Uçurtma Nasıl Yapılır Yazılı Anlatım

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve EmRe tarafından 27 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Uçurtma Nasıl Yapılır Yazılı Anlatım ve Videolu Anlatım

• 0,5×1 cm en 70 cm boyda 3 adet çıta bulunuz.3 çıtayıda birbirine paralel şekilde güzelce birleştirerek ortadan ölçü alarak cam çivisi (2 cm ufak ince çivi) ile ortadan çakınız.

• Çaktığınız çıtayı açıp eşit aralık olacak şekilde bağlayınız.(Ne fazla sıkı,ne fazla gevşek olacak şekilde bağlayın).

• İskelet haline gelmiş çıtanızı el işi kağıdı yada defter kapağı kalınlığındaki bi kabı çıtaların yanlarından 2şer cm boşluk bırakarak kesiniz.

• Bıraktığımız boşlukları tutkal vb bir yapıştırıcı sürülerek (daha çok tutkal tercih edilir). Fazla gerdirmeden iç kısma doğru güzelce yapıştırınız.

• Kapladığımız kabın ön yüzeyine şekildeki gibi denge yapınız. Yukarıdan aşağı ortaya V şeklinde gelmeli. Ortasından çıkan ip yarım çıta uzunluğunda olmalıdır.

• 1-2 cm eninde 25-30 cm uzunluğunda kesilmiş bir kuyruk bağlayınız. Kuyruk uzunluğu uçurtmanızın etrafını en az 3 kez dolamalıdır. Kuyruğu esnek yapmanız durumunda 4 kez bile dolanabilir.

• Uçurtmanızın işi bittikten sonra kendinize göre uzunca bir ip bağlayabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş