üzerindeki bilgileri doğrudan adres defterine ekleyebiliyorsunuz. Sistem bunu muhtemelen bütünleşik olarak yüklü olan OCR (Optical Character Recognition – Optik Karakter Tanıma) yazılımı ile yapıyor. İşlem fotoğraf makinesi ile kartvizin siyah-beyaz olarak çekilmesi ile başlıyor. Ardından OCR yazılımı devreye giriyor (kullanıcı bunu görmüyor belki ama altta öyle bir yazılım çalışıyor). Karakter tanıma işleminden sonra kartvizitin üzerindeki bütün yazı ve rakamlar otomatik olarak rehbere geçiyor. Bu işlemi yaparken ortamın yeteri kadar aydınlık ve kartvizit üzerindeki yazıların yeteri kadar büyük olmasına dikkat etmek gerekiyor. Alınan sonuçlar ise bir cep telefonuna göre oldukça başarılı. Zaten eğer yanlış bir tanım yapıldıysa rehbere girdikten sonra elle düzeltme yapabiliyorsunuz. Aldığı kartvizitleri kaybeden, sürekli kartivizit taşımak zorunda kalanlar için çok faydalı bir uygulama.

6. salihsat Well-Known Member

BAĞLANTI ÖZELLİKLERİ
    Telefonda modern cihazlarda bulabileceğiniz bütün bağlantı seçenekleri mevcut. Bunların başında USB geliyor. Kutusundan çıkan kablo ve yazılım yardımı ile telefonu çok kolay bir şekilde bilgisayara bağlamak mümkün. Meraklısı için ek bilgi verelim: USB kablosu aynı zamanda şarj özelliğine de sahip. Bir diğer bağlantı yöntemi ise Bluetooth. Kızılötesi, GPRS ise diğer bağlantı seçenekleri arasında.
    Ürünün en çok beğendiğim özelliği ise artık bu tip cihazlarda görmeye alıştığımız kablosuz ağlara bağlanabilmesi. WLAN 802.11b desteğine sahip olan telefonla kablosuz ağlara bağlanabiliyorsunuz. Bu sayede internette dolaşmak (ki normal HTML sayfalarını görebileceğiniz bir internet tarayıcıya sahip) hem çok ucuz hem de çok kolay. Ülkemizde GPRS üzerinden data kullanmanın çok pahalı olduğu (aynı zamanda mecbur kalınmadıkça mantıklı da olmadığı) düşünülürse bu özelliğin ne kadar faydalı olduğu görülüyor. Evdeki kablosuz modem ve ADSL bağlantım ile yaptığım denemelerde cihazın açamadığı internet sayfası ile karşılaşmadım. Kablosuz bağlantı gerçekten çok faydalı. Tabi meseleye sadece internet olarak bakmamak gerekiyor. Bu yazı hazırlandığı tarihte henüz uygun yazılımlar bulunmuyor olsa da internet bağlantısı üzerinden görüşme yaparak konuşmaları bedavaya getirmek de mümkün. Örneğin önümüzdeki aylarda Skype’ın Symbian UIQ versiyonu çıktığında böyle bir deneme yapılabilir. Hatta Skype’ın taşınabilir cep bilgisayarı versiyonları ile internet üzerinden görüşme denemelerinin yapıldığını da biliyorum. Kimbilir ilerde GSM değil internet şebekeleri üzerinden de görüşmeler yapabiliriz
    Telefon aynı zamanda 3G (UMTS) şebekelerini destekliyor. Bu sayede yüksek hızla data aktarımı (teoride 384 kbps) mümkün oluyor. Bu özelliği kullanarak video konferans, MP3 ya da video paylaşımı ve gönderimi yapılabiliyor. Tabi her 3G’li telefonda yaptığım uyarıyı tekrarlamak isterim: Ülkemizde bu şebeke desteği henüz bulunmuyor. Reklamlarda veya gazete ilanlarındaki ifadelere bakıp da aldanmayın. Böyle bir özelliği olan telefon alsanız bile şu anda şebeke desteği olmadığı için kullanmanız mümkün değil. Bu teknolojinin 2007 yılında ülkemize de gelmesi bekleniyor. Epey geciken bir adım olsa da (bu sistem Avrupa'da birkaç yıldır kullanıyor, AB üyesi ve aday 25 ülke arasında 3G lisansı olmayan tek ülke Türkiye) 3G’yi ülkemizde görmek bizi sevindirecek. Tabi bu hızla gidersek 3G gelene kadar yeni bir teknoloji çıkmış olacak ve biz yine eski bir sistemle yetinmek durumunda kalacağız o da ayrı bir konu.Telefonda ne yazık ki EDGE desteği bulunmuyor. Böyle bir telefon yapıp da EDGE fonksiyonu neden konulmaz bilmiyorum. Belki de diğer fonksiyonların yeterli olacağı düşünülmüş (ki bu çok da doğru bir yaklaşım değil).

