Türkiye'nin motor üretiminde şansı yüksek

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve ot-gu tarafından 8 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

1. ot-gu Genel Sorumlu

PSA Grubu'nun biri Fransa'da diğeri henüz açıklanmayan bir Doğu Avrupa ülkesinde motor üretimi planlaması yapacağını bildirmesinin ardından gözler Türkiye'ye döndü..

Bu yıl sonuna kadar yatırım kararının açıklanacağı belirtilirken Peugeot Türkiye Genel Müdürü Jean-Pierre Vieux, Türkiye'nin tam bir otomotiv ülkesi olduğunu belirterek, PSA'nın Tofaş ve Karsan ile ülkede önemli ortak işbirlikleri olduğunu söyledi. Bu altyapı üzerine yatırım kararında rakip ülkelere karşı Türkiye'nin şansının yüksek olduğunu vurgulayan Vieux, "Tabii kararı ben vermeyeceğim ama ben de Türk kamuoyunun üretim coşkusuna katılıyorum" dedi.
    Öte yandan, Peugeot'nun 5 ileri manuel ve yeni 6 ileri otomatik şanzımanına sahip iki 308 1,6 HDi 110 Bg modeli 100 km'de ortalama 3,5 litre yakıt tüketimiyle İstanbul'dan Antalya'ya gidip döndü. Geçen yıl Antalya'ya ortalama 3,68 litre/100 km tüketimle gidip gelen 110 beygir gücündeki 1.6 litre HDi motora sahip 407'den sonra Peugeot, bu yıl aynı testi yine Türkiye Otomobil Federasyonu gözetiminde 308 modelinin 2 ayrı şanzıman seçeneğiyle gerçekleştirdi.

06.05.2008

Sayfayı Paylaş