Türkiyenin İlk Meclis Başkanı Kimdir

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 3 Eylül 2016 başlatılmıştır.

  1. Seçkin Well-Known Member


    Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanları listesi, 23 Nisan 1920'de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlarını içermektedir. Meclis başkanı, aynı zamanda cumhurbaşkanı vekili konumundadır.

    TBMM'de ilk kez meclis başkanı Mustafa Kemal Atatürk 'tür. 24 Nisan 1920'den 29 Ekim 1923'e kadar görev almıştır.

    Büyük Millet Meclisi (1920-1960)

    1 Mustafa Kemal Atatürk 24 Nisan 1920 29 Ekim 1923 Cumhuriyet Halk Partisi
    2 Ali Fethi Okyar 1 Kasım 1923 22 Kasım 1924 Cumhuriyet Halk Partisi
    3 Kazım Özalp 26 Kasım 1924 1 Mart 1935 Cumhuriyet Halk Partisi
    4 Mustafa Abdülhalik Renda 1 Mart 1935 5 Ağustos 1946 Cumhuriyet Halk Partisi
    5 Kazım Karabekir 5 Ağustos 1946 26 Ocak 1948 Cumhuriyet Halk Partisi
    6 Ali Fuat Cebesoy 30 Ocak 1948 1 Kasım 1948 Cumhuriyet Halk Partisi
    7 Şükrü Saracoğlu 1 Kasım 1948 22 Mayıs 1950 Cumhuriyet Halk Partisi
    8 Refik Koraltan 22 Mayıs 1950 27 Mayıs 1960 Demokrat Parti

    Temsilciler Meclisi (1961)


    − Kazım Orbay 9 Ocak 1961 26 Ekim 1961 Bağımsız

    Millet Meclisi (1961-1980)

    9 Fuat Sirmen Kasım 1961 10 Ekim 1965 Cumhuriyet Halk Partisi
    10 Ferruh Bozbeyli 22 Ekim 1965 1 Kasım 1970 Adalet Partisi
    11 Sabit Osman Avcı 26 Kasım 1970 14 Ekim 1973 Adalet Partisi
    12 Kemal Güven 18 Aralık 1973 5 Haziran 1977 Cumhuriyet Halk Partisi
    13 Cahit Karakaş 17 Kasım 1977 12 Eylül 1980 Cumhuriyet Halk Partisi

    Danışma Meclisi (1981-1983)


    − Sadi Irmak 27 Ekim 1981 4 Aralık 1983 Bağımsız

    Büyük Millet Meclisi (1983-günümüz)


    14 Necmettin Karaduman 4 Aralık 1983 29 Kasım 1987 Anavatan Partisi
    15 Yıldırım Akbulut Aralık 1987 9 Kasım 1989 Anavatan Partisi
    16 İsmet Kaya Erdem 21 Kasım 1989 20 Ekim 1991 Anavatan Partisi
    17 Hüsamettin Cindoruk 16 Kasım 1991 1 Ekim 1995 Doğru Yol Partisi
    18 İsmet Sezgin 18 Ekim 1995 24 Aralık 1995 Doğru Yol Partisi
    19 Mustafa Kalemli 25 Ocak 1996 30 Eylül 1997 Anavatan Partisi
    20 Hikmet Çetin 16 Ekim 1997 18 Nisan 1999 Cumhuriyet Halk Partisi
    − Yıldırım Akbulut 20 Mayıs 1999 30 Eylül 2000 Anavatan Partisi
    21 Ömer İzgi 18 Ekim 2000 3 Kasım 2002 Milliyetçi Hareket Partisi
    22 Bülent Arınç 19 Kasım 2002 22 Temmuz 2007 Adalet ve Kalkınma Partisi
    23 Köksal Toptan Ağustos 2007 9 Ağustos 2009 Adalet ve Kalkınma Partisi
    24 Mehmet Ali Şahin 9 Ağustos 2009 12 Haziran 2011 Adalet ve Kalkınma Partisi
    25 Cemil Çiçek 4 Temmuz 2011 7 Haziran 2015 Adalet ve Kalkınma Partisi
    26 İsmet Yılmaz 1 Temmuz 2015 1 Kasım 2015 Adalet ve Kalkınma Partisi
    27 İsmail Kahraman 22 Kasım 2015 Görevde Adalet ve Kalkınma Partisi
     



Sayfayı Paylaş