7. salihsat Well-Known Member

MULTİMEDYA ÖZELLİKLERİ
    RDS destekli radyo ürünün en önemli multimedya fonksiyonlarından biri. Anten görevini kutusundan çıkan kulaklık gördüğünden benzerlerinde olduğu gibi bu kulaklık olmazsa radyo açılmıyor. Radyo’nun RDS yani kanallardan gönderilen bilgileri okuyabilme özelliği bulunuyor. 20 adet kanal hafızasına istediğiniz radyo istasyonlarını kaydetmeniz mümkün.

Radyo genel olarak başarılı. Arayüz ve yazılım güzel çalışıyor. Şartları çok zorlamadığınız sürece de istasyon bulma ile ilgili sorun yaşamıyorsunuz.

Cihazda MP3 ve AAC destekli bir de müzik çalar yazılımı mevcut. Arayüz tasarımı çok şık olan bu müzik çalar, isterseniz telefon üzerindeki (dahili ve harici hafızada) bütün MP3’leri tarayarak listeye alabiliyor. Parçaları iPod’daki gibi Sanatçı, Albüm, Parça ismi, Şarkı listesi gibi kriterlere göre dinlemeniz mümkün. Kendi listenizi de oluşturabiliyorsunuz. Müzik çalarda ekolayzır özelliği de mevcut. Bu sayede istediğiniz ekolayzır ayarları ile müzik dinleyebilmeniz de mümkün.

8. salihsat Well-Known Member

KAMERA
    P990i’de kullanılan 2 Megapiksel çözünürlüklü kamera K750i’deki ile hemen hemen aynı özelliklere sahip. Arka yüzde bulunan bu kamera döndürülebilir bir kapak sistemi ile dış etkenlere karşı korunuyor. Dahili LED flaş da karanlık ortamlarda fotoğraf çekmek için tasarlanmış. Kamerayı kullanabilmek için arka yüzdeki kapağı açmak gerekiyor. Aksi takdirde cihaz kullanıcıya kapağın açılması gerektiği uyarısını veriyor. Üründe deklanşör vazifesini yan yüzde bulunan bu iş için atanmış özel bir tuş görüyor. Başka bir şekilde kamerayı kullanmak mümkün değil.

Kamera özelliğini tuş takımı kapalı ya da açık iken kullanabiliyorsunuz. Tabi tuş takımı açık iken yakınlaştırma, poz telafisi ve ayarlar gibi seçenekleri tıklayarak aktif hale getirebiliyorsunuz. Ayrıca tuş takımı açıkken ekran daha genişleyerek kullanılabiliyor.

Ekranda temel olarak çekimle ilgili poz telafisi (ekranın sağında kademeli bir grafikle ifade ediliyor), yakınlaştırma (ekranın üstünde hem yüzde işareti hem de kademeli grafikle gösteriliyor), çekim modu (video ya da fotoğraf) ve çekim ayarlarını görmek mümkün

9. salihsat Well-Known Member

Ürün 1600x1200, 1280x960, 640x480, 320x240 piksel ebatlarında fotoğraf çekebiliyor. Fotoğraflarda beyaz ayarı olarak Bulutlu, Gün Işığı, Floresan, Ampül ve Otamatik seçeneklerini kullanabiliyorsunuz. Çekim özelliklerine kısaca bakarsak: Dahili flaşı açık ya da kapalı kullanma opsiyonu, Siyah-Beyaz, Sepya, Solarize, Negatif efekt opsiyonu, İyi, Normal, Ekonomik kalite seçenekleri Gece Modu, Deklönşör sesini kapatma ya da 4 farklı ses seçeğinden birini kullanma imkanı, Zamanlı çekim (10sn gecikmeli), 15 farklı çerçeve seçme ilk akla gelen fonksiyonlar.

Fotoğraf çekim kalitesi K750i’de olduğu gibi bu tip ürün için yeterli. Birçok durumda bu kalite günlük kullanımda yeterli oluyor. Sonuçta bu ürünün bir cep telefonu olduğunu unutmamak ve dijital fotoğraf makinesi kalitesi de beklememek gerekiyor. Kalite ile ilgili kafanızdaki soru işaretlerini yazının içinde linkini görebileceğiniz Foto Galeri bölümüne bakarak giderebilirsiniz. Kamera fotoğraf çekimleri sırasında zaman zaman netlik yapmada sorun yaşasa da genel olarak baktığımızda başarılı.

Video çekim de yapabilen bu kamerada 128x96, 160x120, 176x144 ve 320x240 piksel video çekebiliyorsunuz. Cihaz videoları saniyede 30 kare kaydediyor. Kalite ise bir cep telefonuna göre iyi denebilecek seviyede. Beklentiler kişiden kişiye değiştiğinden mucize de beklemek lazım.

10. salihsat Well-Known Member

MENU
    Telefonun menüsü 9 farklı bölümden oluşuyor:
    •Multimedya (Kamera, Web, Resim Galerisi, RSS Beslemeleri gibi seçenekler var)
    •Medya Oynatıcı (Radyo, Müzik, Video, Online seçenekleri bulunuyor)
    •Eğlence (Music DJ, Quadro Pop (oyun))
    •Telefon (Çağrı Dökümü, Video Telefon)
    •Ofis [Quick Office (Temel ofis dökümanlarını açıp üzerlerinde değişiklik yapabiliyorsunuz), PDF+ (PDF okuyucu), Notlar, Görevler, Kartvizit Tarayıcı]
    •Rehber
    •Araçlar (Denetim Masası, Dosya Yöneticisi, Uzaktan Senkronizasyon, Dönüştürücü, Saat)

11. salihsat Well-Known Member

NEDEN VE KİMİN İÇİN SYMBIAN
    Ağırlıklı olarak ‘power user’ yani bilgili ve elindeki cihazın tüm özelliklerini sonuna kadar kullanan kişiler tarafından tercih edilen Symbian işletim sistemli telefonların en önemli artısı yüklenebilir yazılımlara sahip olmaları. Aynen bir bilgisayar gibi yazılım yüklenip kaldırılabilen bu telefonlara istediğiniz birçok özelliği kazandırabilmeniz, cihazı kişiselleştirebilmeniz mümkün. Sürekli hareket halindeyseniz, seyahatlerinizde yanınızda taşıyabileceğiniz, nisbeten küçük, internete bağlanabileceğiniz, ofis dökümanlarınızı açıp üzerlerinde değişiklik yapabileceğiniz bir telefon arıyorsanız Symbian işletim sistemli cihazlar tam size göre.

12. salihsat Well-Known Member

Ancak telefonu sadece konuşmak için kullanıyorsanız, ofis dökümanları ile işiniz olmazsa, işiniz gereği sürekli masabaşında çalışıyorsanız Symbian işletim sistemli telefonlar size göre değil. Ayrıca bu ürünler tasarımları gereği normal telefonlara göre büyük ve ağır olduklarından uzun vadede yorucu cihazlar haline gelebiyorlar. O yüzden ne amaçla kullanacağınıza karar vermeden sadece dış görünüşüne bakarak bu tip bir telefon satın almayın. Zaman ve para kaybından (bu tip ürünler normal telefonlardan daha pahalı satılıyorlar) başka bir şey olmaz sizin için.

13. salihsat Well-Known Member

YAZILIM
    Ürünle beraber verilen yazılım CD’sinde Sony Ericsson PC Suite for Smartphone bulunuyor. Bu yazılım yardımı ile genel anlamda telefonu yönetmek mümkün. Yazılım Dosya Yöneticisi, MMS Oluşturucu, Yedekleme Yöneticisi, Dil İndirme ve Uygulama Yükleyici gibi bölümlere sahip. Bu seçenekler yardımı ile telefonla bilgisayar arasında bilgi alışverişi yapıp, yedekleme, yazılım yükleme gibi işlemleri yürütebiliyorsunuz. Faydalı ve çok seçenekli güzel bir yazılım.Yazılım kablo yardımı ile iletişim kurabildiği gibi (bilgisayarınızda bulunuyorsa) Bluetooth desteği ile de çalışabilecek şekilde tasarlanmış. Böylece ille de kablo bağlantısını kullanmak zorunda kalmıyorsunuz. Güzel bir özellik.

14. salihsat Well-Known Member

Sony Ericsson P990i
    Desteklediği Şebekeler: GSM 900, 1800, 1900 ve UMTS (3G)
    LCD Ekran: 240x320 piksel, 262.144 renk TFT dokunmatik ekran
    Bellek: Dahili 60 Mbyte, 64 Mbyte harici Memory Stick Pro Duo
    Bellek Yuvası: memory Stick Duo/Pro
    İşletim Sistemi: Symbian 9.1, UIQ 3.0
    Desteklediği Müzik formatları: MP3, AAC
    Kamera: 2 Megapiksel, dahili LED flaşlı, 2.5X dijital yakınlaştırma (zoom)
    Diğer özellikler: Flight modu, QWERTY klavye, el yazısı tanıma, 40 kanal polifonik melodi, GPRS, 3G, Wi-Fi 802.11b, WAP 2.0, HTML, RSS okuyucu, Bluetooth v2.0, USB v2.0, RDS destekli FM Radyo, Java, Dahili eller boşta (handsfree), SMS, EMS, MMS, E-mail
    Ağırlık: 150 gram
    Boyutlar: 114 x 57 x 25 mm
    Fiyatı: 700 Euro + KDV
    Üretici Firma: Sony Ericsson
    Türkiye Temsilcisi: Sony Ericsson Türkiye

15. BuLuT5 Well-Known Member

Himm Bayag Özellİgİ Varmis Memnunmusun Salİh ? Bendemİ Alsam Acaba Resmİ Felan Yokmu ?

16. salihsat Well-Known Member

17. salihsat Well-Known Member

18. salihsat Well-Known Member

19. salihsat Well-Known Member

20. salihsat Well-Known Member

Sayfayı Paylaş